Më shumë shkrimtarë dhe autorë nga një vend në La Mancha i quajtur La Solana

Disa ditë më parë bëri një haraç dhe hapi një dritare në botë për disa autorë dhe shkrimtarë nga qyteti im, La Solana, ndër të cilat më përfshinte mua nga debuton si romancier. Dhe sigurisht, është e pashmangshme të lë emra që dua të vazhdoj t'i rikuperoj. Sot janë këto tre: dy poetë dhe një historian dhe gazetar. Por do të përmend edhe më shumë autorë solaneros të vargut dhe skenës teatrore. Te lutem hidhini një sy neve. Kush i njeh thesaret letrare që ende nuk janë zbuluar.

Silfra - David Policarpo Ruiz Santa Quiteria

Ky poet i ri 29-vjeçari sapo është bashkuar me grupin në rritje të solaneros që shkruajnë dhe botojnë. Kjo është puna e tij e parë prezantuar disa javë më parë, a poezi që ai ka arritur të redaktojë falë një fushate të suksesshme patronimi.

Silfra është një histori poetike shumë e lirë, shkruar një mëngjes para kompjuterit dhe e lindur nga frymëzimi i një mesazhi nga motra e autorit ku ajo foli për Silfra, një vend në Islandë. Ai bëri kërkime në internet, pa një foto dhe u mahnit nga historia e saj. Ai e la veten të rrëmbehej dhe gjithçka doli spontanisht, kështu që kjo përmbledhje me poezi, siç thotë autori, "është më shumë ta ndjesh sesa ta kuptosh". Libri mund të gjenden në format letre dhe dixhital.

La Solana dhe draprat - Aurelio Maroto

Gazetari Aurelio Maroto është një nga emrat më të njohur të skenës kulturore solanero dhe ai është gjithashtu djali, nipi dhe nipi i kovaçëve autentikë të drapërve, një nga shenjat e identitetit të La Solana. Bërja e drapërve Ishte për më shumë se dy shekuj jetesa jonë më e madhe dhe më e mirë dhe gjithashtu na bëri prodhuesin më të madh kombëtar të këtij mjeti. Pra, kush më mirë se Aurelio të tregojë historinë e tij si një haraç për gjakun e tij dhe të të gjithë farkëtarëve solaneros.
Kjo vepër u botua sq 2014 dhe ishte një punë dy-vjeçare që ishte strukturuar në 16 kapituj dhe më shumë se 230 faqe. Bibliografia e pakët e gjetur për këtë temë u kompensua nga intervista të shumta me farkëtarët dhe prodhuesit në pension.

Nga ky breg - Francis Alhambra

Francis Alhambra është mundësisht kantautori më i njohur dhe i njohur i La Solana por, mbi të gjitha, ai është një poet madhështor, i cili vendos gjithashtu muzikën dhe zërin më të përshtatshëm për vargjet e tij. Anëtar i grupit Bukë gruri Që nga viti 1991, ai me më shumë traditë dhe famë lokale dhe rajonale, ai ka mbajtur një kitarë gjatë gjithë jetës së tij dhe duke interpretuar botën me muzikën dhe fjalët e tij.

Shkoi në nga vitet nëntëdhjetë kur ai fillon të zhvillojë më e rëndësishme aspekti i tij si kantautor. Ato ishin shfaqje solo të shtuara në bashkëpunime me autorë dhe artistë të tjerë (poetë, këngëtarë dhe shoqata të ndryshme kulturore dhe shoqërore të krahinës). Ai gjithashtu merr pjesë në festivale dhe koncerte rajonale.

Ai tashmë kishte botuar poezi në librin e vitit 1996 Vargjet e qarta të natës, vëllimi i koleksionit Espiga redaktuar nga Pan de Trigo, si dhe në revistën tremujore të këtij grupi letrar. Por është në 1997 kur vendosët të botonit këtë libër vetë me poezi, Nga ky breg.

Më shumë emra

Sepse ka akoma shumë që kanë mbetur, pothuajse të gjithë më shumë poetë që përbëjnë Pan de Trigo si Rosa Marín, Juan José Torrijos ose María José Pacheco, Ramona Romero de Ávila ose Domingo Fernández.

Dhe nuk mund të lë ndoshta më të njohurin historian dhe kronist zyrtar i Villa de La Solana (me leje nga pasardhësi i tij dhe Paulino Sánchez i pensionuar së fundmi). Don Antonio Romero Velasco, të cilin ende e mbaj mend qartë sepse ai ishte një mik i madh i gjyshit tim dhe, gjithashtu, ai historiani i madh me disa libra të botuar si Historia e La Solana o Marrëdhënia historike për pamjen, adhurimin, nderimin dhe transferimin e Zojës së Bekuar të Peñarroya, të citoj vetëm disa tituj.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, i referohem një artikulli tjetër të botuar këtë pranverë në lidhje me shoqen, regjisoren, aktoren dhe dramaturgun tim Mari Carmen Rodríguez-Rabadán. Dhe është se e diela e kaluar (ri) premiera e punës së tij të fundit të tij, Salla 204, kirurgji, gjë që unë gjithashtu kam qenë me fat që e kam korrigjuar dhe, për këtë arsye, të kënaqem dhe të qesh para të gjithë të tjerëve me një komedi tradicionale, plot humor dhe surrealizëm që kënaqi publikun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.