Më pak i njohur nga bota e Letërsisë

më së paku i njohur-i-botës-së-letërsisë

Për ne, bota e letërsisë është diçka që sa më e hapur të jetë, aq më mirë, sepse na pëlqen të pyesim për lajme të reja, të dhëna të panjohura nga autorë dhe të dhëna të tjera të rëndësishme që mund të kalojnë pa u vënë re nëse fjala nuk përhapet. një tjetër.

Ditë më parë zbulova një artikull që më dukej shumë interesant në faqen e internetit të Papel en Blanco. Merret me çështjet më pak të njohura të botës së letërsisë, domethënë gjëra që ndoshta nuk i dini për botën e letrave dhe artit në përgjithësi. Sot ju sjell pikë për pikë atë që përshkruhet atje dhe gjithashtu ju lë burimin origjinal në rast se doni ta hidhni një vështrim në të.

 • Kec i verdhe, botuar në 1895, ishte komiku i parë në histori. Ai është i pari që përdor flluskat e të folurit si një mënyrë për t'i bërë personazhet të shprehen.
 • Gazeta e parë në histori, Procesverbalet e ditës të Romës, botuar në 59 para Krishtit, tashmë përmbante disa lajme nga zemra, që do të thotë, rumorologji për figurat publike.
 • La romani më i gjatë në histori ka 16.000 faqe, dhe autori i saj, Henry darger, u deshën 7 vjet për ta shkruar. Titullohet Historia e Vivianëve, në atë që njihet si Realms of the Unreal, në lidhje me Stuhinë e Luftës Gladeco-Angelinian të shkaktuar nga Rebelimi i Skllavit Fëmijë. Zbuluar pas vdekjes së tij, vepra e Darger është bërë një nga shembujt më të shquar të artit të huaj.
 • Alfabeti më i gjatë është Khmer nga Kamboxhia, me 74 shkronja.
 • El libri me i vogel ne bote është një Bibël aq e vogël sa që 300.000 fjalët e saj mund të përshtaten në një sipërfaqe prej 0,5 milimetër silici. Me fjalë të tjera, do të ishte e pamundur të lexohej pa mikroskop. Wasshtë bërë nga shkencëtarët izraelitë në Institutin e Teknologjisë Haifa duke përdorur rreze grimcash të quajtura jone galiumi.
 • Ka Kishotë të ndryshëm apokrifë. Më e famshmja u botua në 1614 nën titullin: Vëllimi i dytë i zotërisë gjeniale Don Kishot de la Mancha, i cili përmban daljen e tij të tretë dhe është pjesa e pestë e aventurave të tij. Kompozuar nga avokati Alonso Fernández de Avellaneda, një vendas i qytetit të Tordesillas.
 • Sipas Forbes, romani më i shitur është Historia e dy qyteteve, Charles Dickens, me më shumë se 200 milion kopje. Në artikuj të tjerë, megjithatë, kemi lexuar se romani më i shitur është ai i Servantesit: "Don Kijoti i La Mancha".
 • Ndërsa emri i saj më i popullarizuar është Mein Kampf (Lufta ime), libri i shkruar nga Adolf Hitler titullohet "Katër vjet luftë kundër budallallëkut, gënjeshtrave dhe frikacakëve ».
 • Para paraqitjes së shtypshkronjës, shumë libra nuk kishin ndarje midis kapitujve, as midis paragrafëve ose fjalëve. Kjo përfshinte Biblën, e cila më parë nuk ishte e ndarë në vargje: i pari që filloi ta strukturonte në kapituj ishte Lanfranc, këshilltar i Uilliam Pushtuesit, në shekullin e njëmbëdhjetë. Ndarja aktuale është për shkak të Stephen Langton, profesor në Sorbonne, i cili arriti të imponojë strukturën e tij të re në Paris.
 • Besohet se Leonardo da Vinci shkroi në një mënyrë spekulative (si një pasqyrë, dhe nga e djathta në të majtë) në mënyrë që të mos shkojë boja nga ajo që ishte shkruar tashmë, sepse ai ishte me të majtë. Dhe gjithashtu për të kriptuar shënimet tuaja.
 • Frank baum, autor i Magjistari i Mrekullueshëm i Ozit, u frymëzua për të pagëzuar atë mbretëri në një sirtar të kabinetit të arkivimit, etiketimi alfabetik i të cilit tregonte "OZ".
 • Në 1898 Morgan robertson ai botoi Kotësi, një roman që përshkroi fundosjen e një anijeje të madhe të quajtur Titan në udhëtimin e saj të parë nga Londra në New York. 14 vjet më vonë u bë një realitet me Kolosal.
 • Sipas Akademisë Mbretërore Spanjolle (RAE), 5 fjalët më të përdorura në spanjisht janë në këtë renditje: "de", "la", "que", "el", "en". Dhe emri më i përdorur është "todo".

Këtu është burimi origjinal ku mund të lexoni pjesën tjetër të "kurioziteteve" të botës së artit në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.