Luis de Góngora. Përvjetori i vdekjes së tij. 6 sonete të zgjedhura

Luis de Góngora. Portret i Velázquez.

Luis de Gongora është, pavarësisht nga shijet e veçanta në poezi të secilit, poeti më origjinale dhe me ndikim të Epokës së Artë Spanjisht, ku kishte një përqendrim të tillë të poetëve origjinalë dhe me ndikim. Sot është një përvjetori i ri i vdekjes të këtij njeriu të pavdekshëm të Kordobës përgjithmonë në punën e tij për atë gjuhë e ndërlikuar, plot hiperbolë, simbolikë dhe kultizëm, perifrazë dhe struktura thuajse të pamundura. Për t'ju kujtuar, kjo është një përzgjedhje e disa prej tyre sonete.

Luis de Góngora dhe unë

Duhet ta pranoni. Kushdo që lexon Góngora dhe e kupton atë (ose mendon se e bën) herën e parë është një person i privilegjuar. As në më të butën time fëmijëri nxënës, kur lexoni për herë të parë (ose përpiqeni të lexoni) fabulën e Polifemi dhe Galatea, jo tani në pikën e gjysmë shekulli Unë kam arritur të ndjek Don Luis-in e mirë. Kjo është gjithashtu vendi ku qëndron tërheqja bukuri e tij na grushton dhe ajo kthesë një gjuhë që pakkush dinte të kombinonte si ky poet universal kordovan.

Dhe, në fund të fundit, është e vërtetë që ju qëndroni me të duel dialektik dhe hidhërim i pashembullt që dikush kishte me një përbindësh tjetër të kalibrit të tij, edhe pse më llafazanë pasi ishte Don Francis Quevedo. Por edhe me faktin që Don Miguel de Cervantes e lavdëroi atë deri në pafundësi. Me sytë që jep mosha dhe shumë më shumë lexime, hidhni një vështrim tani në Gongora Mbetet një sfidë, por e tij virtuozitet me fjalët.

6 sonete

Ndërsa garoni me flokët tuaj

Ndërsa për të konkurruar me flokët tuaj,
ari i djegur nga dielli shkëlqen kot;
ndërsa me përbuzje në mes të fushës
shiko ballin tënd të bardhë lilio e bukur;
ndërsa për çdo buzë, për të kapur atë,
më shumë sy ndjekin sesa karafila e hershme;
dhe ndërsa triumfon me përbuzje të harlisur
nga kristali i ndritshëm qafa jote e butë;
gëzon qafën, flokët, buzën dhe ballin,
para asaj që ishte në epokën tuaj të artë
ar, lilium, karafil, kristal i ndritshëm,
jo vetëm në troncada argjendi ose violë
kthehet, por ti dhe ajo bashke
në tokë, në tym, në pluhur, në hije, në asgjë.

Tek Kordoba

O mur i lartë, o kulla të kurorëzuara
E nderit, e madhështisë, e gallatës!
Oh lum i madh, mbreti i madh i Andaluzisë,
Nga rëra fisnike, pasi jo e artë!
Oh fushë pjellore, o male të ngritura,
Kjo privilegjon qiellin dhe praron ditën!
Oh gjithmonë i lavdishëm atdheu im,
Sa për pendët, ashtu edhe për shpatat! Nëse midis atyre rrënojave dhe plaçkave
Kjo pasuron Genil dhe Dauro duke larë
Kujtesa juaj nuk ishte ushqimi im,

Asnjëherë mos i meritoni sytë e mi që mungojnë
Shihni murin tuaj, kullat dhe lumin tuaj,
Fushat dhe malet e tua, o atdhe, o lule e Spanjës!

Për xhelozinë

Oh mjegull e shtetit më të qetë,
Zemërim ferri, gjarpër i lindur keq!
Oh nepërkë e fshehur helmuese
Nga livadhi jeshil në gjirin aromatik!

Oh midis nektarit të dashurisë së vdekshme të Helmit,
Se në një gotë kristali ju merrni jetën!
Oh shpatë mbi mua me një flokë të mbajtur,
Nga nxitja e frenimit të fortë të dashur!

Oh zell, i favorit të xhelatit të përjetshëm!
Kthehu në vendin e trishtuar ku ishe,
Ose te mbretëria (nëse përshtateni atje) nga frika;

Por ju nuk do të përshtateni atje, sepse ka pasur kaq shumë
Se hani vetë dhe nuk mbaroni,
Ju duhet të jeni më i madh se vetë ferri.

Në Quevedo

Spanjisht Anacreon, nuk ka kush të të ndalojë,
Mos thuaj me mirësjellje të madhe,
Që meqenëse këmbët tuaja janë me elegji,
Se butësia juaj është bërë me shurup.

A nuk do ta imitoni Lope Terentian,
Se sa për Bellerophon çdo ditë
Mbi blloqet e poezisë komike
Ai vesh spurs, dhe i jep një galop?

Me kujdes të veçantë dëshirat tuaja
Ata thonë se duan të përkthejnë në greqisht
Sytë tuaj nuk e kanë parë atë.

Huaji ca kohë syrit tim të verbër,
Sepse në dritë nxora disa vargje dembele,
Dhe çdo gregüesco do ta kuptoni më vonë.

Tashmë duke puthur duart e kristalta

Tashmë duke puthur duart e kristalta,
tashmë më nyjën në një qafë të bardhë dhe të lëmuar,
tashmë i përhap ato flokë mbi të
çfarë dashurie nxori nga ari i minierave të tij,

tashmë thyer në ato perlat e bukura
fjalë të ëmbla një mijë pa meritë,
tashmë kap çdo buzë të bukur
trëndafila të purpurta pa frikë nga ferrat,

Isha, o diell i pastër ziliqar,
kur drita jote, duke me dhembur syte,
më vrau lavdinë dhe fati më mbaroi.

Nëse qielli nuk është më pak i fuqishëm,
sepse ato nuk ju japin më shumë bezdi,
Dreq, si djali yt, të jep vdekjen.

Mbishkrim për varrin e Dominico Greco

Isshtë në formë elegante, o pelegrin,
të çelësit të fortë të porfirit,
furça mohon botën më të butë,
që i dha shpirt drurit, jeta lirit.

Emri i tij, dino edhe më befasuese
që në të metat e Famës përshtatet,
fusha ilustron nga ai mermer varri:
hakmerreni atë dhe vazhdoni rrugën tuaj.

Greku gënjen. Natyra e trashëguar
Arti; dhe Art, studim; Iris, ngjyra;
Febus, dritat -nëse jo hijet, Morfeu-.

Pra, shumë urnë, pavarësisht nga fortësia e saj,
lotët pinë, dhe sa djersë erë
Lëvorja e varrimit të pemës Sabeo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.