Luftoni për të shpëtuar shtëpinë e James Baldwin

James baldwin

Në qytetin provansal të Saint-Paul-de-Vence do të gjeni një shtëpi piktoreske prej guri nën muret mesjetare. Kjo shtëpi njihet si "La Maison de Jimmy". Aty jetoi shkrimtari dhe kritiku shoqëror James Baldwin. Ishte gjithashtu në atë shtëpi që ai vdiq nga kanceri i stomakut në 1987 në moshën 63 vjeç.

Për 17 vjet, vendasit e kanë adoptuar autorin afrikano-amerikan si një të vetin. Ky shpesh shihej duke folur në lokalin lokal Colombe d'Or dhe afeksioni i treguar prej tij është i dyanshëm për të gjithë njerëzit. Mbrojtësit e sotëm janë duke luftuar për të siguruar të ardhmen e shtëpisë dhe bazat e saj, të cilat kanë qenë të destinuara për ndërtimin e 18 apartamenteve luksoze. Dy krahët e pronës tashmë janë shkatërruar.

Shannon Cain, një romancier amerikan me bazë në Paris, ka udhëhequr luftën për të shpëtuar pronën, duke u vendosur përfundimisht në seksionin ende të shkatërruar për 10 ditë në një përpjekje për të ndaluar shkatërrimin.

"Përveç librave të tij, shtëpia është gjithçka që mbetet e pranisë fizike të Baldwin. Dreamndrra e tij ishte që prona të bëhej koloni ose rezidencë për artistët dhe do të ishte tragjedi ta linim të shkonte ".

Një nga fqinjët, Hélène Roux, e mban mend "Jimmy" si një nga pranitë më të mëdha në Colombe dÓr, përfshirë edhe për nënën e tij të ndjerë, Yvonne Roux.

“Ishte një prani e shkëlqyer në fëmijërinë time. Xhimi shkruante mbrëmjeve dhe ai vinte çdo ditë rreth orës 4 të pasdites për t'u ulur dhe biseduar me nënën time. Ai vinte çdo ditë, kështu që gjithmonë ishte aty kur kthehesha nga shkolla ".

 

“Në fillim ai dukej frikësues, pastaj patë jetën në sytë e tij dhe një buzëqeshje që i ndriçoi fytyrën. Dhe çdo ditë pyesja veten se si ka qenë dita ime në shkollë. Nëna ime e mbante atë me shumë kujdes dhe anasjelltas. Ajo ishte shoqja e tij e madhe, ishte një marrëdhënie e bukur "

Çifti ishte aq i afërt sa që Baldwin e quajti personazhin kryesor të 13 romanit të tij, Nëse Beale Street mund të flasë Clementina, i cili ishte emri i mesëm nga Yvonne Roux.

“Nuk ishte një rastësi. Shkalla e bujarisë dhe dashurisë që ai tregoi me kohën e tij dhe inteligjencën e pabesueshme ishte e mrekullueshme. Ai na ndoqi gjatë fëmijërisë sonë deri në adoleshencë, të dashurit… Jimmy ishte atje ".

Baldwin bleu një biletë në një drejtim për në Paris kur ishte 24 vjeç, i dëshpëruar për paragjykimet amerikane kundër afro-amerikanëve dhe homoseksualëve dhe shpejt u birësua në të majtë të kryeqytetit francez. Në vitin 1070 ai u vendos në Saint-Paul-de-Vence, ku priti vizitat nga Josephine Baker, Miles Davis dhe Ray Charles.

Qyteti ka qenë prej kohësh një magnet i shkëlqyeshëm për njerëzit e famshëm. Piccaso dhe Chagall punuan atje, Jacques Raverat dhe gruaja e tij Gwen, mbesa e Charles Darwin, jetonin atje, ish-basisti i Rolling Stone Bill Wyman ka një pronë aty pranë, dhe aktori Donald Pleasence vdiq në Saint-Paul-de-Vence.

Pas vdekjes së James Baldwin kishte një mosmarrëveshje të madhe rreth asaj që do të ndodhte më tej me pronën. Familja Baldwin zhvilloi një betejë të gjatë ligjore që e humbi përfundimisht. Deri tani shtëpia është shitur tre herë.

Shannon Cain, ajo që udhëhoqi luftën për të shpëtuar pronën, është përsëri në Paris pasi zhvilluesit shfrytëzuan mungesën e saj për të hequr sendet e saj në një hotel aty pranë.

Tani qëllimi juaj është bindni Ministrinë Franceze të Kulturës të deklarojë shtëpinë si një trashëgimi të vendit për të marrë përsipër. Nëse jo, ai thotë se do të përpiqet të mbledhë më shumë se 10 milion euro për ta blerë atë.

“Plani është i njëjtë me atë që ka qenë që nga fillimi. Punoni me ministrinë e kulturës për të kapur shtëpinë me arsyetimin se ligjet historike të ruajtjes ishin shkelur dhe, nëse ai plan nuk funksionon, mblidhni mjaft para për të blerë shtëpinë"

 

"Qëllimi i kësaj faze fillestare është krijimi i një organizate me aftësinë për të mbledhur një shumë të konsiderueshme parash për të blerë dhe / ose rinovuar këtë shtëpi, si dhe të krijojë një fond të përhershëm që do të mbështesë një rezidencë të artistit në përjetësi."

Trashëgimia letrare e Balding e ka ndaluar Cain të përdorë emrin e tij për faqen e internetit të fushatës dhe komentet e fushatës për mungesën e bashkëpunimit. Por Shannon shpreson të sjellë familjen në bord dhe filloni negociatat me zhvilluesin e pronës në muajin tjetër.

“Ky është një projekt pasioni për mua. Unë nuk mund të lë ir "

Hélène Roux komenton mbi tragjedinë e humbjes së shtëpisë së fundit të Baldwin.

“Kjo është ajo ku Jimmy shkroi, jetoi dhe vdiq. Nëse kjo shtëpi humbet, nuk do të ketë asgjë nga James Baldwin në këtë qytet, një vend ku ai ishte i lumtur dhe ku ne të gjithë ishim të lumtur kur e pamë ”

 

“Do të ishte tronditëse nëse do të zhdukej. LAjo që është vërtet shkatërruese është që njerëzit shpesh trokasin në derën time duke pyetur se ku mund ta gjejnë shtëpinë e James Baldwin dhe duhet t'i drejtojnë ata drejt këtij vizioni shkatërrues."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.