Luftëtari me maskë

Luftëtari i maskës.

Luftëtari i maskës.

Luftëtari me Maskë është një seri komike spanjolle e krijuar nga Manuel Gago García. Ajo u botua fillimisht nga editorial Valenciana midis 1944 dhe 1966 pa ndërprerje. Një ribotim i ngjyrave u botua në vitet 1970 dhe disa botime të tjera në vitet e mëvonshme.

Isshtë përshtatur brenda zhanrit komik të veprimit dhe argumenti i tij kryesor është betejat e zhvilluara nga Adolfo de Moncada, një kalorës i rritur nga një mbret mysliman me emrin Ali Khan. Pasi zbuloi origjinën e tij të vërtetë, Moncada kalon në katolicizëm dhe lufton luftëtarët myslimanë në Spanjën e shekullit të XNUMX-të.

Një karikaturë shumë famëkeqe

Shtë një nga komikët më të njohur dhe transhendent të Komik spanjoll i shekullit XNUMX, i quajtur gjithashtu "tebeo". Botimi origjinal kishte një total prej 668 fletore, me ekzekutime deri në 800.000 kopje. Stripshtë komiku i dytë spanjoll me më shumë botime në kohën e tij, vetëm prapa Roberto Alcázar dhe Pedrín.

Kohët e fundit, në 2016, u thirr një koleksion i ri komik Luftëtari me Maskë. Historitë nuk janë treguar kurrë, nga karikaturisti Miquel Quesada Ramos dhe skenari nga José Ramírez.

Sobre el autor

Manuel Gago García lindi në Valladolid, Spanjë, më 7 Mars 1925. Gjatë adoleshencës së tij dhe pas arrestimit të babait të tij për shkaqe që lidheshin me Luftën Civile Spanjolle, familja e tij u transferua në Albacete. Atje Manuel Gago punoi në një punëtori mekanike derisa tuberkulozi e largoi atë nga puna fizike për një kohë të gjatë në moshën 16 vjeç.

Një lexues i rregullt

Ai ishte një lexues i pangopur i komikeve të heronjve të veprimit amerikan dhe që nga mosha shumë e re ai dërgoi disa nga veprat e tij te botuesit e ndryshëm në Barcelona dhe Valencia. Puna e tij e parë përkatëse si karikaturist ishte Betimi i shenjtë dhe Viriatus, botuar në 1943 nga Editor Valenciana.

Ky komik ishte paraardhësi i asaj që ishte vepra më e suksesshme dhe më e popullarizuar e autorit: Luftëtari me Maskë. Ky i fundit filloi të botohej në vitin 1944, dhe për prodhimin e tij ai kishte ndihmën e vëllait të tij Pablo Gago dhe skenaristit Pedro Quesada Cerdán, të cilët më vonë do të bëheshin kunati i tij.

Një shkrimtar pjellor

Përveç kësaj Luftëtari me Maskë y Betimi i shenjtë dhe Viriatus, gjatë adoleshencës së tij ai prodhoi dhe botoi tituj të tjerë, ndër të cilat shquhen Banda prej shtatë vetësh y Luftëtari i vogël. Ky i fundit arriti një sukses të konsiderueshëm, duke u botuar për njëmbëdhjetë vjet të vazhdueshëm (1945 - 1956).

Në vitin 1946 ai vendosi rezidencën e tij në Valencia, ku përfundimisht u bashkua me Shkollën Komike të Valencias. dhe miratoi ritmin frenetik të punës karakteristikë të kësaj. Ai filloi të botonte më shumë komike çdo javë, të tilla si Shpatari i hekurt y Purk, njeriu prej guri, fillimisht për botues të ndryshëm dhe më pas, për një periudhë të shkurtër, ekskluzivisht për Editorial Valenciana.

martesë

Në vitin 1948 ai u martua me Tereza Quesada Cerdán. Pesë fëmijë kanë lindur nga martesa. Disa vjet më vonë, së bashku me babanë dhe vëllezërit e tij, ai themeloi Editor Garga, një kompani që shpejt dështoi. Në vitin 1951 ata themeluan Editor Maga, i cili botoi veprat e Manuel, Pablo dhe karikaturistëve dhe skenaristëve të tjerë deri në 1986.

Një krijues nga natyra

Gjatë pjesës tjetër të jetës së tij Manuel Gago García botoi komike njëkohësisht për Editorial Valenciana, Editor Maga dhe shtëpi të tjera botuese si Bruguera, në Barcelonë. Ai ishte një karikaturist shumë pjellor dhe një nga më të njohurit e epokës së artë të komikëve. Ai botoi më shumë se 27.000 faqe të autorësisë së tij.

Për disa periudha ai ka punuar në më shumë se pesë projekte në të njëjtën kohë, e cila është arsyeja pse ai ndonjëherë i jepte përparësi veprimit në dëm të vizatimit. Kjo dëshmohet, për shembull, në fondet mezi ekzistuese të shumë numrave të Luftëtari me Maskë.

vdekje

Ai vdiq para kohe në 29 dhjetor 1980 për shkak të komplikimeve të mëlçisë., ai ishte 55 vjeç. Në kohën e vdekjes së tij ai ishte duke punuar në ribotimin e ngjyrave të Aventurat e reja të luftëtarit të maskave, i cili filloi të botohej në vitet 70.

Një histori e Reconquista

Luftëtari me Maskë Setshtë vendosur në Spanjë, në kohën e Monarkëve Katolikë. Protagonisti i saj, Adolfo de Moncada, është djali i Konteshës së Roka, e cila gjatë shtatzënisë së saj u rrëmbye nga mbreti musliman Ali Kan. Adolfo është rritur si djali i mbretit mysliman, por me të arritur moshën e rritur nëna e tij zbulon origjinën e tij të vërtetë, pas së cilës ai vritet nga Ali Khan dhe Adolfo ikën. Të gjesh veten me këtë seri komike është si të takosh një Don Quijote për fëmijë.

Si rezultat i kaq shumë fatkeqësive, ai kalon në katolicizëm dhe fillon një kryqëzatë si një kalorës i krishterë kundër muslimanëve që janë ende në territorin spanjoll në luftën për zotërimin e Al-Andalusit.

Manuel Gago Garcia.

Manuel Gago Garcia.

Veprimi si protagonist

Karikatura karakterizohet nga tregimi i saj i fuqishëm i tregimeve me një stil kinematografik. Bollëku i nën-komploteve dhe personazheve dytësorë pasurojnë historinë kryesore dhe ofrojnë nuanca lidhur me atë se kush janë djemtë e mirë dhe të këqijtë në secilën anë (muslimanët dhe të krishterët).

Nuk është thjesht një histori e së mirës kundër së keqes. Vetë protagonisti shpesh është i përçarë midis origjinës së tij natyrore dhe edukatës dhe trashëgimisë së tij muslimane. Ka karaktere interesante dhe çuditërisht të pavarura femra, duke marrë parasysh kontekstin dhe kohën kur është shkruar komiku. Gjithashtu villains me motivime të ndryshme dhe historitë e tyre.

Veprimi zhvillohet kryesisht në territorin Iberik, megjithatë, në numrat e mëvonshëm kjo ndodh në Turqi, Itali, Algjeri, Tunizi dhe mjedise të tjera.

Frymëzim historik dhe letrar

Luftëtari me Maskë, Manuel Gago mori si referencë romanin nga Rafael Pérez y Pérez, Njëqind kalorës të Isabel la Católica, i cili tregon historitë dhe konfliktet e anëtarëve të rojes mbretërore në ato kohë.

Sa për stilin e rrëfimit, ai është frymëzuar nga Shkolla e Valencias dhe komikat superhero amerikanë. Komploti kryesor ndodhet brenda një konteksti të rëndësishëm historik brenda historisë së Spanjës: periudha e Ripushtimit

Figurë

Adolf i Moncada

Ai është protagonisti kryesor i historisë. Një luftëtar i rritur si një princ mysliman, i cili kthehet në katolicizëm kur zbulon origjinën e tij të vërtetë. Ai është trim dhe i fortë. Vish një maskë në mënyrë që ata të mos zbulojnë të kaluarën tënde arabe.

Ali Khan

Ai është babai adoptues i protagonistit dhe horrit kryesor të serialit. Ai vret nënën e Adolfos dhe plagoset nga ai ndërsa është në arrati. E ndjek atë në kohë të ndryshme në komik.

Ana Maria

Shtë e dashura e protagonistit. Trim dhe zemërmirëAjo është vajza e Kont Torres dhe më në fund martohet me Adolfon në fletoren numër 362.

Zoraida

Në fillim ajo është e dashura e preferuar e Ali Kan, pastaj dashurohet me Adolfo. Ajo është një shembull i një gruaje të fortë dhe të pavarur.

Kapiten Rodolfo

Kalorës në shërbim të Kont Torres. Ai është një antagonist i përsëritur në histori pas vdekjes së vëllait të tij nga Adolfo, i cili e gaboi atë për një luftëtar mysliman.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.