Louisa May Alcott. Shumë më shumë histori sesa Gratë e Vogla

Louisa May Alcott u nda nga jeta në një ditë si sot nga 1888 e tutje Boston, dy ditë pas vdekjes së babait të tij. Ky shkrimtar amerikan është një nga emrat e mëdhenj të letërsi rinore të të gjitha kohërave. Romani i tij më i njohur botërisht është Gratë e vogla, por prodhimi i tij ishte shumë i gjerë dhe ai luajti zhanre të tjera. Këto janë disa nga shumë histori të tjera të cilën ai gjithashtu e shkruajti, megjithëse ishin lënë në hije nga aventurat e Jo March dhe motrave të tij. 

Louisa May Alcott

Babai i tij fërkoi shpatullat me miqtë si Ralph Waldo Emerson dhe Henry David Thoreau, kështu që Louisa nuk mund të kishte referenca më të mira letrare përreth. Por familja e saj nuk jetoi me bollëk dhe asaj iu desh të punonte punë të ndryshme që në moshë shumë të re derisa mund të fillonte të jetonte me ato që shkruajti.

Dhe ai e bëri atë nga dy aspekte të ndryshme të krijimit: njëra kishte për qëllim gratë e reja dhe theksoi vlerat tradicionale, siç ndodh në Gratë e vogla o Djemtë e Jo; dhe tjetri, më i rritur, përfshinte një seri romanesh tip romantik që botoi me të pseudonimi i NJ AN Barnhard, përveç një pune serioze për të rriturit e quajtur Një Mefistofel modern (1875).

Ishte gjithashtu një gjë e mrekullueshme mbrojtës i të drejtave të grave dhe drejt fundit të jetës së tij ai gjithashtu u bë abolicionist. Këto janë 7 romanet e tij:

Vajza e modës së vjetër

Polly Milton, nje vajze fushë katërmbëdhjetë vjeç, ajo shkon në qytet për të kaluar një sezon me shoqen e saj Fani Shaw. Aty Polly është shumë i impresionuar nga fakti se sa e ndryshme është jeta e Fanny nga ajo, pasi Fanny është gjithmonë në modë dhe i pëlqen të flirtojë me të rinjtë. Polly do të takojë njerëz në moshën e saj, do të marrë pjesë në mbrëmje teatri dhe do të kthehet në shtëpi duke menduar se jeta në qytet është e bukur, por nuk është gjithçka.

Gjashtë vjet më vonë Polly kthehu në qytet për të qëndruar në shtëpinë e Zonja Mills si mësues muzike. Pastaj, mashkull, Vëllai i Fanny është fejuar me një grua të re shumë miqësore dhe ambicioze. Fanny pëlqen një djalë të ri me emrin Sydney, i cili gjithashtu është tërhequr nga Polly, por Kush e do vërtet Polly?

Pas maskës

Ne jemi në Angli në 1866. Të rinjtë dhe të butët Zhan Muir arrin në pallatin aristokratik të Coventry për të punuar si guvernatori. Falë aftësive të tij dinake dhe të shumëfishta, pas vetëm një dite pune arrin të fitojë afeksionZonja Coventry, Vajza e tij Bella, djali me i ri, Edward, Dhe zotëri John, xhaxhai i vjetër dhe i pasur.
Por nuk është e njëjta gjë me Gerald, vellai i madh, dhe Lucia, kushërira e tij, të cilët ata nuk i besojnë guvernatorit dhe ata fillojnë të spiunojnë hapat e tyre. Megjithatë, Qëllimi i Zhanit është të sigurojë një burrë të pasur dhe të pasur, dhe ajo nuk do të hezitojë të përdorë të gjitha armët femra që ka në dispozicion si maska ​​për t'u fshehur pas për ta arritur këtë.

Nën jargavanet

Romani për të mitur ku rrëfehen aventurat e djalit Ben Brown kur, kur largoheni nga Circo ku punoi, me Sancho, qeni juaj të trajnuar, tako disa motrat e vogla që luajnë nën jargavan. Beni do të punojë si karrocier dhe do te behet mik i vendasvepasi ai shpreson që babai i tij do të kthehet për të. Ndërsa jeton të gjitha llojet e aventurave.

Burra të vegjël

Kjo është vazhdim i Gratë e vogla kush na tregon se cfare ndodh kur Jo Baher, beqare Mars, dhe burri i saj hapin një shtëpi për të edukuar dhe kujdesur për djemtë e rinj. Këta janë një grup djemsh disi të trazuar, por me zemër të mirë që ndikojnë pozitivisht në jetën e të gjithë familjes Baher, duke përfshirë dy fëmijët e tyre të vegjël.

Kështu që kemi Franz, një zotëri gjerman 17-vjeçar, Emil, i quajtur "El Comodoro" për pasionin e tij për detar, Mes-Brooke, i zgjuar dhe i gëzuar, Rob, i shqetësuar, Kar, Gërvishtja, Kukull, belbëzuesi, dinaku dhe lakmitari Krik, Ned Barullo Bakerngacmues dhe i pamatur, George, zampabollos, Shkop, i pafajshmi, Ushtar, djallëzor, i rreckosur dhe i sapoardhur Nat, të cilit më vonë do t’i bashkohet i ashpër dhe i pakapshëm Bovë. Ata të gjithë jetojnë në Shkollën Plumfield dhe Jo do të kujdeset për kthimin e tyre në njerëz me fitim.

Tetë kushërinj

Kjo është një tjetër nga romanet më të njohur e Alcott dhe njihet gjithashtu si Rinia. Kjo është historia e gruas së re Rose Campbell, i cili kthehet në shtëpi pas një udhëtimi dy-vjeçar nëpër botë me xhaxhain e tij Alec dhe shërbëtoren e tij Phebe. Por pas kthimit të tij ai zbulon se është posedues i një pasurie të madhe.

Kështu që papritmas ajo e gjen veten të rrethuar nga një numër i madh i admiruesve dhe pretenduesve. Rosa do të duhet të vendosë cila do të jetë e ardhmja juaj dhe zgjidhni cilët nga miqtë dhe kushërinjtë e saj janë më të interesuar për të dhe jo për fatin e saj.

Sirenat e vogla

Kjo është një zgjedhja e përrallave fantastike ku Alcott na tregon se ajo ishte gjithashtu një pioniere dhe autore e madhe e përrallave dhe gotëve. Në këto protagonistët janë newts, undines dhe nereids dhe krijesa të tjera të detit. Për shembull, kemi histori si Ariel, Rizo, nimfa e detitose Shoku i vogël i Fancy.

Pothuajse të gjithë ndajnë elementë të së njëjtës skenë si a ishull, një far, një hotel apo vila plazhi, i frymëzuar ndoshta nga Mosparaqitje, ku Alcott pushoi në bregdetin e New England.

Përrallë e një infermiereje

Kjo histori tregohet kate borë, një infermiere (siç ishte vetë autori) e cila punësohet për tu kujdesur Elinor, vajza më e vogël e Familja Carruth, i cili vuan nga një sëmundje e çuditshme mendore. Që nga momenti i parë Kate do të përpiqet të kuptojë pse i riu Robert steele, mik i supozuar i familjes, mban një kontroll absolut sidomos ajo që ndodh në shtëpinë e Carruth.

Kjo është një labirint autentik i mashtrimeve, mistereve dhe pasioneve që ka një përfundim befasues. Mund të themi se është një roman nga intriga kuazi-policore mbi mallkimin e një gare dhe kujton shumë në ton dhe sfond Wilkie Collins, motrat Brontë apo Jane Austen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.