Llojet e poezive

Llojet e poezive.

Llojet e poezive.

Para përshkrimit të llojeve të poezive, është e nevojshme të përcaktohet se çfarë është një poezi. Për RAE (2020) është një "vepër poetike normalisht në vargje". Prandaj, ato janë tekste që i përkasin zhanrit të poezisë, të pajisura me metër dhe ritëm. Origjina e këtij manifestimi letrar shkon që nga koha e Greqisë Antike.

Poema Gilgamesh - me origjinë Sumeriane (2500-2000 para Krishtit) - është ndoshta një nga krijimet më të vjetra të shkruara. Nga ana e saj, ajo i përgjigjet poezisë epike La Odisea -Homeri - duke qenë një nga kompozimet më të njohura në këtë zhanër. Nga ato fillime madhështore, poezia ka evoluar përmes varianteve të ndryshme lirike dhe tradicionale, me stile të shumta strukturimi, mënyra intonacioni, ritmi dhe melodie.

Llojet e poezive sipas traditës perëndimore

Poema lirike

Veprat me poezi lirike u konceptuan që të recitohen së bashku me një lirë (prandaj dhe emri i saj). Në kohët e lashta, helenët kompozonin poezi të karakterizuara nga ritmi dhe muzikaliteti i tyre. Gjatë shekujve, kjo harmoni është punuar nga poetët përmes përdorimit të figurave retorike (aliteracioni, për shembull).

Poezitë lirike shprehin "unin e thellë" të poetit, si dhe ndjenjat e dashurisë ose miqësisë. Zakonisht janë poezi të shkurtra (shumë nga titujt më të mirë në zhanër janë sonete). Përveç Francesco de Petrarca (1304 - 1374), eksponentët më të kujtuar të poezisë lirike kanë lindur gjatë shekullit të 1808-të: José de Espronceda (1842 - 1836) dhe Gustavo Adolfo Bécquer (1870 - XNUMX).

Poema epike

Shtë një përbërje e krijuar më shumë për t’u kënduar sesa për t’u recituar. Ashtu si shumica e manifestimeve poetike, poezia epike filloi në Greqinë e Lashtë. Përfaqësuesi më i spikatur i tij ishte Gjyqtar që favorizon ekipin vendas, megjithëse është e pamundur të injorosh emra si Hesiod ose kompozitori Romak Virgil.

Karakteristikat e poezisë epike

 • Historia vendoset në një periudhë të largët; data është deklaruar rrallë.
 • Ato janë tekste të gjata, të ndara në kapituj të quajtur këngë.
 • Temat e një natyre fetare (Teogoni) ose ideologjike (Eneidë).
 • Ai zakonisht ndërthur pasazhe fantastike me elemente reale.
 • Qëllimi i tij është të lartësojë betejat (këngët e fitores dhe trimërisë) ose bëmat historike.

Pyetjet themelore për të identifikuar llojin e poezisë, parametrat aktualë

 • Sa vargje ka në secilën strofë?
 • Sa rrokje metrike ka në secilin varg?
 • Cili është lloji i rimës (asonancë ose bashkëtingëllore)?
 • A ka ndonjë lloj harmonie dhe / ose kadence midis vargjeve?
 • Si kombinohen vargjet në secilën strofë? (Karakteristikat metrike).

Konceptet thelbësore që duhet të merren parasysh

Rima asonancë dhe rima bashkëtingëllore

Felix Lope de Vega.

Felix Lope de Vega.

Për të përcaktuar llojin e rimës, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje rrokjes së fundit të theksuar të secilit varg. Nëse vetëm zanoret përputhen, rima konsiderohet të jetë asonanca (për shembull, shandanët dhe copa). Nga ana tjetër, nëse përputhja është e plotë - në tingullin e zanoreve dhe bashkëtingëlloreve - rima është bashkëtingëllore; për shembull: i admiruar dhe i verbuar.

Vargje të artit kryesor dhe vargje të artit të vogël

Diferencimi në këtë rast është shumë i thjeshtë, thjesht numëroni numrin e rrokjeve metrike të pranishme në secilin varg. Nëse kjo shumë është më e madhe se tetë, ajo klasifikohet si një varg i madh arti. Nga ana tjetër, nëse numri i rrokjeve është tetë ose më pak, quhet një varg i vogël arti.

Llojet e poezive, klasifikimi sipas numrit të vargjeve

Nga dy vargje

Gjysmë-shkëputur:

Të përbërë nga dy vargje (pavarësisht nëse ato janë të artit kryesor ose artit të vogël ose llojit të rimës).

Nga tre vargje

E treta:

Ajo është e përbërë nga tre vargje të artit kryesor dhe rimës bashkëtingëllore.

E treta:

Përbëhet nga tre vargje të artit të vogël me rimën bashkëtingëllore.

E vetmja:

Ngjashëm me të tretën, edhe pse me një rimë asonancë.

Nga katër vargje

Kuarteti:

Përbërë nga katër vargje të artit kryesor, rimë bashkëtingëllore në të gjitha ato.

Raundi:

Ajo është e përbërë nga katër vargje të artit të vogël me rimë bashkëtingëllore.

Serventesio:

Përbëhet nga katër vargje të artit madhështor (zakonisht hendecasilable) me rima bashkëtingëllore dhe alternative (skema ABAB).

Katërkëndësh

Përbërë nga katër vargje të artit të vogël (përgjithësisht tetë rrokje) me rimën bashkëtingëllore (skema abab).

Çifteli:

Përbërë nga katër vargje me tetë rrokje të rimës bashkëtingëllore.

Brez:

Bëhet fjalë për katër vargje Aleksandriane me rimë bashkëtingëllore.

Nga pesë vargje

Kuintet:

Përbëhet nga pesë vargje të artit kryesor me rimën bashkëtingëllore në të gjitha, ku nuk ka më shumë se dy vargje me radhë me një rimë të ngjashme.

Limerick:

Ajo është e përbërë nga pesë vargje të artit të vogël dhe një skemë të ndryshueshme të rimës bashkëtingëllore.

Lira:

Ajo paraqet dy vargje hendecasilabable plus tre vargje heptasyllable me rimën bashkëtingëllore.

Nga gjashtë vargje

Këmbë e thyer ose çift i Manrique:

Përbërë nga vargje të artit të vogël dhe rimës bashkëtingëllore.

Nga tetë vargje

Oktavë Mbretërore:

Ajo paraqet tetë vargje të artit kryesor dhe rimës bashkëtingëllore.

Pamfleti:

Ai është i përbërë nga tetë vargje të artit të vogël në një skemë të ndryshueshme të rimës bashkëtingëllore.

Nga dhjetë vargje

E dhjeta:

Shtë një përbërje e vargjeve të vogla të artit me rimë bashkëtingëllore ose asonancë, sipas shijes së autorit. Renditja e rimave është e ndryshueshme.

Miguel de Cervantes.

Miguel de Cervantes.

Tani, skema më e njohur është abba.accddc (me një periudhë në rreshtin e katërt) dhe korrespondon me spinelin e XNUMX-të. Kjo përbërje u popullarizua nga Vicente Espinel, prandaj dhe emri i saj. Nga ana e tij, Miguel de Cervantes dhe Félix Lope de Vega, i admiruar për tingullin dhe shprehjen e strofave të arritura me spinel, shërbeu gjithashtu si shpërndarës i kësaj forme poetike.

Klasifikimi sipas përbërjes së tij

Soneti:

Ai përbëhet nga katërmbëdhjetë vargje hendecasilable me rimë bashkëtingëllore. Për të qenë të saktë, dy kuartete dhe dy treshe. Shpërndarja e tij është: ABBA ABBA CDC CDC. Sot shumë variante mund të gjenden në këtë drejtim, përfshirë ato të autorëve të mëdhenj siç është Rubén Darío. Kjo lloj poezie e ka origjinën në Itali nga autorë të tillë si Petrarka dhe Dante Alighieri.

Romancë:

Shtë një përbërje poetike me një numër të papërcaktuar të vargjeve hendecasilalable. Aty ku çiftet tregojnë rimë asonance dhe ato tek janë të lira. Shumica e studiuesve theksojnë se romanca ka një origjinë anonime - popullore.

Zéjel:

Isshtë një lloj poezie me një ndikim të theksuar arab, i diferencuar nga kori i saj fillestar i dy ose tre rreshtave që rimon me vargun e fundit të strofës. Ne anen tjeter, numri i vargjeve të tij është i ndryshueshëm dhe në strofë ka gjithnjë tre vija monoritmike.

Karola:

Isshtë një lloj kompozimi shumë i ngjashëm me Zéjel, ndryshimi është prania e tij e vargjeve oktosilabike ose heptasilabile. Këto janë pjesë të rrënjosura thellë në traditën e Krishtlindjes.

Silva:

Përbëhet nga një seri e pakufizuar heptasilash të bashkëtingëlloreve ose hendekasilave (mund të përfshijë disa vargje individuale). Dallohet nga distanca e shkurtër midis vargjeve rimuese.

Varg falas:

Ato janë vepra me një stil kompozicional jo të bazuar në parametrat metrikë konvencionalë. Tani, mungesa e rimës dhe e melodisë nuk nënkupton domosdoshmërisht se atyre u mungon ritmi.

Lloje të tjera të kompozimeve të njohura poetike

 • Kenge
 • Madrigal
 • Letrilla
 • Haiku
 • Oda
 • Epigrami
 • Elegji
 • Eklog

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Stalin Torres dijo

  Ekspozitë e shkëlqyeshme, shumë e plotë dhe e shquar, veçanërisht e rëndësishme, për fillestarët, siç është rasti im.
  Përshëndetje dhe sukses.

  Kullat e Stalinit.