Libri i Fariña-s

Farina.

Farina.

Libri i Fariña. Historia dhe mosrespektimet e trafikut të drogës në Galicia, është një nga titujt më të diskutueshëm të viteve të fundit në Spanjë. Sidomos pasi u lëshua një urdhër gjykate në Mars 2018 që urdhëroi të pezullojë komercializimin e tij. Arsyeja: pretendimi i shkeljes së të drejtës për nder të njërit prej personave të përmendur në tekst.

Në çdo rast, dispozita u revokua katër muaj më vonë. Në të vërtetë, procesi gjyqësor kontribuoi (edhe më shumë) në suksesin editorial të Farina, duke tejkaluar 100.000 kopjet e shitura deri më tani. Po kështu, ky libër nga gazetari spanjoll Nacho Carretero është baza e komplotit të serisë Farina, nisur nga Movistar Plus në Shtator 2019.

Sobre el autor

Nacho Carretero (A Coruña, 1981) është një gazetar dhe shkrimtar me një karrierë mjaft të gjatë. Përveç hetimeve të tij në trafikun e drogës në Galicia, Carretero ka përfunduar raporte tronditëse për gjenocidin në Ruandë, Ebola në Afrikë, luftën civile siriane dhe zjarret në pyjet në Galicia gjatë vitit 2017.

Statusi juridik i librit të Fariña

Midis marsit dhe qershorit 2018, një "rrëmbim paraprak" i urdhëruar nga gjyqtarja Alejandra Fontana ishte në fuqi, me kërkesë të José Alfredo Bea Gondar, ish-kryetar i bashkisë O Grove (Pontevedra). Procesi ishte pjesë e padisë së tij kundër Nacho Carretero dhe kompanisë Libros del KO. Për më tepër, paditësi kërkoi kompensim prej 500.000 €, i cili kërcënoi mbijetesën e botuesit.

Megjithatë, Më 22 qershor 2018, Gjykata Krahinore e Madridit revokoi ndërprerjen tregtare. Çfarëdo që të ndodhë ky libër do të jetë gjithmonë i diskutueshëm dhe i pakëndshëm. Fjala "fariña" do të thotë "miell" në Galician (një nga mënyrat bisedore për t'iu referuar kokainës). Kapaku është gjithashtu një deklaratë e qëllimit: simulon një pako të hapur të barnave.

Nacho Carter.

Nacho Carter.

Libra të tjerë nga Nacho Carretero (të dy botuar në 2018):

  • Na duket më mirë (Libros del KO), ku bën një përmbledhje historike dhe adreson krizën sportive dhe institucionale të Deportivo de La Coruña.
  • Në radhën e vdekjes (Editorial Espasa), duke iu referuar çështjes së Pablo Ibar, një spanjoll i dënuar me vdekje në Shtetet e Bashkuara në 2000. Por në vitin 2016 Gjykata Supreme e Florida arriti në përfundimin se nuk kishte një gjykim të drejtë, domethënë, duhet të përsëritet.

Konteksti historik i kontrabandës në Galicia

Enklavat e panumërta të fshehura, rrugët ujore dhe cepat e ndërlikuara, bëjnë Galicia një rajon ideal për të lulëzuar grupet e kontrabandës. Çdo kriminel me njohuri të mjaftueshme për zonën ka një shans të mirë të fshihet dhe të shpëtojë. Në këtë drejtim, Carretero përfundoi një kronologji të shkëlqyeshme mbi një traditë të vendosur për disa shekuj.

Një mënyrë jetese e "justifikuar"

Neglizhenca historike nga autoritetet e qeverisë qendrore ka krijuar kushte "perfekte" të borxhit shoqëror që kontrabanda të lulëzojë. Per kete arsye, trafikimi - jo vetëm i drogave të ndaluara - është parë mirë në bregdetin galik. Thjesht perceptohet si një procedurë alternative për të marrë para.

Ata që përfshihen zakonisht justifikojnë veprimet e tyre duke pretenduar se "aktivitetet e tyre nuk dëmtojnë askënd". Ata e konsiderojnë kontrabandën si një "rubla" që drejton sektorë të tjerë të ekonomisë, "më shumë biznes, më shumë investime, më shumë punë për të gjithë". Pra, trafiku që filloi me biçikleta në mesin e shekullit 70 dhe vazhdoi me duhanin në vitet 80, çoi në drogë gjatë viteve 90 dhe XNUMX.

Libri i Farina evidencon një problem kulturor

Librin mund ta blini këtu: Farina

Vetë-mashtrimi

"Trafiku nuk prek popullatat lokale" është një frazë e përsëritur për të mbuluar tragjeditë e mëpasshme. Shtë një falje e vendosur në vendet ku kultivimi dhe përpunimi i bimëve të tilla si fleta e kokës ose marihuana është e zakonshme.. Në këtë pikë, dëshmitë e marra nga narkomanët në Galicia janë jashtëzakonisht të rëndësishme.

Duke u thelluar në problemin e varësisë nga droga në atë rajon, Carretero shkatërron plotësisht mitin e "konsumit që ndodh diku tjetër". Por justifikimet me këmbë të shkurtra nuk janë lidhjet e vetme me vendet prodhuese të ilaçeve. Epo, lidhjet me kartelet e Amerikës së Jugut - kryesisht me ato të Pablo Escobar - kanë qenë shumë solide.

"Një Siçili e re"

natyrisht, krijimi i një rrjeti të vërtetë të trafikut të drogës në shkallë të gjerë kërkon paaftësi dhe / ose bashkëpunim të autoriteteve. Politikanët, policia, ushtria ... në një masë më të madhe ose më të vogël, ata të gjithë kanë pjesën e tyre të përgjegjësisë. Përndryshe, klanet kriminale nuk do të kishin vend. Për më tepër, Carretero nuk e përjashton shoqërinë Galician si pjesë e problemit.

Citim nga Nacho Carretero. në Fariña.

Citim nga Nacho Carretero. në Fariña.

Prandaj, hetimi përfundoi duke hequr secilën nga hallkat në tregtinë e drogës në Galicia. Pastaj, shumë, shumë njerëz të mësuar me mosndëshkimin përfunduan "të shpërndarë". Në fakt, procesi gjyqësor i marrë ishte një pasojë "normale"; më shumë nuk ka gjasa të shfaqen në një të ardhme jo shumë të largët.

Gazetari e nivelit të lartë

Carretero (dhe botuesi) kanë treguar guximin e tyre duke bërë një punë sa më të rrezikshme sa është e nevojshme. En Farina Shfaqen deklaratat e kapos, policëve, gjykatësve, gazetarëve dhe banorëve lokalë që demonstrojnë qëndrueshmërinë e problemit të trafikut të drogës deri më sot.

Nga ana tjetër, informacioni duket shumë mirë i skematizuar, i cili lehtëson të kuptuarit e madhësisë së trafikut me skajet e tij përkatëse. Gjithashtu, lai infografik ofron të dhëna të besueshme për klanet, rrugët dhe metodat e transportit. Detajet mbi makro-rrëshqitësit e përdorur për të lëvizur ngarkesën nëpër grykëderdhjet janë veçanërisht mbresëlënëse.

Një thirrje e fortë zgjimi për shoqërinë Spanjolle

Media audiovizive është pjesërisht fajtore për gjenerimin e ndjeshmërisë ndaj trafikantëve të mëdhenj të drogës meksikane ose kolumbiane. Sot, në rrjete si Netflix ose Fox, serialet televizive të përqendruara në këto personazhe janë mjaft të zakonshme dhe të suksesshme. Kështu, Carretero e bën të qartë se admirimi i njerëzve të zakonshëm për trafikantin e drogës është një problem i madh.

Spanjollët normalisht i konsiderojnë lajmet e përplasjeve të dhunshme midis gangsterëve si një çështje të huaj.. E njëjta gjë ndodh me statistikat alarmante të konsumit. Kur realiteti është krejt i ndryshëm, "ata e kanë përbindëshin në shtëpi". Për më tepër, ajo shoqërohet me një numër fatkeqësish të tilla si trafikimi i qenieve njerëzore, korrupsioni dhe degradimi i shoqërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.