Libri i dashurisë së mirë

Bashkia Hita

Bashkia Hita

Libri i dashurisë së mirë (1330 dhe 1343) është një shumëllojshmëri e bërë nga Juan Ruiz, i cili shërbeu si Kryeprift i Hitës gjatë shekullit të XNUMX-të. Kjo vepër - e njohur edhe si Libri i Kryepriftit o Libri i këngëve - Konsiderohet si një klasik i letërsisë mesjetare spanjolle. Përbërja e tij është e gjerë, me më shumë se 1.700 strofa në të cilat rrëfehet autobiografia imagjinare e autorit.

Janë tre dorëshkrime të librit —S, G dhe T—, të cilat janë të papërfunduara. Prej tyre, "S" ose "Salamanca" është më e plota, ndërsa të tjerat përmbajnë vetëm fragmente të veprës. Po kështu, krijimi i tij paraqet dy data: 1330 dhe 1343; Ky dualitet është për shkak të dokumenteve origjinale të gjetura. Versioni "S" (1343) është një rishikim i "G", të cilit iu shtuan kompozime të reja.

Analiza e Libri i dashurisë së mirë

Parathënie e veprës

Kjo pjesë e tekstit është shkruar në prozë - ndryshe nga pjesa tjetër e veprës. Këtu autori shprehu synimet e librit dhe interpretimin e mundshëm të tij. Ai po ashtu ka deklaruar se është përgatitur nga burgu. Për këtë, shumë analistë konsiderojnë se ishte një alegori, pasi nuk flet për një burg të vërtetë, por i referohet jetës tokësore.

Don Amor vs Kryeprifti

Autori e nis tekstin duke u ankuar me Don Amorin, i cili në radhë të parë e akuzoi atë si fajtor për mëkate të mëdha. Cfare ka me shume, Ai pohoi se dashuria ishte shkatërruese, pasi i çmend burrat, ndaj rekomandoi largimin nga fusha e saj.. Për të shpjeguar këndvështrimin e tij, Kryeprifti përdori disa histori, ndër to rrëfente "Gomari dhe kali", si shembull krenarie për qeniet njerëzore.

Nga ana e saj, Don Amor iu përgjigj duke i dhënë disa mësime. Për këtë përdorur Ovid dhe përshtatjen e punë nga mesjeta: Ars Amandi. Në përgjigjen e tij, ai përshkroi se si duhet të jetë gruaja e përsosur fizikisht dhe virtytet që ajo duhet të ketë ditën dhe natën. Përveç kësaj, ai e bindi atë të kërkonte një "mbledhës" - një specialist për të bërë ilaçe dashurie - për ta këshilluar.

Miqësia e Don Melón me Doña Endrina

Është historia qendrore e librit. Në të, Ruiz përshtati komedinë mesjetare me veprën e tij: Pamfilus (shek. XII). Rrëfimi është në vetën e parë dhe ka si protagonistë personazhet e sipërpërmendur: Don Melón dhe Doña Endrina.. Në komplot, burri kërkoi një këshilltar të vjetër - Trotaconventos - për të pushtuar zonjën në fjalë.

Është e rëndësishme të theksohet se, edhe pse dashuria trupore luan një rol vendimtar, në disa raste aludohet se sa e rëndësishme është të jesh pranë dashurisë së Perëndisë.

Trotaconventos shkoi në aksion, kërkoi Dona Endrinën dhe e bindi atë të takonte Don Melon në shtëpinë e tij të vjetër. Pasi u takuan, supozohet - për mungesë të faqeve të dorëshkrimit - se ata kanë pasur marrëdhënie intime.

Ishte kështu - Me çmimin e mashtrimeve dhe kurtheve - më në fund martesa u ra dakord Mes të dyjave. Strategjia e këshilltarit ishte e thjeshtë, por efektive: e vetmja mënyrë për të pastruar nderin e gruas ishte përmes martesës.

Aventurat në Sierra de Segovia

Kjo është një tjetër nga historitë e jashtëzakonshme të Kryepriftit. Këtu ai rrëfen kalimin e tij nëpër Sierra de Segovia, ku takoi disa qytetarë të vegjël. E para prej tyre ishte “La chata”, një grua vulgare pa asnjë turp. Haptazi, ajo kërkonte dhurata në këmbim të favoreve të natyrës seksuale. Me mjeshtëri, burri arriti të shpëtonte nga kjo dhe nga të rejat e tjera nga Somosierra.

Rrugës për të shpëtuar, ai gjeti një mal tjetër në rrëzë të malit. Kjo grua ishte më “barbare” se të tjerat. Kryeprifti kërkoi azil, dhe, në këmbim, ajo i kërkoi atij një lloj pagese - Seksuale ose materiale. Kësaj radhe, burri, i zënë ngushtë nga femra imponuese, u dorëzua dhe Jam dakord peticionin.

Gara midis Don Carnal dhe Doña Cuaresma

Pas disa këngëve për Virgjëreshën - për shkak të afërsisë së Javës së Shenjtë - prezantohet përralla alegorike për betejën mes Don Carnal dhe Dona Cuaresma. Këtu, autori pasqyron përplasjen e përbashkët midis dëshirave të kësaj bote dhe shpirtërore. Teksti është rrëfyer si një parodi dhe është frymëzuar nga këngët mesjetare të veprës.

Don Carnal mblodhi një të fortë dhe e pamposhtur ushtri. Megjithatë, shija e grupit të tij për ushqimi dhe vera e bërë shkoi në gjendje të keqe në fushën e betejës. Kjo lejoi që përballja të ishte më e ekuilibruar dhe Zonja Kreshmë shfrytëzoi në maksimum avantazhin dhe arriti fitoren. Pasi u mund, Don Carnal u kap rob dhe iu imponua një pendim i ashpër.

Historitë e fundit të dashurisë së Kryepriftit

Kryeprifti nuk pushoi në kërkimin e dashurisë, Ai u përpoq dhe u përpoq ta arrinte atë në kaq shumë aventura të tjera. Në të gjitha ato ai i kërkoi përsëri Trotaconventos ndihmë. Një nga rekomandimet e mblesit të vjetër ishte të binte në dashuri me një të ve, megjithatë, gruaja e nderuar nuk ishte plotësisht e bindur dhe burri dështoi. Pas kësaj, protagonisti tentoi me një pronar, por as nuk pati sukses.

Atëherë Trotaconventos sugjeroi që ai të provonte një murgeshë të quajtur Garoza. Kryeprifti u përpoq ta bënte atë të binte në dashuri, por gruaja u kap pas zotimeve të saj hyjnore dhe menjëherë pas kësaj ajo vdiq. Burri vazhdoi aventurat e tij dhe pas kaq shumë pengesash, ai mundi të bënte një lidhje të vogël me një ferrë.

Menjëherë pas atij triumfi të shkurtër, mblesi vdiq. Kjo humbje sigurisht që ndikoi shumë te protagonisti. Pas këngëve të tjera për virgjëreshën dhe festave për Zotin, Kryeprifti e përfundoi librin duke dhënë përsëri udhëzime si ta interpretojmë.

Rreth autorit: Juan Ruiz, Kryeprifti i Hitës

Juan Ruiz ishte një kishtar dhe kryeprift i Hitës - një komunë spanjolle në provincën e Guadalajara. Të dhënat për origjinën dhe jetën e tij janë të pakta, ajo që dihet pak është nxjerrë nga kjo vepër e vetme: Libri i dashurisë së mirë. Supozohet se ai ka lindur në 1283 në Alcalá de Henares dhe ka studiuar në Toledo, Hita - vendlindja e tij - ose një zonë afër.

edhe Spekulohet se ai kishte njohuri të rëndësishme muzikore, gjë që pasqyrohet në leksikun e tij të saktë mbi këtë temë. Disa supozojnë - nga Dorëshkrim Salamanca- se ai u arrestua me urdhër të kryepeshkopit Gil de Albornoz, megjithëse shumë kritikë ndryshojnë nga ajo teori. Sipas dokumenteve të ndryshme, hamendësohet se vdekja e tij është shënuar në vitin 1351; Deri atëherë ai nuk shërbeu më si Kryeprift i Hitës.

Mosmarrëveshje për vendlindjen e tij

Mesjevalistët Emilio Sáez dhe José Trenchs pohuan në Kongresin e vitit 1972 se vendlindja e Juan Ruizit ishte Alcalá la Real —Benzayde (1510c) -. Ata pohuan gjithashtu se ai kaloi afërsisht 10 vjet të fëmijërisë së tij në atë vend. I gjithë ky informacion u përpilua pas një hetimi të gjatë nga specialistët; megjithatë, ky studim nuk mund të përfundonte për shkak të vdekjes së papritur të të dyve.

Nga ana e saj, u shpreh historiani spanjoll Ramón Gonzálvez Ruiz si vijon në një seancë plenare në 2002: “Gjatë gjithë librit të tij Juan Ruiz ka mbjellë të dhëna nga biografia e tij personale. Ai duhet të ketë lindur në Alcalá, siç sugjeron vargu i famshëm me të cilin Trotaconventos përshëndet manaferrën në emër të kryepriftit: "Fiks, ai që është nga Alcalá ju përshëndet shumë" (strofa 1510a) ".

Deri më sot, asnjë nga dy teoritë nuk është konfirmuar nga një burim i qartë dhe të dy qytetet janë ende në luftë për njohje.. Megjithatë, shumica janë të prirur ndaj hipotezës së Gonzálvez Ruiz, pasi Alcalá de Henares (Madrid) është një rajon afër Hitës (Guadalajara).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)