Libri që frymëzoi tre vrasës dhe 'i dha fund' jetës së Lennon

vrasja e john-lennon-kufomës

Autoritetet duke hequr trupin e John Lennon.

Përgjatë historisë shumë libra janë konsideruar të mallkuar. Vdekjet në rrethana të çuditshme, vrasësit serialë ose zhdukjet kanë qenë në mënyrë të padiskutueshme të lidhura me vepra ose shkrimtarë të ndryshëm.

Ndoshta një nga rastet më të famshme është ai me librin "Tërheqësi në thekër" nga JD Salinger botuar në vitin 1951. Kur vepra u botua në SH.B.A., ajo krijoi një trazirë në shoqërinë Amerikane për shkak të trajtimit të çështjeve të seksualitetit, alkoolizmit ose prostitucionit në një mënyrë provokuese dhe me një fjalor jo të zakonshëm në atë kohë.

Gjithsesi, kjo polemikë që u kthye pas botimit të saj e vetmja gjë që shkaktuar ishte një rritje në numrin e shitjeve dhe në popullaritetin e veprës. Në vitet në vijim, ai madje u bë libri i dytë më i studiuar i leximit të detyruar në shkolla. Në të njëjtën kohë, gjatë viteve 90 deri në 2005, "Kujdestari midis qendrës" qëndroi në vendin e 10-të në renditje Librat më të lexuar në Amerikën e Veriut.

Përkundër këtij popullariteti të pamohueshëm, ky libër gjithashtu ka një mister dhe polemikë të caktuar për faktin se vrasës të ndryshëm janë përfshirë ose janë përfshirë në këtë roman si shkak ose shkas i veprimeve të tyre kriminale.

E para nga këto raste është ajo e Mark Davis Chapman i cili, në 1980, qëlloi për vdekje John Lennon jashtë ndërtesës Dakota në Manhattan. Pasi vrau anëtarin e famshëm të Beatles, vrasësi u ul në heshtje për të lexuar një kopje të këtij romani derisa forcat e sigurisë e ndaluan atë pa bërë asnjë rezistencë.

Sapo u kap libri, hetuesit kuptuan se, në brendësi të librit, Mark Davis Chapman kishte shkruar me laps: "Kjo është deklarata ime". Përveç kësaj, kur një deklaratë u mor disa orë pas keqbërjes së tij, vrasësi Ai siguroi se ishte i bindur se shumica e tij ishte Holden Caulfield (personazhi kryesor i librit) dhe se pjesa tjetër e tij duhet të ishte nga Djalli.

Rasti i dytë në lidhje me librin ndodhi vetëm një vit pas vrasjes së Lennon. Me këtë rast, qëllimet e vrasësit nuk arritën të kalonin në miratimin e viktimës së tij, vetë Ronal Reagan. John Hinckley Jr, i cili ishte emri i individit në fjalë, u përpoq në 1981 t'i jepte fund jetës së presidentit amerikan duke e qëlluar atë me një pistoletë.

Plumbi i gjuajtur nga John Kinckley goditi trupin e presidentit përmes sqetullës së tij dhe qëndroi disa inç nga zemra e tij. Më në fund, siç e kemi përmendur tashmë, Reagan arriti t’i mbijetojë sulmit. Sidoqoftë, sulmuesi vazhdimisht pohoi gjatë gjithë jetës së tij se ishte vërtet i fiksuar me librin ne po flasim për

Më në fund, çështja vijuese ndodhi në 1989. Robert John Bardó vrau aktoren Rebecca Lucile Schaeffer në derën e banesës së tij pasi e ngacmoi për tre vjet. Kur u arrestua vrasësi Ai gjithashtu mbajti një kopje të "Tërheqësi në thekër".

Nëse libri lidhej drejtpërdrejt me këto ngjarje është diçka që nuk mund ta sigurojmë. Edhe kështu, ajo që është e qartë është se prania e saj e thjeshtë në këto tre raste na detyron ta mendojmë këtë në një farë mënyre apo në një tjetër ekziston një marrëdhënie me faktet.

Pa hyrë në pyetje mistike ose ezoterike, ne thjesht mund të pohojmë se ndonjëherë, në varësi të asaj që funksionon dhe në cilën duar, një çekuilibër i caktuar mund të inkurajohet ose inkurajohet që mund të shkaktojë, siç e kemi parë, një atentat nga ana e disa lexuesve të tij.

Ky libër është për mendimin tim modest, një nga më të habitshmit që ekzistojnë dhe jo aq për shkak të komplotit të tij, megjithëse përfshin aspekte të rëndësishme të adoleshencës dhe psikologjisë së tij, por për shkak të rrethanave që e rrethojnë vetë librin. Pa asnjë dyshim, pra, një mundësi e mirë letrare për netët e ardhshme të frikës që, për shkak të datave në të cilat gjendemi dhe më shumë në botën anglo-saksone, janë pranë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  E KAM LEXUAR DHE NUK FORSHT FOR P THR ATAT SHUM POR TI TI TI TANI E DI SI JAN NJERZIT N USA SH.B.A.

 2.   Edward dijo

  Artikull interesant, por në fund të fundit është që libri quhet "Tërheqësi në thekër" jo siç është shkruar këtu "gjatë viteve në vijim, ai u bë libri i dytë më i studiuar i leximit të detyrueshëm në shkolla. Në të njëjtën kohë, gjatë viteve 90 deri në 2005, "The Guardian Among the Center" mbeti i 10-ti në renditjen e librave më të lexuar në Amerikën e Veriut.

 3.   Miguel Angel, dijo

  Unë nuk e shoh marrëdhënien e drejtpërdrejtë midis librit dhe një vrasje, protagonisti nuk ka në asnjë moment idenë për të vrarë askënd