Libra për të punuar me emocionet me të vegjlit

Një nga ëndrrat e çdo dashamirësi të leximit është të mbjellë te fëmijët, nipërit, studentët dhe të miturit në kujdesin e tyre, në përgjithësi, dashurinë për librat dhe leximin. Për këtë dhe kështu që përveç krijimit të këtij zakoni të leximit në to ata rrisin emocionet e tyre dhe dinë t'i interpretojnë dhe menaxhojnë ato, ne paraqesim një seri librash të përshtatshëm për këtë objektiv.

Këta libra për të punuar me emocionet me të vegjlit jo vetëm që do të krijojnë hobi në to, por gjithashtu do të marrin një mirëqenie më e madhe emocionale.

Për djem dhe vajza 3 vjeç

Ndjenjat! Coco dhe Tula

Ndonjëherë ndihemi më mirë se të tjerët, dhe shpesh nuk dimë si ta shprehim atë. Nëse ndonjëherë na thoni të rriturve, imagjinoni fëmijët. Me këtë libër, fëmijët do të mësojnë të komunikojnë, njohin dhe matin ndjenjat e tyre. Përfshin një shënues që fshihet dhe një sentimentometër me të cilën ata do të jenë në gjendje të vizatojnë dhe të tregojnë gjendjen e tyre shpirtërore në çdo kohë.

Rekomandohet veçanërisht për fëmijët e 3 dhe 4 vjeç.

Overshtë me kapak të fortë dhe ka gjithsej 24 faqe.

"Re" nga Glòria Falcón

Nube është një haraç për miqtë imagjinarë ose të padukshëm që na shoqërojnë gjatë fëmijërisë dhe madje, ndonjëherë, gjatë gjithë jetës sonë. Protagonistja e kësaj historie është një vajzë që shoqërohet gjithmonë nga Reja e saj, shoqja e saj imagjinare. Re merr forma të ndryshme bazuar në emocionet tuaja. Kur është e trishtuar, Nube qan dhe kur është e lumtur, Nube dëshiron të luajë… Glòria Falcón kthehet të na gëzojë me një propozim të ri të bukur dhe origjinal në të cilin demonstron, edhe një herë, cilësinë e saj të shkëlqyeshme si ilustruese dhe autore.

28 faqe libër me kopertinë të butë.

Nga 4 vjet

«Përbindësh i trishtuar, përbindësh i lumtur. Një libër për ndjenjat »

Të lumtur, të trishtuar, të zemëruar ... Monstra gjithashtu kanë shumë ndjenja! Në këtë libër inovativ pop-up, lexuesi i ri do të gjejë një koleksion maskash të zgjuara që përfaqësojnë disponimin dhe ndjenjat e ndryshme të përjetuara nga të gjithë monstrat (dhe, natyrisht, edhe fëmijët!).

16shtë XNUMX faqe i gjatë dhe me kapak të fortë.

«Labirinti i shpirtit» nga Anna Llenas

Shpirti juaj ka po aq fytyra, mendime dhe ndjenja sa gjendjet në të cilat mund të gjendeni. Disa prej tyre janë të ndritshëm dhe të gjallë, dhe disa janë shumë të errët. Ka disa që ju japin inkurajim dhe energji; dhe ka të tjerë që, ju nuk dini si, jua heq atë ..

Ky libër ju fton të jehoni me të gjitha këto gjendje në një udhëtim drejt vetes, përmes emocioneve, mendimeve dhe ndjenjave tuaja, duke ndjekur rrugën e labirintit. Një rrugë sa komplekse aq edhe emocionuese. Vështirë të parashikohet, por ku aventura, eksitimi dhe imagjinata janë plotësisht të sigurta.

Një libër që mund të lexohet me 4-vjeçarë në mënyrë të përsosur, por që mund të shërbejë deri në fazat e fundit të Fillores. Një domosdoshmëri në këtë listë!

Ka 128 faqe dhe është me kapak të fortë. Vlerësohet shumë nga lexuesit që e kanë lexuar tashmë.

Nga 5 vjet

«Fabrika e madhe e fjalëve» nga Agnes de Lestrade

Shtë një vend ku njerëzit vështirë se flasin. Në atë vend të çuditshëm, duhet të blini dhe gëlltisni fjalë që të jeni në gjendje t'i shqiptoni ato. Javier ka nevojë për fjalë për t'ia hapur zemrën Nieves të bukur. Por cilat mund të zgjidhni? Sepse, të thuash atë që dëshiron t'i thuash Nieves, të duhet një pasuri! Ju nuk mund të gaboni ...

Libër me kopertina të forta 40 faqe.

"Ishulli i gjyshit" nga Benji Davies

Leo e do gjyshin e tij. Dhe gjyshi e do Leon. Dhe kjo nuk do të ndryshojë kurrë. Një libër i bukur dhe ngushëllues që na tregon sesi njerëzit që duam janë gjithmonë afër, pa marrë parasysh sa janë larg. Nga autori i Balenës. Fitues i Çmimi i Parë i Librit të Oskarit e 2014.

Libër me kopertina të forta 32 faqe.

Nga 6 vjet

"Zhgënjim" nga Claude Boujon

Njëherë e një kohë, kishte dy gropa fqinje. Në një jetonte z. Bruno, një lepur i murrmë; në tjetrin, z. Grimaldi, një lepur gri. Në fillim të bashkëjetesës së tyre, ata e kuptuan njëri-tjetrin për mrekulli. Çdo mëngjes ata përshëndeteshin me mirësi: "Mirëmëngjesi, zoti Bruno", tha lepuri gri. - Mirëmëngjesi për ju, zoti Grimaldi, - tha lepuri i murrmë. Por një ditë, gjërat filluan të ndryshojnë ...

Libër me kopertina të forta 40 faqe.

"Tristania Imperial" nga Jaume Copons

Disa shtriga të mbrapshta kanë vjedhur ilaçin magjik Tristania Imperial, të mbajtur në magazinën e shtrigave dhe shtrigave në parkun e lojërave Tibidabo. Objektivi? Sadden parkun, qytetin dhe të gjithë botën! Buri Buri dhe miqtë e tij duhet të zgjedhin midis kthimit të së keqes ose luftës për ta bërë gëzimin të shkëlqejë përsëri.

48 faqe libër me kopertinë të butë.

Nga 7 dhe 8 vjet

«Receta shiu dhe sheqeri» nga Eva Manzano Plaza

Ky libër origjinal është një libër gatimesh emocionesh. Nga njëra anë, ajo bën një përshkrim të saktë, plotësisht surreal të emocioneve: nga simpatia ose egoizmi te mirënjohja ose trishtimi. Nga ana tjetër, ajo ofron receta me përbërësit e nevojshëm dhe imagjinarë dhe si t’i gatuajmë për të menaxhuar emocionet, për shembull, për të mos humbur shpresën, ndaluar së zemëruari, dashuruar ose luftuar përtacinë.

Libër me kopertina të forta 64 faqe.

"Ditari i emocioneve" nga Anna Llenas

Identifikimi i asaj që ndihet duket i lehtë, por, në të vërtetë, nuk është aq i lehtë. Ne jemi mësuar të mendojmë, të veprojmë, të vendosim, por ... dhe të ndiejmë? Kjo revistë ka të bëjë vetëm me këtë. Që i ndjeni emocionet tuaja, t'i njihni ato dhe t'i shprehni ato në një mënyrë të gjallë, praktike, argëtuese dhe krijuese. Përmes një serie ushtrimesh artistike ju mund të lëshoni krijimtarinë tuaj, të kanalizoni emocionet tuaja negative dhe të promovoni emocionet tuaja pozitive, duke arritur kështu një rritje të mirëqenies dhe një njohuri më të madhe për veten tuaj. Por mos u shqetësoni, nuk keni nevojë të dini se si të vizatoni. Ju duhen vetëm tre gjëra: - Një laps ose një stilolaps, dëshirë për të eksperimentuar dhe argëtuar.

Një ditar me 256 faqe.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.