Librat përmbytin Sheshin e España në Sevilje

falas-libra-falas-në-shesh-de-espana

Nëse më parë, vizitoni Plaza de España në SeviljeDo të thoshte të kalonit një kohë të mirë për t'u shkëputur dhe pushuar në "diellin Andaluzian", tani vizita juaj do të jetë më e këndshme nëse është e mundur. Pse Për disa ditë mund të shihni qindra libra në të, në mënyrë që të mund t'i shikoni lirisht dhe t'i lexoni kur të doni, ndërsa jeni atje. Sigurisht, atëherë do të duhet vetëm ta ktheni atë në vendin ku e keni marrë në mënyrë që shumë lexues të tjerë si ju ta shijojnë atë. Ashtë një ide e mrekullueshme, nuk mendoni?

L prekursorëve e kësaj risie kanë qenë cirk të Këshillit të Qytetit të Seviljes, e cila nën Shoqata «El Pinsapo» Në këtë mënyrë, ata kanë dashur të promovojnë leximin dhe kulturën midis vizitorëve vendas dhe të huaj që vizitojnë sheshin çdo ditë. Luis Manuel Guerra, zëdhënësi i shoqatës, shpjegoi se kjo nuk do të ishte e mundur pa dhurimet që u bënë në pikën e Leximit të Luca de Tena Glorieta në parkun María Luisa, ngjitur në Plaza de España, të cilën ata ishin një sukses i madh.

Gjithsej rreth 5.000 kopje të dhuruara, destinacionet e të cilave kanë qenë si më poshtë:

 • L libra më të rinj dhe autorë të shquar u dërguan në të ndryshme Bibliotekat si në qytetin e Seviljes ashtu edhe në disa nga provincat e tij.
 • ato të tjerët që përdoren më shumë kanë qenë të destinuara për të ndryshme parqet dhe sheshet nga parku Maria Luisa.

falas-libra-falas-në-shesh-de-espana-në-sevilla

Sipas zëdhënësit të Shoqata «El Pinsapo», librat mund të gjenden në sheshe të tilla si ato të Hermanos Álvarez Quintero, Cervantes, Rodríguez Marín, Ofelia Nieto dhe José Maria Izquierdo, si dhe njëqind e pesëdhjetë libra të rregulluar në raftet e Plaza de España.

Nëse doni të dini pak më shumë rreth kësaj nisme dhe të zbuloni se ku mund t'i lini librat pasi të lexohen, vizitoni faqen e internetit të Shoqatës Kulturore El Pinsapo. Aty ata shpjegojnë gjithçka në detaje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adam Avelino Claudio Camacho dijo

  Unë i dua historitë ku përshkruhet magjia e një vendi, por që librat zbukurojnë një vend me lexim është diçka fenomenale, dy arsye të mira për të ecur nëpër Sevilje. Hyrja e shkelqyer urime