Libra për fëmijë për të dhënë këtë Krishtlindje.

Librat për fëmijë

Dashuria për letërsinë është një nga dhuratat më të mira që mund t’i bëni një fëmije. Sigurisht nëse ata e duan apo jo do të varet nga ata. Megjithatë ka libra që çdo fëmijë duhet të lexojë.

Deri më sot, dhe për fat të mirë, ka kaq shumë larmi sa që mund të jetë e vështirë të zgjedhësh. Në këtë postim paraqesim disa libra thelbësorë që duhet të jenë të pranishëm në çdo librari fëmijësh

Fëmijët nga 3 deri në 6 vjeç

Për të vegjlit nuk mund të humbasin:

-Tregime në telefon shënuar nga Gianni Rodari. Një klasik i domosdoshëm. Ndoshta më i përshtatshëm për fëmijët gjashtë vjeç se sa tre vjeç. Përralla të çuditshme dhe ekstravagante por shumë shumë qesharake.

-Aty ku jetojnë monstrat nga Maurice Sendak kur kemi informacionin. Maksi i jashtëzakonshëm nuk është se ai bie shumë mirë, të paktën në fillim. Përmes aventurës së tij të natës, Maksi do të marrë një mësim rreth së keqes. Nuk pati një pritje të mirë kur doli, por koha e ka vërtetuar Sendak-un të mirë. Dhe ky është një libër i shkëlqyeshëm.

- Vemja e vogël grykëse nga Eric Cale. Një nga librat më simpatikë për të vegjlit në shtëpi. Për këtë libër tashmë u fol në postimin e 5 libra të mirë për të vegjlit, dhe kjo është arsyeja pse ne riafirmojmë veten këtu. Kjo vemje kalon nëpër libër në kafshime derisa të përfundojë duke u kthyer në një flutur.

Fëmijët nga 6 deri në 9 vjeç:

-Përrallat e Aesopit. Një libër me fabula është një duhet (siç do të thoshin në botën e modës). Duhet t’i njohësh. Ato janë mbase një nga historitë që përcillen më shumë nga brezi në brez.

-Nikolla i vogël nga René Goscinny dhe ilustrime nga Jean-Jacques Sempé. Ky është i pari në një seri librash, padyshim me protagonist Nicolasin e vogël dhe miqtë e tij trupe. Argëtues, i thjeshtë dhe me personazhe që ju bëhen shpejt të dashur.

-Alice in Wonderland nga Lewis Carroll. Një libër i veçantë. Një histori argëtuese dhe intriguese. Karaktere vërtet të gjallë që ndihmojnë në zhvillimin e imagjinatës së çdo fëmije.

Fëmijët nga 9 deri në 12 vjeç:

-Historia e pafund nga Michael Ende. Ky është një libër që na ka bërë të gjithëve të hidhemi në lot, megjithatë përzierja e fantazisë dhe realitetit e bëjnë atë më emocionues. Një nga ata librat që nuk harrohen. Essentialshtë thelbësore ta lexoni para se të shikoni filmin (megjithëse tashmë është disi i vjetëruar).

- Binjakët e Luginës së ëmbël nga Francine Pascale. Një seri librash të përqendruar posaçërisht për vajzat. Klasifikuar në mosha të ndryshme, ekziston versioni infantil dhe i mitur. Binjakët po rriten dhe bashkë me ta edhe vajzat.

-Makthe nga RL Stine. Për më të guximshmit, mbase duke tërhequr më shumë për fëmijët 11-12 vjeç. Këtu duhet të merret parasysh pjekuria e fëmijës, por pa dyshim që është një koleksion librash që, nëse u pëlqen zhanri, do të kënaqen shumë. Disa nga pikat kryesore: "Scarecrows ecin në mesnatë", "Melodi e keqe", Vizitë e tmerrshme "

Nga 12 vjet:

- Harry Potter nga JK Rowling. Seria përbëhet nga tetë romane. Një botë fantazie që fiksohet edhe tek të rriturit

-Lojë Ender e Orson Kartela Scott. Nëse jeni adhurues të trillimeve shkencore, ky libër është i përsosur. Më e mira ... rezultati, natyrisht.

-Mekanoskriptimi i dytë i origjinës shënuar nga Manuel de Pedrolo kur kemi informacionin. Dhe përsëri trillime shkencore. Një hit me publikun e ri. Përmes librit, protagonistët mësojnë rreth fesë, kulturave, seksit, diversitetit kulturor, të gjithë përfshinin një libër thelbësor për çdo adoleshent.

Shpresojmë që postimi t'ju ketë dhënë disa ide për t'i dhënë këto Krishtlindje. Lexim i lumtur!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.