Librat më të shitur

Zoti i unazave. Përveç Biblës - me më shumë se pesë miliardë kopje - librat më të shitur në histori janë shkruar para shekullit të XNUMX-të. Eshte per Don Quijote (1605), nga Miguel de Cervantes dhe Historia e dy qyteteve (1859), nga Charles Dickens. Deri më sot, këto dy tituj kanë regjistruar përkatësisht më shumë se pesëqind milion dhe dyqind milion kopje të shitura.

Në shekullin e njëzetë kryesohet lista e librave me suksesin më të madh botues Zoti i unazave, Princi i vogel y Hobbit. Kështu,  Autori britanik JRR Tolkien mban tekstet e para dhe të tretë më të shitura të atij shekulli. Me ardhjen e mijëvjeçarit të ri, nderimi i ra JK Rowling. Dhe po, krijuesi i botës së Harry Potter ka fituar një vend që do të kushtojë për ta rrëzuar nga froni.

Zoti i unazave (1954), nga JRR Tolkien

Konteksti dhe përshtatjet

Wasshtë botuar në tre vëllime në mesin e viteve 50: Shoqëria e Unazës, Dy Kullat y Kthimi i Mbretit. Fillimisht Tolkien e konceptoi atë si një vazhdim të Hobbit. Edhe pse komploti i saj në të vërtetë paraprihet nga Silmarillion. Aty ku Tolkien tregon ngjarjet e Epokës së Parë dhe të Dytë të Diellit. Kjo është epoka e kukudhëve dhe lindja e njerëzve.

Po kështu, përshtatjet e shumta në radio, teatër dhe televizion të Zoti i unazave ata e kanë bërë atë tregimin më të popullarizuar të shekullit të XNUMX-të. Sigurisht, Trilogjia e filmave të bërë nga Peter Jackson përfundoi duke e bërë këtë titull të famshëm në botë. Nuk është për t'u habitur, ai është pozicionuar në mesin e dhjetë sagave filmike me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave.

Argument

Toka e Mesme është një rajon i gjerë imagjinar i banuar nga burra, hobi, kukudhët, xhuxhët dhe krijesa të tjera fantastike. Atje, Frodo Bolson, një hobbit nga The Shire trashëgon një unazë. Me të marrë xhevahirin e krijuar nga Zoti i Errët, ai fillon një udhëtim epik dhe të rrezikshëm në jug për ta shkatërruar atë.

Një mision i pashmangshëm, rëndësia e të cilit përmblidhet në fjalinë vijuese: “Ring Një Unazë për t’i sunduar të gjithë. Një Unazë për t’i gjetur, Një Unazë për t’i tërhequr të gjithë dhe për t’i lidhur në errësirë ​​në Tokën e Mordorit ku përhapen Hijet ”.

Princi i vogel (1943), nga Antoine de Saint-Exupéry

kontekst

Princi i vogel Isshtë libri më i lexuar dhe përkthyer në gjuhën frënge në histori. Sipas mediave si Le Monde, Më shumë se 140 milion kopje të këtij libri janë shitur. Po kështu, kjo vepër ka qenë objekt i shfaqjeve të panumërta në film, teatër dhe televizion.

Një vit pas botimit të Princi i vogel, Exupéry u zhduk në mes të një misioni zbulimi gjatë Luftës së Dytë Botërore. Këto rrethana i dhanë një ajër legjende një njeriu me famë domethënëse brenda forcave ajrore franceze.

Përmbledhje

Princi i vogel —Titulli origjinal në frëngjisht— është një histori lirike e shoqëruar me vizatime (akuarele) të bëra nga vetë autori. DHEai protagonist është një pilot i përplasur në shkretëtirën e Saharasë; atje takon një princ të vogël nga një planet tjetër. Edhe pse rrëfimi i tij ka tipare të një tregimi për fëmijë, ai përmban reflektime filozofike mbi natyrën njerëzore dhe kuptimin e jetës.

Në disa nga segmentet e historisë, kritika ndaj perspektivës me të cilën të rriturit përballen me ekzistencën e tyre është shumë e prekshme. Në një pasazh të tillë, një mbret e nxit princin e vogël të gjykojë vetë. Në mënyrë të ngjashme, bashkëveprimi midis princit të vogël dhe dhelprës shërben për të ilustruar thelbin e miqësisë dhe kompleksitetin e marrëdhënieve njerëzore.

Fenomeni Harry Potter

"Autorja e sagës më të famshme të tre dekadave të fundit ishte në një pus: pa punë, pa para dhe në zi për vdekjen e nënës së saj kur krijoi nxënësen e magjistarit" (Klarina, 2020) Joanne Rowling përfundoi dorëshkrimin e saj të parë Harry Potter në 1995. Shkrimi u refuzua nga botues të shumtë derisa Bloomsbury lëshoi ​​1997 kopjet e para në XNUMX.

Shenjtërimi letrar i shumëpritur ndodhi pas shfaqjes së kapitullit të tretë të sagës në 1999. Blerja e të drejtave të marketingut në Shtetet e Bashkuara nga botuesi Scholastic ishte gjithashtu thelbësore.. Pjesa tjetër është histori: 20 vjet më vonë, saga Harry Potter grumbullon më shumë se 500 milion libra të shitur dhe vlera e markës së saj tejkalon 15.000 milion dollarë.

Historia Harry Potter me pak fjalë

Të 7 librat që përbëjnë serinë tregojnë për luftën midis Harry Potter, një magjistar i ri jetim dhe vrasësit të prindërve të tij, Lord Voldemort. Pjesa më e madhe e veprimeve zhvillohet rreth Howarts, shkolla britanike e magjisë dhe magjisë e drejtuar nga profesori i fuqishëm Albus Dumbledore. Atje, protagonisti takon miqtë e tij më të mirë dhe lojtarët besnikë, Hermione Granger dhe Ron Wesley.

Lista e titujve që përbëjnë sagën Harry Potter

 • harry potter dhe guri filozofik (1997).
 • Harry Potter dhe Dhoma e Sekreteve (1998).
 • Harry Potter dhe i burgosuri i Azkaban (1999).
 • Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (2000).
 • Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit (2003).
 • Harry Potter dhe Princi Gjysmë-Gjaku (2005).
 • Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes (2007).

Për më tepër, në 2001 Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni. Në këtë drejtim, gjigandi i filmit Warner Bros ka në plan të nisë një pentalogji. Deri më tani, dy filma artistikë në seri me protagonist Eddie Redmayne tashmë janë publikuar me sukses.

Tituj të tjerë të lidhur

 • Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar. Skenari i teatrit, prezantuar në korrik 2016.
 • Quidditch nëpër epoka (2001). Shtë një manual mbi sportin e preferuar të magjistarëve të Howarts.
 • Përrallat e Beedle the Bard (2012).

Dan Brown dhe djali i tij plangprishës: Robert Langdon

Dan Brown është autori i dytë më i shitur i shekullit XNUMX në sajë të karakterit të tij ikonik Robert Langdon, një profesor ekspert i simbolikës dhe ikonografisë. Midis librave me Langdon, pa dyshim, Kodi i Da Vinçit (2003) është më i suksesshmi (tejkalon 80 milion kopje të shitura).

Sikur të mos mjaftonte kjo, Aktori fitues i çmimeve Tom Hanks e ka sjellë atë në jetë në të tre adaptimet e vlerësuara të ekranit të madh prodhuar deri më tani. Më poshtë renditen titujt e tjerë të shkruar nga Brown për karakterin e tij të Harvard Docent:

 • Engjëjt dhe Demonët (2000).
 • Simboli i humbur (2009).
 • Ferr (2013).
 • Origjinë (2017).

Librat më të Shitur 2020

Lista e librave më të shitur 2020 në Spanjisht kryeson atë Akuitania, nga Spanjolli Eva García Sáenz de Urturi. Ky vlerësim konfirmon momentin e shkëlqyeshëm letrar dhe tregtar të autores Vitoriane, e njohur mirë në mesin e lexuesve spanjishtfolës për Trilogjinë e saj të Qytetit të Bardhë. Së bashku me Urturi, shfaqet një romanciere tjetër nga Spanja veriore, Dolores Redondo nga Donostia.

"Top 5" të sukseseve editoriale të vitit 2020 e plotësojnë atë Mbreti i bardhë, nga Juan Gómez Jurado, Pafundësi në një kallamnga Irene Vallejo dhe Vija e zjarritnga Arturo Pérez-Reverte. Ne anen tjeter, Amazon tregon për Shkolla më e çuditshme në botë, nga Pablo Aranda, si teksti më i shitur për fëmijë i vitit 2020.

Akuitania (2020), nga Eva García Sáenz de Urturi

Akuitania është tronditëse melodramë historia përmes një shekulli hakmarrjeje, incesti dhe lufte. Romani fillon në vitin 1137, kur Duka i Akuitanisë - feudja më e kërkuar në Francë - gjendet i vdekur në Compostela. Për këtë arsye, Eleanor, vajza e Dukës, martohet për hakmarrje me djalin e mbretit Galik, Luy VI të shëndoshë.

Sidoqoftë, monarku francez duket i vdekur në mes të dasmës në një mënyrë identike me atë të dukës. Tek të dy të ndjerët lëkura u bë blu dhe ata ishin të shënuar me "shqiponjën e gjakut" (një torturë e lashtë normane). Pastaj, Eleanor dhe Luy VII iu drejtohen spiunëve të Akuitanisë (të quajtur "macet") për të sqaruar faktet. Në to, një fëmijë dikur i braktisur do të jetë çelësi për të ardhmen e mbretërisë.

Privilegjet e Engjëllit (2009), nga Dolores Redondo

Shfaqja e një romani të botuar në vitin 2009 midis listës së librave më të shitur në vitin 2020 është paksa befasuese. Sidoqoftë, popullariteti i këtij titulli është një "efekt kthyes" i fushës së Trilogjisë Baztán krijuar nga Redondo. Ky libër lëviz nga fillimi nga rrëfimi i lidhjes së ngushtë të miqësisë midis dy vajzave pesë vjeçare dhe vdekja pasuese e njërës prej tyre.

Zhvillimi përmban një psikanalizë të thellë. Ai përshkruan zbritjen në ferr të Celeste, protagonist, deri në zbulimin e privilegjeve të një engjëlli. Ndërsa pyetjet e ndryshme që kanë lindur gjatë historisë bëhen më të qarta, lexuesi çohet në një fund shumë të habitshëm.

Pafundësi në një kallam (2019), nga Irene Vallejo

Ky titull ka marrë mendime shumë të favorshme nga eminente letrare si Mario Vargas Llosa, Alberto Manguel dhe Juan José Millas, ndër shumë të tjerë. Në mënyrë të barabartë, çmimet e shumta të mbledhura nga ky botim e vendosin atë si librin më të mirë jo-trillues në Spanjisht të vitit 2020. Disa prej tyre përmenden më poshtë:

 • Çmimi Kritik i Syrit për Narrative 2019.
 • Çmimi Owl për Librin më të Mirë 2019.
 • Çmimi Kombëtar Nxitës për Studimet Latino 2019.
 • Çmimi i Shoqatës së Bibliotekës së Madridit, libri më i mirë jo-trillues 2019.
 • Çmimi Kombëtar i Eseve 2020.

Vija e zjarrit (2020), nga Arturo Pérez-Reverte

Ky libër është rezultat i hetimit titanik të kryer nga gazetari Murcian Arturo Pérez-Reverte. Teksti zhytet në shkaqet, zhvillimin dhe pasojat e Luftës Civile Spanjolle nga një perspektivë autokritike. Ku autori nuk heziton të përshkruajë embrionin kulturor të konfliktit dhe sesi disa nga këto vese idiosinkratike vazhdojnë deri më sot.

Rrëfimi i episodit më të përgjakshëm të kësaj gare, Beteja e Ebros, është veçanërisht tronditës, me më shumë se 20.000 të vdekur dhe 30.000 të plagosur. Ne te njejten menyre, Pérez-Reverte kushton një segment të mirë të punës së saj të madhe (mbi 700 faqe) për të nxjerrë në pah rolin e grave luftëtare. Dhe, sigurisht, pa marrë anën e asnjërës palë.

Mbreti i bardhë (2020), nga Juan Gómez-Jurado

Titullohet gjithashtu Mbretëresha e kuqe 3, Mbreti i bardhë është pjesa e tretë e një trilogjie shumë e vlerësuar nga publiku dhe kritika letrare. Ashtu si paraardhësit e tij, ky libër zhytet në një rrjet intrigues dhe varës të lojërave, manive, mashtrimeve dhe psikanalizës. Për më tepër, nuk është e qartë për lexuesit nëse ky vëllim do të jetë i fundit ose nëse do të ketë më shumë histori me protagonistë Antonia dhe Jon.

Shkolla më e çuditshme në botë (2020), nga Pablo Aranda

Ky libër ishte shitësi më i mirë i vitit 2020 në kategorinë e fëmijëve sipas statistikave të Amazon. Isshtë një histori me protagonist Fede, një fëmijë student i një institucioni dygjuhësh (Spanjisht-Anglisht) karakterizohet nga metoda pedagogjike vërtet të veçanta. Në një masë të tillë, sa rrëfimi qesharak dhe i papranueshëm merr tipare surreale.

Atje, fëmijët vetëm në fundjavë flenë në shtëpi. Epo, nga e hëna në të premte secili prind është përgjegjës për nxënësin e parë që merr. Përballë kësaj situate, eai rrëfyes i ngjarjeve - në vetën e parë - zgjidh të panjohurat me mirëkuptimin e tij fëminor dhe spekulimet fantastike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Duket si një listë shumë e suksesshme. Saga e Lordit të Unazave është një nga më të mirat që është shkruar dhe përshtatur për film.
  -Gustavo Woltmann.

bool (e vërtetë)