Librat më të mirë të këtij viti

Viti 2016 thotë lamtumirë, për mirë apo për keq (varet shumë nga përvoja e jetës së secilit) dhe ne duam të kujtojmë me të gjithë ju, lexuesit tanë, cilët kanë qenë librat më të mirë të këtij viti. Shumë nga të mirat janë botuar pothuajse në minutën e fundit (në këtë muaj dhjetor) siç është rasti me titullin e fundit të sagës «Hija e erës», "Labirinti i shpirtrave" dhe të tjerët filluan vitin e tyre… Por këtu do të rishikojmë ato më të mirat, cilat do të jenë ato? Cilët kanë qenë librat më të mirë të vitit 2016 për ju?

"Trashëgimia e mallkuar" e JK Rowling

Titulli i ri i shkrimtarit të njohur të letërsisë për të mitur JK Rowling Ai doli në shitje shtatorin e kaluar, por ne tashmë e dinim përmbledhjen e tij zyrtare në 2015 dhe u lëshua nga vetë autori:

Të qenit Harry Potter nuk ka qenë kurrë një detyrë e lehtë, aq më pak që kur ai është bërë një punonjës shumë i zënë në Ministrinë e Magjisë, një burrë i martuar dhe baba i tre fëmijëve. Dhe nëse Harry përballet me një të kaluar që refuzon të lihet pas, djali i tij i vogël, Albus Severus, duhet të luftojë peshën e një trashëgimie familjare për të cilën ai kurrë nuk ka dashur të dijë. Kur fati e lidh të kaluarën me të tashmen, babai dhe djali duhet të përballen me një të vërtetë shumë të pakëndshme: ndonjëherë, errësira lind nga vendet më pak të menduara.

Edicioni Spanjoll u mor përsipër Botimet Salamandra. Nëse nuk e keni lexuar akoma dhe jeni adhurues i sagës Harry Potter, kjo nuk mund të mungojë në raftet tuaja. Mund të jetë një titull i mirë të pyesni tre burrat e mençur, që edhe nëse është pak vonë, pasi që ata janë magjikë, ata mund të bëjnë gjithçka? Te verteten?

"Manual për pastrimin e grave" nga Lucia Berlin

Me këtë titull "të veçantë", lindi libri nga Lucia Berlin i sapo zbuluar. Alshtë Alfaguara që e publikoi atë në Mars 2016 dhe ka qenë një shitje e pandërprerë e kopjeve. Isshtë një vepër e përkthyer në 14 gjuhë të ndryshme dhe shumë e vlerësuar nga kritika letrare. Përmbledhja zyrtare e saj është si më poshtë:

Me prekjen e tij të pakonkurueshme të humorit dhe melankolisë, Berlini i bën jehonë jetës së tij të habitshme dhe të trazuar për të krijuar mrekulli të vërteta letrare me episode të përditshme. Gratë në historitë e tij janë të çorientuara, por në të njëjtën kohë ato janë të forta, inteligjente dhe, mbi të gjitha, jashtëzakonisht të vërteta. Ata qeshin, qajnë, duan, pinë: mbijetojnë.

Një nga më të mirët e këtij viti, pa dyshim.

«Atdheu» nga Fernando Aramburu

Me këtë emër kaq kombëtar dhe që i jep kaq shumë dhimbje koke vendit tonë, titullohet Fernando Aramburu te libri i tij i ri. Ne nuk e dimë nëse është emri që ka tërhequr më shumë vëmendjen e lexuesve apo kurrikulës letrare të Aramburu, por "Atdheu" është padyshim një nga librat më të mirë të vitit 2016.

Isshtë botuar nga Redaktorët e tusketave që nga shtatori i këtij viti dhe mund ta gjeni në dyqan për një çmim të përafërt prej 22 eurosh.

Përmbledhje: Ditën që ETA njofton braktisjen e armëve, Bittori shkon në varreza për t'i thënë varrit të burrit të saj, Txato, të vrarë nga terroristët, se ajo ka vendosur të kthehet në shtëpinë ku ata jetonin. A do të jetë në gjendje të jetojë me ata që e ngacmuan atë para dhe pas sulmit që i prishi jetën asaj dhe familjes së saj? A do të jetë në gjendje të dijë se kush ishte burri me kapuç që vrau burrin e saj një ditë me shi, kur ai po kthehej nga kompania e tij e transportit? Sado i poshtër, prania e Bittori do të ndryshojë qetësinë e rreme të qytetit, veçanërisht fqinjën e saj Miren, një mik dikur i ngushtë dhe nënë e Joxe Mari, një terrorist i burgosur dhe i dyshuar për frikën më të keqe të Bittori. Çfarë ndodhi midis atyre dy grave? Çfarë ka helmuar jetën e fëmijëve tuaj dhe burrave tuaj të ngushtë në të kaluarën? Me lotët e tyre të fshehur dhe bindjet e palëkundura, me plagët dhe trimërinë e tyre, historia inkandeshente e jetës së tyre para dhe pas kraterit që ishte vdekja e Txato, na flet për pamundësinë e harrimit dhe nevojën e faljes në një komunitet të thyer nga fanatizmi politik.

«Të gjitha këto do t'ju jap» nga Dolores Redondo

Shpërblyer me Çmimi Planet 2016, kjo punë e Raundi i Dolores Oneshtë një nga shitësit më të mirë këtë vit tek botuesi. Përmbledhja e tij është si më poshtë:

Në mjedisin madhështor të Ribeira Sacra, varlvaro pëson një aksident që do t'i japë fund jetës së tij. Kur Manuel, burri i saj, arrin në Galicia për të njohur trupin, ai zbulon se hetimi për çështjen është mbyllur shumë shpejt. Refuzimi i familjes së tij të fuqishme politike, Muñiz de Dávila, e shtyn atë të largohet, por nuk pranon pretendimin për mosndëshkueshmëri se Nogueira, një roje civile në pension, ushtron kundër familjes së Álvaro, fisnikë që lëviznin në privilegjet e tyre dhe dyshimi se kjo nuk është vdekja e parë në mjedisin e tij që është maskuar si aksidentale. Lucas, një mik prift nga fëmijëria e varlvaro, bashkohet me Manuel dhe Nogueira në rindërtimin e jetës së fshehtë për të cilët ata menduan se e dinin mirë. Miqësia e papritur e këtyre tre burrave pa ndonjë afinitet të dukshëm e ndihmon Manuelin të lundrojë midis dashurisë për atë që burri i saj ishte dhe vuajtjes së të jetuarit me kurrizin e tij drejt realitetit, të mbrojtur pas kimesë së botës së tij si shkrimtar. Kështu, kërkimi i së vërtetës do të fillojë, në një vend të besimeve të forta dhe zakoneve të rrënjosura thellë, ku logjika nuk përfundon kurrë duke lidhur të gjitha pikat.

«Çfarë turpi» nga Paulina Flores

me Lule Pauline edhe një herë zbulojmë cilësinë e letërsisë kiliane. "Çfarë turpi" është një libër i përbërë nga 9 histori ku jep një vizion të zhveshur, të sinqeritetit dërrmues, të jetës aktuale në qytete: gratë që jetojnë në ndërtesa banimi; burra që, duke humbur punën e tyre, zbulojnë bazat e brishta që mbështesin familjen; të rinjtë që punojnë në biblioteka ose pika të ushqimit të shpejtë, dhe që kujtojnë ditën kur ata kryen një vjedhje të vogël, arsyet që i çuan ata të ndahen ose momentin kur ata patjetër humbën pafajësinë e tyre.

A mendoni se këta libra meritojnë të jenë në këtë listë? Cilët janë librat tuaj të preferuar të botuar këtë vit?

Dhe nëse nuk e shohim njëri-tjetrin, shpresojmë, nga Actualidad Literatura, që të keni një 2017 të lumtur, plot lexime të mira ... Mirupafshim 2016!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.