Librat më të mirë misteriozë

Citim i Edgar Allan Poe.

Citim i Edgar Allan Poe.

Librat misteriozë nuk përfaqësojnë një zhanër letrar në kuptimin e ngushtë të termit. Megjithëse titujt më të njohur me këtë kualifikues i përkasin romaneve detektive, duhet të merren parasysh edhe tekste të një natyre surreale. As klasikët e trillimeve shkencore me figura të frikshme (Draculanga Bram Stoker, për shembull).

Në përgjithësi, tekstet në të cilat lexuesi nuk është i sigurt se çfarë po ndodh janë shumë të varur. Eshte me shume, Shumica e autorëve më të shitur në histori kanë qenë të aftë në ndërtimin e mistereve të ndërlikuara. I tillë është rasti i pendëve të pavdekshme të Edgar Allan Poe ose Agatha Christie. Në kohët më të fundit, Stephen King, Stieg Larsson dhe Dan Brown, ndër të tjerët, dallohen.

Librat më të mirë misteriozë

Më poshtë është një listë e zgjedhur e veprave letrare misterioze:

Macja e zezë (1843), nga Edgar Allan Poe

Po konsiderohet si pionier brenda zhanreve të ndryshëm letrar, veçanërisht në romanin detektiv dhe tregimin e shkurtër. Në mënyrë të barabartë, me Macja e zezë Ky shkrimtar amerikan demonstroi gjenialitetin e tij në trajtimin e terrorit psikologjik. Ajo përzierje mjeshtërore e tmerrit plus shqetësimeve mendore rezultoi në një nga përrallat më të frikshme të të gjitha kohërave (nëse jo më së shumti).

Përmbledhje

Jeta e përditshme shtëpiake e një çifti të ri të martuar dhe kafshës së tyre (një mace e zezë) kalon me qetësi të plotë. Por harmonia e shtëpisë fillon të ndryshojë sepse burri bie në kthetrat e alkoolit. Si pasojë, ky njeri zhvillon simptoma të çmendurisë sadiste me të njëjtën shpejtësi që varësia e tij përkeqësohet dhe ai fillon të ndihet i persekutuar.

Pamja e rrezikshme paranojake e protagonistit çon në vrasjen e maces. Përfundimisht, një paqe thjesht kalimtare kthehet. Epo, shfaqja e një mace të dytë e pengon përsëri protagonistin. Pasoja përfundimtare është një denoncim vërtet tronditës dhe tronditës.

Dracula (1897), nga Bram Stoker

Konteksti dhe ndikimi në kulturën bashkëkohore

Ndikimi i vampirit më të famshëm në botë ka kapërcyer nga koha e botimit të këtij romani epistolar e deri më sot. Kjo është e dukshme nga adaptimet e panumërta teatrale, filmike dhe televizive të legjendës së Kontit Transilvanik. Veçanërisht, Stoker nuk e shpiku mitin.

Me sa duket, autori irlandez u frymëzua për të shkruar historinë pas një bisede me një intelektual të shquar hungarez, Arminius Vámbéry. Kush përshkroi njëfarë Vlad Drăculea, i cili nuk ka lidhje me Vlad III, princin e Vllahisë gjatë shekullit XV. Megjithëse, Stoker u mbështet në tipare të ndryshme të Vlad III - i njohur si "impulsori" - për të ndërtuar personalitetin e tij gjakpirës.

Përmbledhje

Jonathan Harker, një avokat i ri britanik, arrin në kështjellën e Kont Drakulës në Transilvani. Në fillim, avokati mirëpritet si mysafir, por kapet pasi zbulon natyrën e pamëshirshme të nikoqirit të tij. Pas pak, Drakula udhëton për në Londër në një kuti me tokë Transilvaniane. Në kryeqytetin britanik ai fillon të mbledhë viktima dhe t'i kthejë damat në vampirë.

Midis tyre, Lucy, e fejuara e Harker. Ky i fundit mezi arrin të shpëtojë nga kalaja e kontit. Për këtë arsye, Dr. Van Helsing shfaqet në skenë me ndihmësit e tij me misionin e vrasjes së vampirit. Sidoqoftë, Drakula arrin të ikë nga Londra dhe të kthehet në atdheun e tij, ku më në fund ekzekutohet pas një persekutimi të gjatë dhe të tmerrshëm..

Nuk u gjet asnjë produkt.

Dhjetë zezakë të vegjël (1939), nga Agatha Christie

Ndoshta, Dhe pastaj nuk ishin Asnjë  (Dhe nuk kishin mbetur asnjë - titulli origjinal në anglisht) është vepra më e përpunuar dhe emocionuese e Agatha Christie. Në fakt, Dhjetë zezakë të vegjël Toshtë, deri më sot, libri më i shitur nga shkrimtari anglez (më shumë se 100 milion njësi). Kjo po thotë shumë brenda karrierës letrare të një autori që konsiderohet pararendës i zhanrit detektiv.

Komplot dhe përmbledhje

Christie Agatha

Agatha Christie

Tetë njerëz pranojnë një ftesë të parezistueshme për të kaluar pushime në ishullin e bukur të Negro (jo emri i tij i vërtetë), në brigjet e Anglisë. Isshtë një peizazh si në ëndërr i dominuar nga një rezidencë e madhe e një pronari të panjohur në mes të një ishulli. Pas mbërritjes, të ftuarit nuk përshëndeten nga nikoqirët - Z. dhe Znj. Owen - por për shërbëtorët e saj të mirë (çifti Rogers).

Atëherë të ftuarit marrin në murin e dhomave të tyre përkatëse një transkriptim të këngës "Diez Negritos". Më vonë, gjatë darkës, darkat vëzhgojnë dhjetë figura prej porcelani (negritos) në tryezën e ngrënies. Gjithashtu, luhet një shirit që akuzon të gjithë të pranishmit - përfshirë shërbëtorët - se kanë kryer një krim në të kaluarën.

Dhe nuk mbeti asnjë ...

Një nga një njerëzit në shtëpi po zhduken nga një vrasës vjedhurazi. Së bashku me çdo vdekje, një nga zezakët prej porcelani zhduket. Ndërsa veprimi i vrullshëm dhe stresues i afrohet zgjidhjes, është e qartë për të mbijetuarit se vrasësi është mes tyre. Sidoqoftë, është një natë e stuhishme ... askush nuk mund t'i shpëtojë ishullit.

Mjegulla (1980), nga Stephen King

Mjegull - Titulli origjinal në anglisht - është një nga veprat më emblematike të "mjeshtrit të terrorit" të shekullit XNUMX, Stephen King. Nga fillimi, lexuesi i këtij romani është i lidhur me përshkrimin e një mjegulle të trashë që mbulon qytetin e Brigton, Maine, SHBA. Ky fenomen atmosferik ndodh gjatë një mëngjesi pas një stuhie elektrike të natës.

Përveç kësaj, shikimi i dobët që rrjedh nga mjegulla solli me vete pamjen e krijesave monstruoze që sulmojnë njerëzit në shtëpinë e tyre. Në këtë kontekst, protagonistët e diskutueshëm dhe të shqetësuar të kësaj historie mbeten të strehuar brenda një supermarketi. Atje, ata fillojnë të sqarojnë se ndoshta origjina e monstrave mund të ketë qenë një eksperiment i dështuar ushtarak.

Burra që nuk i donin gratë (2005), nga Stieg Larsson

Ky libër është i pari në trilogjinë e mirënjohur të Mijëvjeçarit (botuar pas vdekjes) nga shkrimtari suedez Stieg Larsson. Isshtë një roman krimi me protagonist gazetarin Mikael Blomkvist, i cili akuzohet për shpifjen e manjatit Hans-Erik Wennerström. Pastaj - duke përfituar nga situata e vështirë - Henrik Vanger (një biznesmen i rëndësishëm suedez) i ofron një pakt gazetarit.

Në këmbim të informacionit përkatës mbi Wennerström, Mikael duhet të prodhojë një libër studimi Vanger. Me tutje, Blomkvist duhet të zgjidhë zhdukjen e çuditshme të vitit 1966 të Harriet, mbesës së Henrikut. Ndërsa gazetari përparon në hetimin e tij, zbulohen disa prova të shtegut Harriet dhe të kaluarës naziste të disa anëtarëve të familjes Vanger.

Kodi i Da Vinçit (2003), nga Dan Brown

Ky titull shënoi një pikë kthese në karrierën e shkrimtarit amerikan Dan Brown. Përmbajtja e tij gjeneroi mjaft polemikë për shkak të pasazheve të tij në Gralin e Shenjtë dhe Opus Dei. Në mënyrë të veçantë, deklaratat në tekst për rolin e Maria Magdalenës brenda krishterimit shkaktuan mohimin e Kishës Katolike.

Rrethanat e lartpërmendura rritën ndjeshëm kureshtjen e publikut ndaj kësaj pune. Për momentin Shtë një nga librat më të shitur të mijëvjeçarit të ri ndërkombëtarisht falë më shumë se 80 milion kopjeve të shitura. Sikur të mos mjaftonte, fituesi i dyfishtë i Oskarit Tom Hanks luan rolin kryesor në adaptimin e filmit.

Argument

Teksti rrëfen hulumtimin e Robert Langdon - Profesor ekspert i Harvardit në ikonografinë teologjike - rreth vrasjes së çuditshme të Jacques Saunière, kurator i muzeut të Luvrit. Aleat i tij në këtë rast është agjentja franceze Sophie Neveu, mbesa e të ndjerit.

Së bashku ata do të jetojnë një udhëtim marramendës nga Parisi në Londër në kërkim të përgjigjeve. Sidoqoftë, sa më afër zgjidhjes së të gjitha enigmave të paraqitura, kërcënimet bëhen më të rrezikshme. Arsyeja: sekreti që do të zbulohet ka fuqinë të lëshojë një sizëm në tërë konceptimin e historisë së krishterimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Nga kjo listë më pëlqeu shumë "Macja e Zezë" dhe "Kodi Da Vinci" janë madhështore.
  -Gustavo Woltmann.

 2.   P. Bernal dijo

  Të paktën "Dhjetë negritos" vlerësohet mirë në mjedisin letrar. Komploti është një vepër arti. Dhe "Kodi Da Vinci", romani, jo filmi, nuk mund të jetë më problematik.