Librat më të mirë të fantazisë

libra fantazie

Zhanri i fantazisë është një nga më pjellorët për sa i përket librave më të mirë të fantazisë. Dhe është se ka shumë emra autorësh që ne mund të citojmë dhe që janë një referencë e qartë e asaj zhanri. Në fakt, ky lloj libri është nga të parët që lexohet, pasi ata janë argëtues dhe lejojnë imagjinatën të fluturojë.

Tani, përkundër faktit se ka mijëra libra në treg, ka disa që konsiderohen si librat më të mirë të fantazisë, Leximi i kërkuar për çdo lexues që është i apasionuar pas kësaj teme. Dhe ne kemi propozuar që të bëjmë një listë të tyre për të shpejtuar punën tuaj dhe që ju të dini se cilat keni lexuar dhe cilat janë në pritje. A doni të dini listën tonë?

Çfarë është fantazia

Çfarë është fantazia

Fantazia, zhanri i fantazisë ose letërsia e fantazisë, siç dihet gjithashtu, është një nga temat më të suksesshme ndër vite. Karakterizohet nga "prishja" me realitetin, domethënë ajo që synohet është krijoni një histori që shkon përtej realitetit, ku autori ka liri të plotë për të zhvilluar imagjinatën e tij. Me fjalë të tjera, ne po flasim për një zhanër ku nuk ka kufij, gjithçka mund të krijohet për sa kohë që ka kuptim për historinë.

Në rast se nuk e dini, fantazia është një zhanër që ka qenë me ne për mijëra vjet. Në fakt, vlerësohet se origjina e saj filloi me mitologjinë dhe legjendat e civilizimeve antike, ku tregoheshin histori për heronj që mësonin mësime, ose që shërbenin si referenca për njerëzit e tjerë. Ato histori u treguan me zë, ato nuk u shkruan, të paktën në fillim. Dhe është se një referencë e qartë e zhanrit fantazi është, pa dyshim, Tolkien, së bashku me emra të mëdhenj si vëllezërit Grimm, George RR Martin, Terry Pratchett ...

Lista e librave më të mirë të fantazisë

Nëse doni të njihni librat që duhet të jenë në listën tuaj të domosdoshme, këtu do të flasim për secilin prej tyre në mënyrë që të njihni vetëm një shembull të vogël të të gjithë librave më të mirë të fantazisë që janë shkruar (dhe ne me siguri do të lini disa prej tyre).

Zoti i unazave

Lista e librave më të mirë të fantazisë

Siç kemi komentuar më parë, JRR Tolkien është një pikë referimi brenda botës së fantazisë dhe, për këtë arsye, duhet të jetë në këtë listë. Sot konsiderohet si një libër klasik, por nuk del nga moda. Përveç kësaj, përshtatjet që janë bërë në veprën e tij e kanë lejuar atë të mos bjerë në harresë dhe shumë shkrimtarë të rinj të sotëm janë mbështetur në tregimet e Tolkien.

Lord of the Rings është historia e Frodo Baggins, një hobbit qëllimi i të cilit është të shkatërrojë një Unazë Unike që i përket Sauron, një zot i errët. Nëse ai arrin ta rimarrë atë, ajo do ta zhytë të gjithë Tokën e Mesme në errësirë; Për këtë arsye, në aventurën e tij ai do të shoqërohet nga personazhe të tjerë që përfaqësojnë racat që jetojnë në "botë".

Sigurisht, nuk mund të harrosh se ekziston një histori e mëparshme, The Hobbit; dhe një e mëvonshme (e cila është në të vërtetë para të gjithë atyre, por lexohet më vonë), e cila është Silmarillion. Tre referenca të shkëlqyera dhe konsiderohen librat më të mirë të fantazisë.

Kronikat e Narnia

Kronikat e Narnia bazohen në një saga e romaneve të shkruara nga CS Lewis. Në to, autori krijoi Narnia nga askund, një botë ku luani Aslan sundon dhe është i banuar nga krijesa mitologjike, kafshë që flasin dhe po, villains gjithashtu. Katër vëllezër arrijnë në këtë vend përmes një dollapi magjik dhe, ndërsa historia përparon, ne gjejmë një evolucion të personazheve (përveç ndryshimeve në to).

Librat më të mirë të fantazisë: Harry Potter

Po, Harry Potter është gjithashtu një libër që, megjithëse mendohet të jetë i një zhanri të miturish, në të vërtetë përfshihet në fantazi. Në librat ka historia që tregohet të gjitha karakteristikat e fantazisë: një botë joreale, personazhe që nuk ekzistojnë, magji ...

Sa i përket historisë, ajo na prezanton me një djalë i cili fillon të studiojë në shkollën e magjisë dhe magjisë Hogwarts, dhe përmes librave ai zbulon sekrete për prindërit e tij, jetën e tij dhe gjithashtu për qeniet e tjera, përfshirë "horrin e kthesës" ". Sigurisht, nuk ka mungesë të aventurave dhe magjisë.

Librat më të mirë Fantasy: The Neverending Story

Lista e librave më të mirë të fantazisë

Michael Ende ishte krijuesi i këtij libri dhe në kohën e tij ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Në fakt, ishte një nga ato që arriti të shkonte në më shumë vende, pasi ishte përkthyer në 36 gjuhë.

Dhe pse ky sukses? Epo, sepse ai e përzieu botën reale me atë magjike, duke krijuar kështu një narrativë ku mund të reflektosh veten dhe në të njëjtën kohë dëshiroje të ishe në gjendje të jetosh aventurën e personazhit.

Bota e Botës

Kjo sagë librash është mjaft e gjerë, që nga viti ka më shumë se 40 libra. Dhe karakterizohet nga fantazia, por edhe nga humori. Në fakt, ka referenca për romane të tjera fantazie, po, duke i paroditur këto.

Shkruar nga Terry Pratchett, është një referencë e shkëlqyer midis adhuruesve të zhanrit fantazi për shkak të botës që krijohet në to, si dhe humorit që do të gjeni. Me fjalë të tjera, ju do të kaloni orë të tëra duke lexuar dhe duke qeshur ndërsa e gllabëroni atë.

Kronikë e vrasësit të mbretërve

Shkruar nga Patrick Rothfuss, ai ka një farë ndjesie nga Tolkien për autorë të tjerë, dhe shumë e pëlqejnë atë dhe të tjerët nuk e pëlqejnë atë sepse me të vërtetë "asgjë nuk ndodh". Në fakt është një kronikë e personazhit kryesor, Kvothe, i cili rrëfen aventurat që ka pasur ndër vite. Sidoqoftë, duke marrë parasysh që libri i tretë nuk ka dalë ende (dhe autori na bën të presim për 7 vjet), e vërteta është se nuk dihet nëse mund ta kthejë historinë.

Kulla e erret

Stephen King dihet të jetë mjeshtër i tmerrit. Por e vërteta është se Me këtë histori, bazuar në një poezi, Mbreti qëndisi zhanrin e fantazisë. Në të do të takoni një protagonist, Roland Deschain nga Galaad, i cili është i vendosur të udhëtojë nëpër Botën e Mesme për të gjetur Kullën e Errët, vendin ku jeton vrasësi i cili ka vrarë të gjithë njerëzit e tij.

Edhe pse është fantazi, e vërteta është se ajo ndërthur shumë elemente të perëndimit të vjetër, së bashku me trillimet shkencore (portale që e çojnë "heroin" tonë në botët e tjera), terrorin (me disa nga armiqtë që takon ...).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltmann dijo

  Zoti i unazave, mendoj se deri tani një nga librat më të mirë të fantazisë së shkruar ndonjëherë. Ashtë një vepër arti.
  -Gustavo Woltmann.