Librat më të mirë për të dhënë këtë Krishtlindje

Librat më të mirë për të dhënë këtë Krishtlindje Disa data po afrohen dhe bashkë me to vijnë dhimbje koke për ne që mendojmë në minutën e fundit se çfarë do t'u japim të dashurve tanë. Nëse ende nuk i keni mbyllur pazaret e Krishtlindjeve dhe tashmë po ju mbarojnë idetë, më lejoni t'ju them se një libër është zakonisht një mundësi shumë e mirë. Ka zhanre dhe tema të pafund, zgjidhni atë që intereson atë person të veçantë dhe befasojeni me një histori të mirë. 

Në këtë post Unë do të ndaj me ju një listë të librave më të mirë për të dhuruar këtë Krishtlindje. Shpresoj që rekomandimet e mia, me një larmi temash, do t'ju ndihmojnë të frymëzoni kështu që të mund të ndaloni së paketuari dhuratat dhe të filloni të shijoni disa ditë pushimi. 

I padukshëm

Libër i padukshëm Eloy Moreno Youth për t'u dhënë në Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: I padukshëm

Ky roman nga Eloy Moreno është një nga ato historitë tërheqëse të zemrës që nuk kanë asnjë kufizim moshe. Nëse jeni duke kërkuar për një lexim emocional, të ndryshëm, realist dhe provokues të mendimeve, ky është libri që po kërkoni. 

I padukshëm tregon historinë e një fëmije, sa mirë mund të jetë historia e ndonjërit prej nesh, dhe na fton të rimendojmë atë që kemi bërë ose vuajtur si të rinj dhe atë që po ndodh në shkolla sot. Unë nuk dua ta zbraz komplotin në përmbledhjen time, sepse kjo do të vidhte magjinë e zbulimit të saj pak nga pak, në të njëjtën kohë kur e vendosni veten në vendin e personazheve. Po, unë do t'ju tregoj se ky roman, megjithëse është i vështirë, do t'ju magjepsë, do t'ju ndihmojë të shëruar plagët e vjetra dhe do të vjedhë një lot (nga ju ose personi që i jepni). 

Një oqean për të arritur ty

Një oqean për të marrë dhuratë për ju për Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Një oqean për të arritur ty

Ky libër, finalist për Çmimin Planeta 2020, është një roman plot dashuri, i butë, i guximshëm dhe plot sekrete familjare. Nëse dëshironi të zgjoni ndjenja dhe emocione, mos e mendoni shumë, Sandra Barneda është e pagabueshme duke shkruar histori që prekin zemrën.

Përveç kësaj, mungesa është një nga temat kryesore të romanit dhe dashuria paraqitet si ilaçi për ta kapërcyer atë, kështu që Një oqean për të arritur ty Giftshtë dhurata perfekte për këto data. Në Krishtlindje, kujtesa për ata të dashur që nuk janë më atje është rindezur dhe historitë që trajtojnë faza kaq të vështira të jetës janë ato që na ndihmojnë të trajtojmë ato humbje.

Vrasja e Sokratit

Vrasja e Sokratit Marcos Chicot, roman për t'u dhënë në Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Vrasja e Sokratit

Një tjetër finalist për Çmimin Planeta që nuk mund të mungojë në listën e librave më të mirë për të dhuruar këtë Krishtlindje është Vrasja e Sokratit, shënoi Marcos Chicot. Romani është bazuar në ngjarje dhe personazhe realeEdhe pse autori i lejon vetes disa licenca krijuese që, për mendimin tim, pasurojnë komplotin dhe e bëjnë atë më tërheqës.

Vendosur në Greqinë klasike, Puna e Chicot-it ju transporton, ju zhyt në mënyrën e jetës së kohës dhe ju afron me figurën e një prej filozofëve më të mëdhenj të njerëzimit. Vrasja e Sokratit është padyshim fryt i një pune të përpiktë dokumentacioni dhe mund të jetë një dhuratë e përsosur e Krishtlindjes për çdo adhurues të filozofisë dhe historisë. 

Kërkimi i njeriut për kuptimin

Kërkimi i njeriut për kuptimin e romanit dhe psikologjisë autobibliografike për Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Kërkimi i njeriut për kuptimin

Viktor Frankl ishte një psikiatër dhe shkrimtar austriak i cili u burgos në kampe të ndryshme përqendrimi në Gjermaninë naziste, përfshirë Aushvicin.

Kërkimi i njeriut për kuptimin është një vepër autobiografike në të cilën Frankl jo vetëm tregon për përvojat e tij në këto fusha, por gjithashtu përfshin një analizë të fazave psikologjike që kaluan të burgosurit, duke folur si e gjeti kuptimin në dhimbje, vuajtje dhe jetë. Isshtë një libër i mirë për të dhënë këtë Krishtlindje, veçanërisht nëse personi që do ta marrë atë preferon histori reale sesa trillim.

I dashur gjysh: mes meje dhe teje. Më trego historinë e jetës tënde

I dashur gjysh: mes meje dhe teje. Më trego historinë e jetës tënde. Libër për t'ia dhënë gjyshërve në Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: I dashur gjysh: mes meje dhe teje. Më trego historinë e jetës tënde

Unë tashmë ju paralajmëroj paraprakisht se ky libër nuk është një roman për t’u përdorur, më shumë se gjithçka, sepse faqet e tij janë pothuajse bosh. Per mendimin tim dhuratat e mira sjellin kujtime ose janë mjaft të forta për t’i gjeneruar ato A nuk do të ishte mirë të bësh një dhuratë të aftë për të dy?

I dashur gjysh: mes meje dhe teje. Më trego historinë e jetës tënde Shtë një libër gjysmë i shkruar dhe kaq u jep të moshuarve tanë mundësinë të tregojnë historinë e tyre. Rrallë ulemi me ta për të dëgjuar se kush ishin kur ishin të vegjël, nuk ua dimë ëndrrat dhe mbase as nuk jemi ndalur të mendojmë se i kanë pasur ose se mund t'i mbajnë akoma. Nëse doni t’i bëni një dhuratë gjyshit tuaj, mos hezitoni, ky libër do të jetë një dhuratë për të dy ju. Gjyshërit nuk janë të përjetshëm, por fjalët e tyre mund të udhëtojnë me ne përgjithmonë.

Akuitania

Aquitania Eva García Romani historik dhe misterioz për t'u dhënë në Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Akuitania

A ka dikush të veçantë një dobësi për misterin? Unë ju paraqes kandidatin ideal për të zënë hapësirën që është ende e lirë nën pemën tuaj: Akuitania, roman nga Eva García Sáenz de Urturi.

kjo thriller, i ngarkuar mirë me intriga dhe hakmarrje, përqendrohet në vrasjen e Dukës së Akuitanisë, në vitin 1137. Eleanor do të kërkojë të paguajë llogari me atë që ajo mendonte se ishte vrasësi i babait të saj duke u martuar me djalin e tij, duke mos ditur që planet e saj do të shkonin keq. Hakmarrja personale do të përfundojë duke u bërë një kërkim për përgjigje dhe Eleanor do të hetojë së bashku me burrin e saj të ri atë që e çoi babanë e saj në varr. 

Vija e zjarrit

Libri Line of Fire Pérez Reverte për të dhënë këtë Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Vija e zjarrit

Romani i fundit i luftës nga Arturo Pérez Reverte Këtë herë ai na çon në Luftën Civile Spanjolle për të na treguar në lidhje me betejën e Ebros, një nga më të përgjakshmet në historinë e Spanjës. Personazhet, ushtarë të rinj që luftuan në betejë, janë trillime, por faktet dhe historitë nga të cilat janë frymëzuar janë reale.

Me një punë shumë të mirë dokumentuese, Reverte na zhyt në histori dhe mizorinë e luftës, falë stilolapsit të tij të shkëlqyeshëm dhe me realizmin e gazetarit që ka mbuluar më shumë se një konflikt. Historia dhe trillimi plotësojnë njëra-tjetrën për të krijuar këtë vepër madhështore kjo mund të jetë një dhuratë shumë e suksesshme për këtë Krishtlindje. Nëse doni të dini më shumë libra nga autori, mos e humbni këtë postim në blogun tonë.

Historia jonë e papërsosur e dashurisë

Historia jonë e papërsosur e dashurisë Anna García Libër romantik për të dhënë këto Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Historia jonë e papërsosur e dashurisë

Romanet romantike zakonisht janë të mbushura me stereotipe, nuk po them se kjo është e gabuar, me leximin që kërkojmë të shpëtojmë dhe një fantazi e luleve, çokollatave dhe pasionit mund të na mbushë me shpresë. Megjithatë, është në rregull të mësosh ta vlerësosh dashurinë ashtu siç është: e papërsosur.

Në këtë libër, Anna García na pushton me një histori të vërtetë dashurie, i papërsosur, i butë dhe që shpëton nga klishetë klasike të gjithmonë. Në familje, jo gjithçka është rozë dhe martesa nuk ka të bëjë vetëm me ngrënien e thëllëqeve, ka vështirësi dhe kjo nuk është arsyeja pse e duam më pak njëri-tjetrin. 

Historia jonë e papërsosur e dashurisë është pasqyrimi i këtij realiteti dhe, pavarësisht ashpërsisë së tij, do të jetë në gjendje të prekë zemrën e personit të cilit i jepni këtë dhuratë. Gjithashtu, ka një pjesë të dytë, Historia jonë e përsosur e dashurisë, në rast se doni ta përkëdhelni edhe pak. 

Gratë e shpirtit tim

Libri Mujeres del alma mía mbi feminizmin për t'u dhënë në Krishtlindje Isabel Allende

Librin mund ta blini këtu: Gratë e shpirtit tim

Gratë e shpirtit tim është romani i fundit i Isabel Allende. Autorja kiliane na sjell më pranë përvojave dhe perspektivës së saj mbi feminizmin me këtë libër autobiografik që përfshin reflektime shumë personale.

Në faqet e saj ajo bën një udhëtim gjatë gjithë jetës së saj dhe na tregon për lidhjen që ka mbajtur me lëvizjen feministe nga fëmijëria e saj deri më sot. Mos harroni gratë që shënuan jetën tuaj, për shkrimtarët dhe figurat që ishin të rëndësishëm në botën e artit dhe historitë e të cilave meritojnë të merren parasysh. Një punë emocionuese dhe me fuqia për të ndezur diskutime interesante. Sipas mendimit tim, një nga librat më të mirë për të dhënë këtë Krishtlindje.

Kur të rritem dua të jem ... i lumtur

Kur të rritem dua të jem e lumtur, histori romantike për të dhënë në Krishtlindje

Librin mund ta blini këtu: Kur të rritem dua të jem ... i lumtur

kjo përpilimi i tregimeve nga Anna Morato García është një Një mundësi e shkëlqyeshme nëse doni që të vegjlit në shtëpi të tërhiqen nga leximi. Historia e autores ishte larg letërsisë, ajo i ishte përkushtuar çështjeve të marketingut dhe biznesit, derisa u bë nënë. Dëshira për të ngulitur te fëmijët e saj një sërë vlerash dhe një qëndrim pozitiv ndaj jetës e çuan atë të shkruaj tregimet e saj.

Shkruar me shumë dashuri, historitë e mbledhura në Kur të rritem dua të jem ... i lumtur, transmetojnë vlera po aq e rëndësishme sa ndjeshmëria, vetëbesimi ose mirënjohja, duke shërbyer përveç argëtim dhe ndihmë për të forcuar vetëvlerësimin e fëmijëve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.