Frank Yerby. Librat më të mirë të romancierit afrikano-amerikan

Frank Jerby ishte një popullor Shkrimtar afrikano-amerikan, autor i romaneve të dy romantik si historike. Vendosur në Spanjë që nga mesi i viteve 50, vdiq në Madrid një ditë si sot e 1991. Me siguri që të gjithë kemi një titull tuajin në raftet në shtëpi, kështu që Unë rishikoj disa nga librat e tij te kujtosh.

Frank Jerby

Epokë të nënës së bardhë dhe babait të zi dhe lindi në 1906 ne Augusta, Gjeorgji. Ai filloi të botonte në disa nga revistat kulturore më prestigjioze si p.sh. Revista e Harper, dhe fitoi disa çmime. TE yerby ai konsiderohet si autori i parë afrikano-amerikan që ka botuar në Shtetet e Bashkuara një best-seller. Shkoi me Ndërsa qyteti fle.

yerby lihet brenda 1955 në protestë të diskriminimit racor në vendin e tij dhe vendosi të vijë në España, ku qëndroi dhe vazhdoi karrierën e tij letrare. Ai merrej me tema të ndryshme dhe në fillim të viteve 70 ai mori ato të racizmit dhe historinë e skllevërve afrikanë në vendin e tij të origjinës.

Ai u dallua për dokumentacion i thellë të romaneve të tij, por i pëlqente anonimati dhe ai mezi dha intervista. Ai ishte autori me të cilin filloi shtëpia botuese Planeta. Ai vdiq në Madrid dhe është varrosur në një varr të vogël të Varrezat La Almudena, siç kërkohet shprehimisht.

Puna e tij

yerby arriti sukses dhe bëhu mjeshtër i romanit historik në një kohë kur nuk ishte ende në modë. E tyre çështjet, edhe pse me predilection për jug ​​të Shteteve të Bashkuara midis revolucionit dhe Luftës Civile, ato ishin pothuajse mbi të gjitha kohërat: lufta e Peloponezi, Mesjetare, Revolucioni Francez, Judea e Jezu Krishtit ... Për vendin tonë kushtuar dy romane, Era e Shenjtërisë, në Spanjën Islame, dhe Una u rrit për Ana María, mbi Tranzicionin.

Ndërsa qyteti fle

Romani fillon me një njeri të braktisur në mes të askund në Misisipi më të madh, i quajtur Stephen dhelpra, Irlandez, i cili mund të simbolizojë në mënyrë të përsosur të përsosurën i pamohuar e cila është e vendosur në Amerikë, një favorit ndaj meksikanit ose italianit. Asgjëja, dhe me një ndihmë nga fati dhe aftësia e tij me kartat, ai menaxhon ndërtoni një fermë dhe një shtëpi të madhe përmes të cilit të gjitha llojet e ngjarje të kornizuara në shiritin historik që shkon nga 1826 në fund të Luftës Civile.

E qeshura e Djallit

Dok i fortë, djali i një pronari të pasur të anijeve në Marsejë, është një kundërshtar i vendosur të shoqërisë në të cilën ai ka jetuar. Një fisnik premtuar motra e tij kalon rrugën e tij dhe grabit dashnorin e saj. Por kur jean dëshiron hakmarrje, ai vetëm arrin të dashurohet me motrën e vogël të fisnikut. Në të njëjtën kohë, Jean do të jetë dëshmitar dhe protagonist i Revolucioni keni pritur kaq gjatë, por gjithashtu do të zhgënjeheni.

Një grua quhet fantazi

Me protagoniste femër, na tregon historinë e Dashurisë, një vajzë me shumë bukuri, inteligjencë të mprehtë dhe vullnet të fortë. Por kur përballesh me një martesa e rregulluar për babanë e tij, ai ikën nga shtëpia. Me të arritur në Augustaatmosferë e errët e vitit 1880, ka shumë pretendues që vijnë në hap, por Dashuria është vetëm i dashuruar me Court, me të cilin do të martoheni pasi të keni kapërcyer vështirësi të shumta dhe lufta kundër shumë paragjykimeve.

Nusja e lirisë

Me pjesën e poshtme të Lufta Amerikane e Pavarësisë, Yerby përzie këtu fakte dhe figura historike si p.sh. George Washington dhe shumë të tjerë me trillimin e historisë me protagonistë të dy motrat Kathy dhe Polly Knowles. Të dy, shumë të ndryshëm për nga karakteri, janë i dashuruar me të njëjtin burrë: Ethan Page, një mbështetës i lirisë së popullit të tij dhe për të cilin ai është i gatshëm të vdesë.

Keti është një kurvë të cilët luajnë me njëri-tjetrin sipas interesave të tyre. Por Polly ndjek Ethan nëpër fushat e betejës, duke e ndihmuar atë në rreziqe dhe duke e shpëtuar atë nga vdekja në disa raste, edhe duke e ditur se kur lufta ka mbaruar, Ethan është i sigurt për të parë Kathin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.