Miku më i madh i padukshëm i librave ka qenë një sukses

Sipas një studimi të kryer tre muaj më parë dhe për të cilin kemi folur në atë kohë vetëm në AL 28.6% e spanjollëve lexojnë pothuajse çdo ditë krahasuar me 36.1% të cilët kurrë ose pothuajse kurrë nuk lexojnë. Disa të dhëna që demonstrojnë nevojën për të vazhduar promovimin e literaturës në një vend ku kësaj kauze i shtohen nisma të reja dhe interesante, nga kalim libri edhe dhurimi i titujve letrarë. Shembulli i fundit ka të bëjë me Libra që kanë rëndësi, miku më i madh i padukshëm i librave që festohet në Zaragoza keto dite.

Librat që kanë rëndësi

Me këtë emër, shoqata letrare Erë tërheqëse, bazuar në Zaragoza dhe shpirt pas ngjarjeve të ndryshme dhe seminareve lokale të shkrimit, filloi të hënën e kaluar shoku më i madh i padukshëm i librave të vendit tonë. Festohet më Plaza del Pilar në Zaragoza, stenda e Trappavientos ka pritur libra të ndryshëm të depozituar këtë javë. E megjithatë do të pyesni veten: çfarë ka të bëjë vërtet me një mik të padukshëm nga librat?

Nisma ka të bëjë me inkurajoni lexuesit të depozitojnë librin që ka ndihmuar ose kontribuar më së shumti në stendë, me kusht që të nënshkruhet me një dedikim dhe të mbështillet me letër dhuratë. Në këtë mënyrë, duke lënë një libër automatikisht personi përvetëson një tjetër për vete, duke nxitur një raund lexuesish, tregimesh dhe mësimesh qëllimi i të cilave është të promovojnë letërsinë dhe madje të eksportojnë këtë zbulim kurioz në qytetet më të rëndësishme të vendit tonë Krishtlindjet e ardhshme., Një qëllimin që shoqata ka shprehur tashmë gjatë kremtimit të ngjarjes.

Midis të pranishmëve që nuk e kanë humbur këtë iniciativë gjejmë shkrimtarë dhe personalitete nga Aragona si balerini Victor ullate, i cili dha librin Papillon, nga francezi Henri Charrière; një pikë referimi për artistin pasi të shërohet nga operacioni i tij i zemrës, ose Charles Pauner, i cili erdhi me Birin e Konsullit, nga Santiago Posteguillo, i mbështjellë në duar. Nga ana tjetër, Ministri i Kulturës dhe Ekonomisë së Zaragozës, Fernando Rivares, dorëzuar Shekulli i dritave, nga Alejo Carpentier  "Për ndikimin e tij ideologjik dhe shoqëror", duke deklaruar se ai e ka lexuar atë deri në "dhjetë herë".

Nesër, e Premte, do të festohet mbyllja e kësaj nisme, duke zbuluar se cili ka qenë libri më i talentuar dhe nëse shifrat e pjesëmarrjes do të na lejojnë të vazhdojmë promovimin e këtij miku të madh të padukshëm të librave në të gjithë vendin.

Ne jemi të sigurt që është.

Çfarë mendoni për këtë iniciativë?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Edertano - dijo

  Po sikur të merrni një libër që nuk ju pëlqen? Problemi i mungesës së leximit (duke lënë mënjanë mungesën e mundshme të kohës, e cila është plotësisht e respektueshme), është edukimi që kemi pasur me ta që kur ishim të vegjël, duke na detyruar të lexojmë, në shkollë, tre librat e Epokës së Artë , të cilat kanë një dendësi teksti dhe tematike, jo shumë të përshtatshme për fëmijët, duke e bërë leximin në përgjithësi të marrë një tostón.
  Personi që të jep, duhet të dijë cilat janë shijet e tua dhe ta ta japë me entuziazëm, përndryshe ata do të të japin gjithçka dhe rezultati do të jetë, një libër më shumë për raftin ose t'ia japësh dikujt vitin e ardhshëm.