Po sikur të kishte libra me një kolonë zanore të integruar?

© Pmap

© Pmap

Një ditë, duke shfletuar libra në Fnac, një nga historitë e mia të preferuara të Cortázar, Rruga e Jugut, u shfaq në një botim si një "përvojë kinematografike", duke e nxitur lexuesin të konsumonte një histori në të njëjtën kohë që një film mund të shihej një orë e gjysem. Nga ana tjetër, kompani të tilla si Seebook janë të përkushtuara për libra të prekshëm dhe ebooks shoqërohen me kolona zanore në Spotify (edhe unë e bëra) Nuk ka dyshim se ekziston një interes i fshehtë për ngritjen e përvojës së leximit në nivele të reja, më kinematike dhe ndijore, ndoshta si një mënyrë për tu shfaqur në një industri që ka nevojë për ide të reja dhe të freskëta. Aq sa ka tashmë një kompani që fillon të promovojë libra me kolona zanore.

Si tingëllojnë librat?

Në vitin 2008, inxhinier i Zelandës së Re Mark Camron Kam bërë një udhëtim të përditshëm me tragete duke lexuar një libër. Në të njëjtën kohë, ai dëgjoi listat e dëgjimit në iPod-in e tij që ishin krijuar me ndërgjegje bazuar në fjalët e tekstit që do të lexonte dhe asaj që i transmetuan atij, gradualisht duke u bindur për një më shumë se simbiozë efektive midis letërsisë dhe muzikës që ende nuk do të shfrytëzohet.

Pas tre vitesh punë të vështirë për të zhvilluar teknologjinë e nevojshme, Cameron përfundoi duke u bërë CEO i Gjurmë librash, një aplikacion i nisur në gusht 2011 me synimin për të thyer heshtjen që librat ftojnë përmes një përvoje më kinematografike. Aplikacioni, i disponueshëm për iOS, Android dhe lexuesin e internetit, përfshin klasikë të tillë si Jane Eyre ose Romeo dhe Juliet me kolonën zanore të tyre të sugjeruar nga kompania dhe nga vetë lexuesit.

pas nënshkruaj një kontratë prej 5 milion dollarësh me COENT Venture Partners dhe Sparkbox Ventures, Booktrack zgjeroi aktivitetin e saj në 2015 në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, duke vendosur aplikacionin e tij falas në mesin e 100 më të shkarkuarve në App Store. Nga ana tjetër, kompania ka bashkëpunuar me Microsoft për të promovuar këtë lloj të ri librash tek më shumë audienca për fëmijë dhe adoleshentë.

Paralelisht, projekte të tjera si p.sh. Transpose, themeluar nga Hannah Davis, përpiquni të gjeni këngët e duhura bazuar në a sistem prej 14 mijë fjalësh të lidhura me një bazë të dhënash këngët e së cilës korrespondojnë me tekstin që po lexojmë.

Projekte që përpiqen të rigjallërojnë një literaturë për të cilën teknologjia ka ofruar një injeksion të mundësive.

Ripërtëritja e letërsisë

libra-muzikë

Edhe pse shpërthimi i bum librash me kolonë zanore nuk ka mbërritur ende, si librat audio dhe projektet e tjera që kërkojnë të rishpikojnë literaturën fillojnë të zgjerohen në një industri të librit elektronik, Amazon tashmë ka një fond global prej 12 milion dollarësh.

Në të njëjtën kohë, ka shumë pyetje që, në një botë në të cilën gjithçka duket e shpikur, i referohen disa librave për të cilët një jetë e re në internet u ofron lexuesve përvoja të ndryshme; dhe muzika është një prej tyre.

'Shkaku si do të ishte të ishe në gjendje të dëgjosh në situ këngët që sugjeron Murakami në Tokio Blues? Po në lidhje me listën e muzikës xhaz të El persekutorit de Cortázar? A është leximi një justifikim për të shijuar heshtjen apo ndoshta muzikën dhe mundësia e evokimit edhe më shumë të ndjenjave të një libri do të ishte zgjidhja e shkathët për të tërhequr lexues të rinj?

Nëse librat kishin një kolonë zanore, kjo është një reflektim me një përgjigje. Mbetet vetëm të dimë nëse kjo është tjetra-gjëja më e mirë të botës së letërsisë ose nëse konfirmohet se, patjetër, shkronjat nuk kanë nevojë rregullimi automatik; sVetëm cilësore.

Çfarë mendoni për këtë prirje të mundshme në të ardhmen?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   workshopsliterariosonline dijo

  Ju keni vendosur "do të kishte". "Shtë "do të kisha" :).

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Faleminderit të vërtetë! 🙂