Javier Reverte: Libra

Peizazhi afrikan

Peizazhi afrikan

Kur pyesni në internet për "librat Javier Reverte", rezultatet kryesore përcjellin në Trilogjia e AfrikësMe Kjo sagë është një nga veprat më të njohura të spanjollëve; në të ai na tregon vizionin e tij për këtë kontinent enigmatik. Reverte ishte një udhëtar pasionant dhe kurioz që dinte të kapte me stilolapsin e tij të saktë disa nga bloget e tij në të gjithë botën.

Ndërsa shëtiste nëpër vendet ikonike, ai shkroi përshkrime të sakta të peizazhit dhe njerëzve që njihte. Në këto shënime, ai pasqyroi secilën nga ndjenjat dhe perceptimet e tij, të cilat më vonë i plotësoi me të dhëna historike. Rrëfimi i tij i pasur i lejoi atij të fitonte qindra mijëra lexues të cilët vlerësojnë se janë në gjendje të udhëtojnë sa herë që vizitojnë librat e tij..

Librat më të mirë nga Javier Reverte

Dreamndrra e Afrikës (1996)

Shtë një libër udhëtimi ku autori përshkruan udhëtimin e tij nëpër Afrikën Lindore dhe fillon sagën Trilogjia e Afrikës. Itinerari në formë rrethi fillon në Kampala (Uganda), vazhdon në Dar es Salaam (Tanzania) dhe përfundon në KeniaMe Vepra tregon shumë nga historia e rajonit, kolonizimi i saj nga evropianët dhe rënia e monarkive afrikane.

Citim nga Javier Reverte

Citim nga Javier Reverte

Reverte rrëfen në detaje udhëtimin e tij nëpër një territor magjik plot jetë, me nuanca të trishtueshme dhe të lumtura. Gjithashtu, shkrimtari ekspozon lidhjet e miqësisë që ai krijoi me vendas të ndryshëm me të cilët ndante. Përveç kësaj, midis rreshtave i referohet disa autorëve të rëndësishëm që kanë vizituar dhe shkruar për kontinentin, mes tyre: Hemingway, Haggard dhe Rice Burroughs.

Zemra e Uliksit (1999)

Me këtë rast, spanjollët udhëtojnë përmes Mesdheut lindor dhe përshkruan vizitën e tij në tre vende: Greqi, Turqi dhe Egjipt. Reverte ju lejon të shihni emocionet e ndryshme të shkaktuara nga njohja me kaq shumë kulturë, traditë dhe letërsi. Gjatë zhvillimit të tij, disa vende të këtyre tre kombeve janë të detajuara, dhe rrëfimi plotësohet me fabula për mitologjinë greke dhe ngjarje të tjera historike përkatëse.

Ndërsa zhvillimi i tekstit vazhdon përfshihen disa personalitete - reale dhe fiktive - përfaqësuese të kohëve të lashtaMe Këto përfshijnë: Homerin, Uliksin, Helenën e Trojës dhe Aleksandrin e Madh. Gjatë gjithë udhëtimit, Reverte gjithashtu thekson vende të rëndësishme, të tilla si bregdeti turk, Peloponezi, Rodos, Itaka, Pergamumi, Korinti, Athina, Ishulli Kastellorizon dhe Aleksandria.

Lumi i shkretimit. Një udhëtim nëpër Amazon (2004)

Me këtë rast, udhëtari është i zhytur në një përrua të energjisë imponuese, plot legjenda dhe aventura: AmazonMe Ndërsa hyn në ujërat e Amazonës, reverte rrëfen fragmente të historive autoktoneMe Udhëtimi fillon në qershor 2002 në qytetin Arequipa, në Perunë jugore. Qëllimi përfundimtar është të arrijmë atje ku lind një degë kaq madhështore: Nevado del Mismi.

Gjatë rrugës, përveç njohjes me disa qytete dhe qyteza, Reverte bashkëvepron edhe me banorët e brigjeve të rrjedhës mitike. Rruga garanton hipjen në anije pasagjerësh, kanoe dhe madje edhe një aeroplan në disa rasteMe Pavarësisht se sëmuret nga malarja, autori arrin të shërohet dhe të përfundojë udhëtimin e tij në Atlantikun Brazilian.

Koha e heronjve (2013)

Shtë një roman për jetën e gjeneralit Juan Modesto, i cili shërbeu si udhëheqës i trupave komuniste në Luftën Civile SpanjolleMe Historia fillon në mars 1939, gjatë ditëve të fundit të konfliktit të armatosur. Republikanët po përgatiten të largohen nga pushteti dhe frankistët të përparojnë përmes pushtimeve të fundit. Në atë kohë, Modesto - së bashku me personelin tjetër ushtarak - organizuan daljen e qeverisë.

Komploti përshkruan aspekte të jetës personale të gjeneralit, si kujtimet e fëmijërisë së tij dhe fragmente të vogla të jetës së tij të dashurisë. Ndërkohë rrëfehen betejat që ai ka zhvilluar dhe si trupat kapërcyen frikën e tyre. Besnikëria dhe shoqërimi, i mbushën ushtarët me trimëri për të kapërcyer momentet më të vështira.

Sobre el autor

Javier Reverte

Javier Reverte

Javier Martinez Reverte Ai lindi të Premten, 14 Korrik 1944 në Madrid. Prindërit e tij ishin: Josefina Reverte Ferro dhe gazetari Jesús Martínez Tessier. Që në moshë të re ai u tërhoq nga profesioni i babait të tij, diçka që mund të shihej në pasionin e tij për të shkruar. Jo më kot vendosi të vazhdojë studimet universitare në Filozofi dhe Gazetari.

Pas diplomimit, Ai punoi për më shumë se tre dekada si gazetar në media të ndryshme spanjolleMe Përvoja e tij e punës përfshin 8 vitet e tij (1971-1978) si korrespondent i shtypit në qytete të tilla si Londra, Parisi dhe Lisbona. Gjatë gjithë karrierës së tij ai gjithashtu ka punuar në funksione të tjera të lidhura me profesionin e tij, të tilla si: reporter, kronist politik, redaktues dhe kryeredaktor.

letërsi

Hapat e tij të parë si shkrimtar ishin përmes skenarëve për programet e radios dhe televizionit. Në fillim të viteve 70 ai u përqëndrua në dy nga pasionet e tij: letërsia dhe udhëtimet.Me Në 1973 ai hyri zyrtarisht në arenë me letërsi me Aventura e Uliksit, punë ku kapi disa nga përvojat e tij si globetrotter.

Në vitet 80 'ai hyri në zhanre të tjera: narrative dhe poeziMe Filloi me botimin e romaneve: Ditën tjetër-të-fundit (1981) y Vdekje e parakohshme (1982), dhe më vonë përmbledhja e poezive Metropol (1982). Ai vazhdoi me librat e udhëtimit dhe në 1986 ai paraqiti sagën e tij të parë: Trilogjia e Amerikës QendroreMe Kjo përbëhet nga tre romane në të cilët ai përshkruan vitet e vështira të rajonit gjatë asaj kohe.

Reverte ndërtoi një portofol të gjerë dhe të patëmetë letrar, me gjithsej 24 tekste nga udhëtimet e tij nëpër botë, 13 romane, 4 poezi dhe një tregim të shkurtër. Ndër veprat e tij më të spikatura janë: Dreamndrra e Afrikës (1996, Afrikë Trilogy), Zemra e Uliksit (1999), Gjurmët e Stowaway (2005), Lumi i dritës. Një udhëtim nëpër Alaskë dhe Kanada (2009) dhe puna e tij pas vdekjes: Njeriu në ujë (2021).

Awards

Gjatë karrierës së tij në shkrim u shpërblye tri herëMe E para, në 1992 me çmimin Roman të Panairit të Librit në Madrid për Njeriu i luftës. Pastaj në 2001 mori Qytetin Novel të Torrevieja për Nata u ndal (2000). Njohja e tij e fundit erdhi 2010, me Fernando Lara de Novela për Zona zero.

vdekje

Javier Reverte ai vdiq në vendlindjen e tij, më 31 tetor 2020. Kjo, produkt i vuajtjes nga kanceri i mëlçisë.

Punime nga Javier Reverte

Libra udhëtimi

 • Aventura e Uliksit (1973)
 • Trilogjia e Amerikës Qendrore:
  • Zotat në shi. Nikaragua (1986)
  • Aroma e Copal. Guatemala (1989)
  • Njeriu i luftës. Hondurasi (1992)
 • Mirësevini në Ferr. Ditët e Sarajevës (1994)
 • Trilogjia e Afrikës
  • Dreamndrra e Afrikës (1996)
  • Vagabond në Afrikë (1998)
  • Rrugët e humbura të Afrikës (2002)
  • Zemra e Uliksit. Greqia, Turqia dhe Egjipti (1999)
 • Biletë me një drejtim (2000)
 • Syri sentimental (2003)
 • Lumi i shkretimit. Një udhëtim nëpër Amazon (2004)
 • Aventura e udhëtimit (2006)
 • Kënga e Mbama (2007)
 • Lumi i dritës. Një udhëtim nëpër Alaskë dhe Kanada (2009)
 • Në dete të egra. Një udhëtim në Arktik (2011)
 • Kodra që digjen, liqene zjarri (2012)
 • Peizazhet e botës (2013)
 • Këndoni Irlandën (2014)
 • Një vjeshtë romake (2014)
 • Një verë kineze (2015)
 • New York, New York (2016)
 • Kufizohet (2018)
 • Suitë italiane (2020)

Novelas

 • Ditën tjetër-të-fundit (1981)
 • Vdekje e parakohshme (1982)
 • Fushat me luleshtrydhe përgjithmonë (1986)
 • Zonja e humnerës (1988)
 • Të gjitha ëndrrat në botë (1999)
 • Nata u ndal (2000)
 • Doktori i Ifni -t (2005)
 • Le të vijë mbretëria juaj (2008)
 • Zoti Paco (1985)
 • Lagjja Zero (2010)
 • Koha e Heronjve (2013)
 • Flamujt në mjegull (2017)
 • Man Overboard (2021)

poezi

 • Metropol (1982)
 • Vullkani i plagosur (1985)
 • Gjurmët e Stowaway (2005)
 • Poezi afrikane (2011)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.