Erich Von Däniken dhe librat e tij misteriozë jashtëtokësorë

Ne jemi duke festuar 50 vjet të pushtimi i hënës. Por kush na thotë që ne, banorët njerëzorë të planetit Tokë, nuk kemi qenë në gjendje të pushtojmë (ose të paktën të na vizitojmë) të tjerët jashtëtokësorët nga përtej universit të njohur? Kjo është ajo që shkrimtari dhe studiuesi zviceran Erich Von Daniken llogari në librat e tij dhe pretendimet se janë të vërteta, duke siguruar prova mbi të gjitha nga gjetjet arkeologjike. Këto janë 4 të tijat Titujt së cilës sot i hedh një vështrim.

Erich Von Daniken

Ai është i njohur për librat e tij në ufologji, ku ekspozon teoritë në lidhje me vizitën e qenieve jashtëtokësore në planetin tonë në të kaluarën. Nga komuniteti shkencor këto teori janë klasifikuar si pseudoshkencePor Von Daniken merr shumë gjendje e vështirë midis ndjekësve të tij dhe vazhdon të paraqesë gjetjet arkeologjike si dëshmi të asaj pranie jashtëtokësore.

Ka më shumë se njëzet e pesë libra të botuar nga ata që kanë shitur gjashtëdhjetë e tre milion kopje Rreth botës. Dhe është përkthyer në më shumë se 30 gjuhë. Këto janë disa nga titujt e saj.

Historia qëndron

Ky libër na rrit disa pyetje rreth Dorëshkrim Voynich, shkrimi i të cilit edhe sot mbetet i deshifruar, ose në apokrife Libri i Enokut të Dhjatës së Vjetër ku flet për qeniet qiellore që zbresin në Tokë për të pasur marrëdhënie seksuale me bijat e njerëzve. Gjithashtu në pyetjet e reja të hedhura nga hulumtimi i fundit në linjat e Nazca.

një punë e diskutueshme ku Von Däniken vazhdon të sigurojë dëshmi të atyre vizitave jashtëtokësore që, për mendimin e tij, janë harruar dhe janë fshehur nga historia zyrtare.

Ari i perëndive

një vizion fantastik në lidhje me atë të mundshme udhëtarët e huaj qëndrojnë në planetin tonë. Një pjesë e idesë që, nga origjina e tyre e panjohur, ata kishin arritur një planet inferior pas humbas një betejë të madhe në botët e tyre. Dhe ata duhej përshtaten me ato kushte për jetën. Labirintet e mëdhenj nëntokësorë u mbrojtën dhe gërmuan, dhe përveç kësaj ata gjithashtu vendosën objekte dhe stacione false në një planet tjetër, të cilat dolën të ishin tonat. Në fund, ata përfunduan duke e banuar atë pasi armiqtë e tyre shkatërruan atë planet dhe ata erdhën në tonën, ku ndërtuan vepra gjigante nga të cilat vetëm mbetjet mbeten sot.

Kthimi i perëndive

Një nga librat e tij konsiderohet më emocionuese për praninë e të huajve në kohërat antike. Bazohet kësaj here në tekste të shkruara pastaj, dhe mbaheshin si të shenjta, ku besimet, etika, morali dhe traditat kulturore ishin të përziera me interesat e autorëve të tyre. Dhe shkoi qenie hyjnore ose qiellore ata që frymëzuan, nëse nuk i shkruanin ose diktonin drejtpërdrejt, ato tekste. Por cilët ishin këta autorë ose cilët autorë të tjerë u përpoqën të fshihnin?

Kujtimet e së ardhmes

Në këtë titull hipoteza qendrore është se zbulohen vizitorë të pretenduar jashtëtokësorë feja për civilizime të ndryshme antike. Këto, përveçse i prisnin si perëndi, nga ana tjetër do të kishin transmetuar edhe disa njohuri teknologjike.

Von Däniken e përfundon këtë duke studiuar një sërë "provash" ose gjetjet e gjetura ndër mbetjet e këtyre popujve antikë. Ai gjithashtu interpreton disa paraqitje të artit antik në të gjithë botën, të tilla si përshkrime pikturale të "astronautëve", automjeteve ajrore dhe hapësinore jashtëtokësore dhe teknologjisë komplekse. Ai gjithashtu përshkruan disa elementë që ai beson se janë shumë të ngjashëm në disa kultura antike pa lidhje.

Supozon gjithashtu se shfaqja e disa feve është për shkak të kontaktit me një garë jashtëtokësore. Kjo përfshin disa interpretime të Biblës, veçanërisht të Dhjatës së Vjetër. Ai gjithashtu mendon nëse traditat gojore të shumicës së feve përmbajnë referenca për "vizitorët nga yjet" dhe automjetet që i lejonin ata të udhëtonin nëpër ajër si në hapësirën e jashtme. Dhe kjo jep shembullin e njëmbëdhjetë të ndërtimit të pabesueshëm të Piramida e Madhe e Keopsit, në Giza. Theshtë shenjë e paaftësisë njerëzore, edhe sot, për ta realizuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.