Librat e preferuar të Papa Françeskut

Papa Françesku - Librat e preferuar

Një nga hobet më të njohura të Papa Francisco po lexon. Për më tepër, është vetë Papa që është përgjegjës për përhapjen e pasionit të tij për letrat në mënyrë që të marrë një numër më të madh të ndjekësve të hobit letrar. Nga Actualidad Literatura ne ju ofrojmë listën e të dyve librat e preferuar të Papa Françeskut si nga autorët e saj më të spikatur. Ne mund t'ju ofrojmë atë falë intervistës që ai i dha drejtorit të Civiltà Cattolica, Jezuiti Antonio Spadaro, disa vjet më parë. Nëse ndiqni fjalën dhe "mësimet" e Papa Françeskut me shumë vëmendje, dhe gjithashtu ju pëlqen letërsia, ne jemi të bindur që do të kënaqeni të dini se cilat lexime ai ka shijuar në ditën e tij ose të cilat ai po lexon aktualisht.

Nga goja e vetë Papa Françeskut

«Unë jam dashuruar me autorë që janë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Unë dua shumë Dostojevskit y Holderlin. Nga Hölderlin më pëlqen të kujtoj atë poezi të bukur për ditëlindjen e gjyshes së tij, e cila më ka bërë aq shumë të mira shpirtërore. Theshtë ai që përfundon me vargun 'Le të mbajë njeriu atë që fëmija premtoi'. Ai më bëri përshtypje sepse e donte shumë gjyshen time Rosa dhe në atë poezi Hölderlin e vendos gjyshen e tij pranë Marisë, asaj që lindi Jezusin, të cilin ai e konsideronte mikun e tokës që nuk konsideronte asnjë të gjallë një të huaj ».

Ndër autorët e tij të preferuar është shkrimtari italian Alessandro Manzoni, autor i shumë, të veprës "Cifti". Ky libër është lexuar nga Papa më shumë se 3 herë, ashtu si edhe puna e "Komedi Hyjnore" de Dante.

Librat e tjerë të tij të preferuar janë:

 • "Don Kijoti i La Mancha", nga Cervantes.
 • "Mjeshtri i botës"nga Robert Hugh Benson.
 • "Më vonë kam ardhur të të dua" nga Gerard Manley Hopkins.
 • "Adam Buenosayres" shënuar nga Leopoldo Macheral.
 • "Kujtimet e nëntokës"nga Fjodor Dostojevski.
 • "Tjetri, i njëjti"nga Jorge Luis Borges.
 • "Ushtrime Shpirtërore", i San Ignacio de Loyola.
 • «Freskia më e dashur»nga Gerald Manley Hopkins.
 • "Meditim mbi Kishën"nga Henri de Lubac.
 • "Odes"nga Friedrich Hölderlin.
 • "Martin Fierro"nga José Hernández.
 • «Augustini ose Masteri është këtu»nga Joseph Malègue.
 • "Eneida"nga Virgilio.
 • "Opozita polare"Romano Guardini.
 • "Hyjnori i paduruar"nga José María Pemán.
 • "Historia e Pelegrinit", i San Ignacio de Loyola.
 • "Të epokës së lumtur", nga Jorge Milia.
 • "Për priftërinë", të San Agustín.
 • "Përkujtimore"nga Pierre Favre.
 • "Njëqind poezi"nga Nino Costa.

Libri «Los novios» nga Alessandro Manzoni

Papa Françesku - Libri Nusja dhe Dhëndri

Siç ju thamë paragrafë më parë, libri i Alessandro Manzoni, "Cifti" ka qenë një nga më të lexuarit nga Papa Françesku. Nëse doni të dini se për çfarë bëhet fjalë, lexoni përmbledhjen e tij. Isshtë libri më i famshëm nga autori.

Përmbledhje

Kjo vepër themelore e letërsisë është një histori shtypësish dhe të shtypurish, me risinë që heronjtë që shohin dashurinë e tyre të kërcënuar janë dy fshatarë të përulur. Në kornizat e shumë aventurave të çiftit protagonist, ekziston një botë e gjerë shoqërore e përshkuar nga stigmat dhe padrejtësitë, dhe me personazhe aq të vërteta sa lexuesi duket se i ka njohur ato. Të gjitha zgjojnë keqardhje, dashuri, të qeshura, përbuzje ose admirim.

Sa nga këta libra keni lexuar? A janë shijet tuaja letrare të ngjashme me ato të Papa Françeskut?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.