Libra të vetë-ndihmës. A ndihmojnë vërtet apo janë fiasko?

Disa tituj

Disa tituj

Më 20 tetor, libri më i fundit nga Albert Espinosa u vendos në shitje, Sekretet që nuk ju thanë kurrë, e cila tashmë është ndër më të shiturat. Por ka tituj të panumërt të vetë-ndihmës, motivimit ose rritjes personale që janë në treg. Ato mbulojnë raftet e librarive të lagjes ose zinxhirë të mëdhenj. Bëhen prezantime masive, intervista televizive me emrat më mjekësorë ... Gjithsesi, ata janë dhe kanë qenë në modë për një kohë të gjatë. Dhe ata janë të sigurt që do të vazhdojnë të jenë të suksesshëm.

Por a meriton ai sukses? Po, ata përpiqen të ndihmojnë, këshillojnë, rekomandojnë ose vetëm tregojnë një përvojë të përmirësimit që autorët vërtet besojnë se do të ndihmojë të tjerët. Dhe natyrisht është plotësisht e ligjshme që ata të mund të bëjnë një fitim për të. Thjesht koha - për çdo shkrimtar - tashmë ka një çmim të paçmuar. Por a është me të vërtetë kështu? A keni lexuar ndonjë? A mendoni se ato funksionojnë? Rrëfej se nuk kam lexuar asnjë. Ndoshta nuk i kam pasur të nevojshme (akoma). Le të shohim…

Rrjeti është plot me fraza frymëzuese (anonime ose jo), mesazhe pozitive me sfond të peizazheve idilike dhe qiellit blu. Të gjithë i lexojmë, herë me më shumë interes, herë me skepticizëm, duke dashur ta besojmë, ose thjesht kurioz. Ata që janë alergjikë ndaj kiçit publik dhe në publik vuajnë nga koshere me shumicën, por Ne e pranojmë realitetin e tij dhe pse jo? Që mund të funksionojë që të tjerët të frymëzojnë dhe të skadojnë një ditë më shumë. Pra, pse nuk mund të punojnë në formën e librave?

Kohët e fundit pashë Albert Espinosa në Milingona. Unë tashmë e dija e tyre Rrathë të kuq uji Nëse më thua, eja, do të lë gjithçka ... por më thuaj, eja. Dhe, si të gjithë të tjerët, Unë e di historinë e tij të frikshme të vetë-përmirësimit e cila, pa dyshim, është njëqind për qind e admirueshme.

Unë vetë Unë kam marrë pjesë në mënyrë altruiste në një libër solidariteti në të cilën fotografia dhe literatura janë të përziera për të treguar 30 histori të 30 fëmijëve me sëmundje të ndryshme të rralla. Por një libër solidariteti nuk është një libër i vetë-ndihmës. Ajo ka për qëllim vetëm të bëjë publike ato raste të jetëve të vështira, dhe përfitimet ekonomike përdoren shpesh për kauzën. Ky libër ka të bëjë me mbledhjen e fondeve për të përmirësuar cilësinë e jetës për këta fëmijë.

Librat e ndihmës vetjake ose motivuese kanë qëllimin më të drejtpërdrejtë. Të gjithë kalojmë vija të këqija ose gri, të gjithë ne kërkojmë një përgjigje, një arsyetim ose një ide kur gjërat shkojnë keq në një moment. Dhe ne ndjekim mesazhin që na japin këto libra: Shikoni çfarë më ka ndodhur ose shikoni se çfarë di çfarë kam mësuar, çfarë më ka ndihmuar, atë që mund ta aplikoni për veten tuaj. Për mua ka funksionuar. Ju provoni. Pse nuk do të funksionojë edhe për ju? 

Kështu që unë kam hedhur një vështrim edhe në disa tituj të tjerë të tillë si ata të Rafael Santandreu, ata të Punset (babë e bijë) ose Bucay në detyrë me trillimet e tyre të përfshira. Ose ajo Fuqia e Tani: Një Udhëzues për Ndriçimin Shpirtëror, nga të cilat edicioni i gjashtë tashmë është duke u zhvilluar. Sa larg është ajo e Kush ma ka marrë djathin ?, nga Spencer Johnson! Por sigurisht, këta tituj nxisin një vështrim.

Rafael Santandreu dhe Luis Rojas Marcos

Rafael Santandreu dhe Luis Rojas Marcos

Y Përfundova duke bërë një sondazh midis miqve dhe të njohurve. Disa, me një histori të goditjeve të jetës së tyre të vështirë ose shumë afër tyre, kanë qenë në gjendje të gjejnë mënyra për të përballuar stuhinë emocionale me lexime si këto. Disa përgjigje kanë qenë se për të udhëhequr veten midis kaq shumë fjalësh motivimi dhe inkurajimi ata kanë preferuar të vlerësojnë autorin për përgatitjen ose njohuritë e tij profesionale. Kështu, janë psikologët ose psikiatrit me prestigj të njohur që zakonisht marrin pëllëmbën e besueshmërisë. Një shembull do të ishte Luis Rojas Marcos ose Santandreu i lartpërmendur. Në fakt, librat e tij janë ndër më të vlerësuarit dhe më të shiturit.

Megjithatë, mbase drita që ata mund të hedhin nuk është aq e fuqishme apo aq reale. Dhe kur bëhet fjalë për një rehabilitim të vërtetë emocional, duhet të shkoni te profesionisti i cili është gjithashtu më real se fjalët më të mira, më frymëzuese dhe më motivuese të shtypura. Po ose Jo? A mund ta shohim atë dritë përmes këtyre librave kur jemi në një krizë errësire? E lë atje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   riçardo dijo

  dhe unë ende e mbaj mend librin: fat të mirë që shiti gjithashtu shumë botuar në kompaninë botuese EMPRESA ACTIVA nga autorët: Alex Rovira dhe Fdi Trias de Bes

 2.   NM Parga dijo

  Përshëndetje Mariola, kam lexuar disa libra të vetë-ndihmës dhe që lidhen me spiritualitetin. Secili libër më ka dhënë mjete mendore dhe / ose një mënyrë të re për të parë realitetin për të kapërcyer një problem specifik. Një libër nuk i ndryshon jetën askujt, përveç nëse ai person vendos të ndryshojë mënyrën e tij të perceptimit të realitetit, duke zbatuar pjesërisht njohuritë e ndara në libër. Por unë jam i sigurt që njerëzit e tjerë, ky lloj i librave nuk do t'u shërbejë atyre. Kur keni probleme shumë serioze duhet t’i drejtoheni profesionistëve shëndetësorë, avokatëve ekspertë, etj.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Ne jemi dakord Ju faleminderit shumë për komentet tuaja.

 3.   Izabelë dijo

  Aq sa leximi na ndihmon në shumë aspekte të jetës sonë, asgjë dhe, kur them se asgjë nuk është asgjë, ajo mund të na ndihmojë nëse personi, vetë, nuk e sheh zgjidhjen e problemeve të tij.
  Psikologët, bashkëshorti ose miqtë mund të flasin me ne. Derisa të vendosni që duhet të largoheni nga tuneli juaj, nuk do ta shihni kurrë dritën e fundit.
  Këta libra të vetë-ndihmës janë të dobishëm vetëm për sa kohë që e kuptoni se keni një problem dhe se jeni të gatshëm ta zgjidhni atë.
  Pjesa tjetër janë fjalë dhe "arkëtarë".

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Mund të thuhet më fort, por jo më qartë, Isabel. Faleminderit per komentin

 4.   nuria dijo

  Debat shumë i mirë Mariola, unë mendoj se një libër i ndihmës vetjake mund t'ju pastrojë mendjen ose të forcohet nëse keni disa paqartësi për veten tuaj, por kur problemi bëhet diçka më serioze, profesionistët janë ata që vlerësojnë për t'ju drejtuar në kërkimin e drita dhe paqja.
  Sidoqoftë, kam lexuar disa si ato të Santandreut, posaçërisht gotat e tij të lumturisë, dhe ato ofrojnë një energji pozitive për t'u marrë parasysh.
  Si çdo gjë në këtë jetë, për njerëzit që po i ndihmojnë ata, ata janë të mirëpritur.

 5.   Aleks Martinez dijo

  Përshëndetje Mariola,
  Unë personalisht nuk u besoj shumë librave të vetë-ndihmës të kataloguar. Unë mendoj se në shumë raste ata i trajtojnë situatat nga një këndvështrim shumë subjektiv dhe pa vlerësuar se nuk jemi të gjithë njësoj. Në çdo rast, natyrisht, unë vërtet e vlerësoj që shumë njerëz e përdorin atë për të përmirësuar dhe përparuar në aspektet që i kushtëzojnë ata dhe për këtë arsye, nëse e arrijnë këtë qëllim, mirëpresim.
  Një përqafim.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, Alex. Me pak fjalë, është një debat që jep shumë nga vetja.

 6.   eva dijo

  Librat e vetë-ndihmës më kanë mërzitur aq shumë sa profesional-psikologët, etj
  Meqenëse lexova librin 'sekreti' mendoj se jam sëmurur, spazma të çuditshme më japin kur lexoj tituj të caktuar, pasi do të ndodhë që më shumë se 2 vjet më parë u dha një libër me titull 'i lumtur në mënyrë të pashmangshme' nga Manfred Lütz dhe unë nuk e kanë parë akoma, pavarësisht se kanë rekomandime shumë të besueshme