Librat: Game of Thrones

Librat e Game of Thrones.

Librat e Game of Thrones.

"Kërkimi" libra Loja e froneve" Ajo ka shpërthyer në internet pasi u lëshua seriali televiziv bazuar në këtë histori. Lojë e froneve është titulli i parë i sagës popullore letrare Këngë akulli dhe zjarri. Shtë një roman epik fantazie që zhvillohet në një botë të trilluar të vendosur në kohërat mesjetare.

Vepra u shkrua nga George Martin dhe u botua në 1996 nga shtëpia botuese HarperCollins në Shtetet e Bashkuara dhe në Spanjë nga Gigamesh. Seriali në përgjithësi ka shkaktuar një ndikim të madh në publikun lexues. Shkrimtari nuk ishte gjithmonë i famshëm, por popullariteti i tij u përhap falë faktit që në vitin 2011 u adaptua për televizion nga rrjeti HBO.

Rreth GRR Martin: faza e parë dhe e dytë

George Raymond Richard Martin lindi më 20 shtator 1948 në New Jersey, Shtetet e Bashkuara. Ai është një shkrimtar dhe skenarist i njohur përgjithësisht si George RR Martin në librat e tij dhe si GRRM në komunitetin e tij të tifozëve.

Ai u rrit si i pari nga tre vëllezërit dhe motrat; nëna e tij vinte nga një familje irlandeze dhe babai i tij ishte me origjinë italo-gjermane. Ai ishte një lexues i pasionuar që në moshë shumë të re, kështu që aftësitë e tij për të shkruar nuk vonuan të dilnin në dritë.. Ai studioi gazetari në Universitetin Northwestern në Evanston dhe u diplomua në 1971.

Martin u martua me Gale Burnick në 1975 (martesa zgjati vetëm 4 vjet), dhe ai u vendos si shkrimtar në atë dekadë me botimin e disa veprave të trilluara; më i vlerësuari ishte Vdekja e Dritës (1997) Puna e tij u vlerësua me disa çmime Mjegullnaja dhe Hugo.

Ky sukses e bëri atë të punonte si skenarist për industrinë e Hollivudit dhe në seriale të ndryshme televizive si, për shembull, E bukura dhe bisha (1987) Më në fund, Në vitin 1996, Martin u tërhoq dhe u vendos në New Mexico për t'iu përkushtuar letërsisë.

Po atë vit lindi romani që filloi fazën e tij të dytë si shkrimtar, Lojë e froneve (1996). Nga atje George filloi të shkruajë sagën që e çoi në famë botërore dhe është ende në prodhim: Kenge të akullit dhe zjarrit.

Baza dhe frymëzimi

George RR Martin u tërhoq nga historia e Mesjetës aktuale për të krijuar Lojë e froneve dhe titujt e tjerë në sagë Këngë akulli dhe zjarri. Konflikti civil në kurorën angleze i njohur si Lufta e Dy Trëndafilave shërbeu si një burim frymëzimi. Në fakt, Westeros, kontinenti i trilluar ku shpaloset komploti, është i ngjashëm për nga madhësia dhe forma me Evropën.

Shkrimtari ka deklaruar të jetë i frymëzuar nga autorë të tillë si: JRR Tolkien dhe Tad Williams, përfaqësues të mëdhenj të fantazisë dhe trillimit. Sidoqoftë, vepra e tij ndryshon shumë nga ajo e këtyre autorëve sepse ai i shton argumentet e vërteta më shumë sesa ato fiktive.

George RR Martin citim.

George RR Martin citim.

Lojë e froneve i përket zhanrit letrar të fantazisë. Megjithatë, elementet surreale të përdorura nga Martin në këtë vepër ishin të pakta dhe shume delikate

Linja historike e Game of Thrones

Argumenti i përgjithshëm ka të bëjë me luftën e vazhdueshme midis shtëpive të ndryshme mbretërore të Shtatë Mbretërive me fuqinë e Westeros, një kontinent i trilluar i ideuar nga Martin. Pa asnjë lloj censure, shkrimtari kryesisht përdor një komplot politik nga i cili degëzohen histori të tjera në lidhje me dashurinë, tradhëtinë, dhunën, seksin dhe inçestin.

Në fillim Shtëpia Targaryen dominoi gjithçka, por Robert Baratheon arrin të uzurpojë kurorën pas një beteje të madhe, pas dyqind vjetësh pas sundimit të vetmuar të asaj linje.

Nga kjo ngjarje, u krijuan tre korniza kryesore të komplotit që ndodhën pesëmbëdhjetë vjet më vonë. Këto ndodhin njëkohësisht dhe ndërtojnë komplotin e veprës Lojë e froneve dhe gjithashtu fillimi i historisë së Këngë akulli dhe zjarri.

Librat e Game of Thrones

Seria e suksesshme letrare është e ndarë në shtatë libra:

Lojë e froneve (1996).

Përplasja e Mbretërve (1998).

Stuhia e shpatave (2000).

Festa për Korbat (2005).

Vallja e dragoit (2011).

Erërat e dimrit, i cili është në proces për 2019.

Dreamndrra e pranverës e cila do të ishte puna përfundimtare dhe nuk ka ende datë të planifikuar.

Komplot i Lojë e froneve (1996)

Në librin e parë Martin arrin të ndërtojë atë që do të jetë vetëm fillimi i një historie plot surpriza, duke kapur kështu lexuesin. Vdekja e mbretit Robert ka bërë që një mosmarrëveshje midis familjeve të ndryshme të dijë se kush do të jetë i pari që do të zërë fronin. Historia fillon në Shtatë Mbretëritë, ku djali i madh i monarkut pretendon pozicionin e tij, por ky, me sa duket, ka lindur nga incesti.

Në të njëjtën kohë, Martin arrin të përqendrohet në jetën e Daenerys Targaryan dhe Jon Snow, personazhet kryesore të serialit. Në veri, ekziston një Mur që përcakton kufirin midis Westeros dhe tokave të tjera, përtej kësaj, forcat e lashta të errëta po ngrihen.

Në histori në thelb Jon Snow është një bastard që i përket Night Watch, entiteti që është i ngarkuar me mbrojtjen e Murit. Commonshtë e zakonshme gjatë gjithë historisë që Martín fuqizon këdo dhe tregon se edhe mendimi më i vogël mund të gjenerojë një ndryshim të madh në komplot.

George RR Martin.

George RR Martin, shkrimtar i Game of Tones.

Daenerys është pasardhësi i fundit i House Targaryen, sundimtari i ligjshëm i Mbretërive Ndjeshme.. Ajo jeton në mërgim dhe askush nuk e di për ekzistencën e saj, por komploti gradualisht do ta sjellë atë më afër jugut, ku ajo synon të kërkojë fronin me të drejtë.

Historia e ky libër mbaron kur Daenerys mbijeton nga flakët dhe bëhet nëna e tre dragonjve.

Komplot i Përplasja e Mbretërve (1998)

Në librin e dytë ka një luftë civile në Shtatë Mbretëritë për fronin. Në kufi, Roja e Natës ka kapërcyer Murin dhe Jon duhet të paraqitet si një dezertor për të infiltruar në trupat e egra. Ndërkohë Daenerys, drejtohet në perëndim me dragoit dhe njerëzit e saj.

Komplot i Stuhia e shpatave (2000)

Gjërat e treta të librit janë ende të trazuara në Shtatë Mbretëritë nga lufta. Ky është gjithashtu libri më i gjatë, megjithatë Martin përdor një rrëfim për të lehtësuar leximin. Kjo këste fillon aty ku përfundon romani i mëparshëm, Do të ketë aleanca, por në fund tradhtia do të dalë.

Për më tepër, Daenerys vazhdon të udhëtojë për të rekrutuar forca. Ndërkohë, në Mur, askush nuk e di se trupat e liga të Rayder po mbyllen dhe Jon Snow po vjen me ta.

Komplot i Festa për Korbat (2005)

Në librin e katërt lufta më në fund po mbaron, por kalimi i saj ka lënë humbje të mëdha dhe gjakderdhje.. George RR Martin në këtë titull arrin të përqendrohet ekskluzivisht në disa personazhe, duke arritur të sqarojë detajet e së kaluarës dhe të krijojë komplote të reja.

Komplot i Vallja e dragoit (2011)

Libri i pestë ndodh në të njëjtën kohë me atë të mëparshëm dhe përqendrohet në ngjarjet e Daenerys dhe Jon.. Një betejë kundër Rayder shpërthen në Mur dhe nëna e dragoit vendoset në Meeren me krijesat e saj dhe pranon të martohet në mënyrë që të mund të sundojë në paqe.

Libri i gjashtë dhe i shtatë (pritet të dalë në treg)

Libri i gjashtë është ende në prodhim dhe George vlerëson se do të dalë në vitin 2019.. Lidhur me këstin e shtatë dhe të fundit të sagës, nuk ka informacion tjetër përveç titullit: Dreamndrra e pranverës. Libri i gjashtë pritet të dalë në kohë dhe jo vonë, kjo do të ishte një goditje e ulët për tifozët e etur.

Universi Fantastik Martin

Game of Thrones ka qenë një vepër e jashtëzakonshme në industrinë letrare dhe në zhanrin e saj për stilin e saj narrativ, karakteristikat dhe ndërtimin e personazheve të shumtë. me stili i tij i guximshëm, George RR Martin arriti të gjenerojë një univers që disi ose një tjetër lidhet kudo.

Përveç shtatë vëllimeve që përbëjnë serinë Këngë akulli dhe zjarri, Martin ka shkruar disa romane të shkurtër referencë Si bota e akullit dhe e zjarrit (2014), Kalorësi i shtatë mbretërive (2015), Zjarri dhe gjaku (2018), ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.