Lojë letrare: Me cilët libra korrespondojnë këto fragmente dhe personazhe?

letrare-lojë

Mirëmëngjes, lexues të Actualidad Literatura! Unë nuk kam bërë një nga këto për një kohë të gjatë lojëra letrare Më pëlqejnë aq shumë dhe ishte koha ta vë në provë përsëri kujtesën tuaj të leximit. Ka pasur edhe të tjerë ku ishte gjithashtu e nevojshme të mbani mend se në cilin libër të caktuar fragmente letrare por sot kemi një shtesë të re, dhe është se do të ketë edhe të tjera 10 pyetje në lidhje me personazhet.

Kush do të jetë më korrekt? Varet nga ju! Goesshtë e vetëkuptueshme se është e "ndaluar" të shikosh Google ose motorë të tjerë kërkimi, pa mashtrim! Le të shkojmë atje!

Cilëve libra i përkasin këto 10 fragmente letrare?

 1. «Nënë, unë po të them se gabimin tim të dytë po ta rrëfej ty, dhe me falje për të kaluarën dua që të urdhërosh atë që do të vijë. Por me Sempronio më duket se është e pamundur të mbështes miqësinë time. Ai është delir, unë jam i sëmurë: më bëj ata miq ».
 2. «Unë kam biznes për të bërë në perëndim të shtetit, kështu që përfitoj nga rasti të ndalem në një qytet të vogël ku jeton ish-gruaja ime. Ne nuk e kemi parë njëri-tjetrin për katër vjet. Por herë pas here, sa herë që botohet ose shkruhet diçka e imja në revista dhe gazeta - një profil, një intervistë - unë i dërgoj copat. Nuk e di pse e bëj; mbase sepse mendoj se mund të të interesojë. Por ajo kurrë nuk më përgjigjet.
 3. 'Kur u zgjua pa që fshati përreth tij ishte gati të fillonte. Dyqanet ishin zhdukur. Pallanquin ishte ende atje, i hapur. Njerëzit hipën në vetura, të heshtur. Ai u ngrit dhe shikoi përreth për një kohë të gjatë, por sytë e vetëm që takuan sytë e saj ishin të pjerrët nga lindja dhe ata u përkulën shpejt. Ai pa burra dhe fëmijë të armatosur që nuk po qanin. Ai pa fytyrat memece që njerëzit kanë kur po ikin nga njerëzit. Dhe ai pa një pemë buzë rrugës. Dhe i varur në një degë, i varur, djali që e kishte çuar atje.
 4. «Ishte gati mesnatë kur arritëm në derën e përparme të Bea. Kishim ecur në pjesën më të madhe të rrugës në heshtje, pa guxuar të thonim atë që mendonim. Ne ecëm larg, duke u fshehur nga njëri-tjetri. Bea eci në këmbë me Tess nën krah dhe unë e ndoqa një këmbë, me shijen e saj në buzët e mia. Unë ende kisha pamjen anësore që më kishte dhënë Isaku kur u largova nga Varrezat e Librave të Harruar.
 5. 'Të nesërmen Poirot hyri në makinën e ngrënies pak vonë. Ai ishte ngritur herët, kishte ngrënë mëngjes praktikisht i vetëm dhe e kaloi pjesën më të madhe të mëngjesit duke kaluar shënimet për çështjen që e solli atë në Londër. Ai mezi e kishte parë shokun e tij të udhëtimit.
 6. «Oh, sa siklet ndonjëherë / Unë të ndiej ty / me mua, fituesin midis burrave! / Por ti nuk e di / që ata fituan me mua / mijëra fytyra që nuk i sheh, / mijëra këmbë dhe gjinj që marshonin mua, / se nuk jam / se nuk ekzistoj, / se jam vetëm balli i atyre që shkojnë me mua, /… ».
 7. Kush e di se sa njerëz të ndjeshëm dhe inteligjentë janë hequr përgjithmonë nga çështjet e shpirtit falë episodeve të tilla. Sa herë që dëgjoj dikë të thotë se vitet e shkollës kanë qenë të bukura dhe se u mungojnë, unë tronditem. Për mua, ajo periudhë ishte një nga periudhat më të shëmtuara të ekzistencës sime.
 8. “Ideja juaj për t’i rregulluar këto letra dhe për t’i lënë dikujt t’i lexojë dikur… më entuziazmon. Në realitet, nuk e di vlerën që mund të ketë e gjithë kjo që them; megjithatë, fantazia e të qenit në gjendje që një ditë të mbledh këto shënime për dikë është absolutisht e këndshme për mua. '
 9. «Asnjëherë nuk ndjeva përshtypjen e mungesës së dimensioneve sekrete, të kufizimit në trupin tim, në mendimet e lehta që ngrihen prej tij si flluska. Unë i ndërtoj kujtimet e mia me të tashmen. Unë jam hedhur, braktisur në të tashmen. Më kot mundohem të arrij në të kaluarën; Nuk shpëtoj dot.
 10. Pastaj arriti policia. Më pëlqejnë policët. Ata veshin uniforma dhe numra dhe ju e dini se çfarë supozohet të bëjnë. Kishte një polic dhe një polic. Policja kishte një vrimë të vogël në çorapet e saj në nivelin e kyçit të këmbës së majtë dhe një gërvishtje të kuqe në mes të vrimës.

Cilëve libra u përkasin këtyre personazheve letrarë?

 1. Peeta Mellark.
 2. Elizabeth Bennet.
 3. Alonso Quijano.
 4. Remus Lupin.
 5. Finch Scout.
 6. Lisbeth Salander.
 7. Gregor Samsa.
 8. Kapiten Ashabi.
 9. Meursault. 
 10. Long John Silver.

Cfare mendoni ju A njihen lehtësisht të dy fragmentet dhe personazhet? Shumë po, nuk mendoni? Ne do të largohemi nga Zgjidhjet nga këto "të panjohura" tjetra Të Dielën 20 në minutën e fundit të ditës në një koment të botuar në të njëjtën hyrje. A guxoni të merrni pjesë? Me fat!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Susana gonzalez dijo

  Këtu janë disa fragmente:
  1- Mblesi - Fernando de Rojas
  2-
  3- Mëndafshi - Alessandro Baricco
  4- Hija e erës - Carlos Ruiz Zafón
  5- Vrasje në Orient Express - Agatha Christie
  6-
  7- Ku të çon zemra - Susanna Tamaro
  8-
  9-
  10- Incidenti kurioz i qenit në mesnatë - Mark Haddon

  Dhe këtu personazhet (këto ishin më të lehta)
  - Peeta Mellark. Lojërat e urisë - Suzanne Collins
  - Elizabeth Bennet. Krenaria dhe paragjykimi - Jane Austen
  - Alonso Quijano. Don Kishoti de la Mancha - Miguel de Cervantes
  - Remus Lupin. Harry Potter - JK Rowling
  - Finch Scout. Të vrasësh një zog tallës - Harper Lee
  - Lisbeth Salander. Millenium - Stieg Larsson
  - Gregor Samsa.
  - Kapiten Ashabi. Moby Dick - Herman Melville
  - Meursault.
  - Long John Silver. Ishulli i thesarit - Robert Louis Stephenson

  1.    Monica dijo

   6.Pablo Neruda

 2.   Knox dijo

  Përshëndetje, unë jam Knox. I dua keto gjera !!

  1. La Celestina, nga Rojas

  2.

  3. Seda, nga Baricco (?)

  4. Hija e erës, nga Ruiz Zafón

  5. Vrasja në Christie's Orient Express

  Nga të tjerët, asnjë ide, hahaha.

  Karakteret:

  1. Lojërat e urisë, nga Collins

  3. Don Kishoti, nga Cervantes

  4. Harry Potter, nga JK Rowling

  7. Metamorfoza, nga Kafka

  9. I huaji, nga Camus

  Një kënaqësi!