Wilkie Collins. Përvjetori i lindjes së tij. Librat kryesorë

Wilkie përplaset është një nga romancierët e mëdhenj viktorianë dhe lindi një ditë si sot e 1824 en Londër. Shumë i suksesshëm në kohën e tij, ishte pararendës i romanit detektiv dhe mister. Shoku i ngushtë i Charles Dickens, së bashku ata botuan edhe disa libra. Sot në kujtim të tij kujtoj punët e tij më të famshme si p.sh. Guri i hënës o Gruaja me të bardha ndër të tjera.

Wilkie përplaset

William Wilkie Collins ishte djali i Harriet Geddes dhe nga piktori William Collins. Në fillim dukej se synonte artin dhe ka studiuar pikturë në fëmijërinë e tij. Më vonë ai vendosi për Derecho, por ai kurrë nuk praktikoi avokatin dhe iu përkushtua tërësisht letërsi.

Ai i botoi tregimet e tij me këste, si shumica e autorëve atëherë, dhe është i njohur kryesisht për të qenë pararendës i romanit detektiv në MB. me Charles Dickens, e cila ishte një mik i madh dhe me të cilin ai gjithashtu u lidh nga martesa e vëllait të tij me një vajzë të Dickens, ai shkroi disa romane dhe lojëra së bashku. Këto janë disa nga më të kujtuarat.

Disa libra

Guri i hënës

Konsiderohet a kryeveperËshtë më i njohuri, veçanërisht për të saj teknika narrative e cila na paraqet një seri hfakte misterioze nga pikëpamjet më të ndryshme të personazheve të tij.

Un diamant i çmuar që ndryshon ngjyrën, gur hëne, është vjedhur e statujës së një perëndie hindu nga një oficer anglez pavarësisht mallkimit në të. Disa vjet më vonë, mbesa e tij, një grua e re e pasur, trashëgojnë xhevahirin për ditëlindjen e tij. Por me të janë tre hindusë që duan ta rimarrin pasi e konsiderojnë atë një gur të shenjtë. Përmes secilit prej përshkrimeve që secili dëshmitar i bën asaj që ka parë dhe dëgjuar ato ditë, ai do të duhet të zbërthejë skedarin e një rast që duket i pazgjidhshëm.

Gruaja me të bardha

Një tjetër roman plot mister që tregon historinë e një mësuesi i ri i vizatimit, Walter Hartright. Një natë Hartight është gjetur në një rrugë me një grua misterioze e veshur me të bardha, dhe mos imagjinoni se jeni duke filluar një aventurë me pasoja të paparashikueshme. Kjo aventurë fillon me transferimin tuaj në një pallat në bregun veriperëndimor të Anglisë për në udhëzoji dy motra. Atje do te gjeje dashurine në njërën prej tyre dhe a intrigë që protagonistët e saj do të rrëfejnë.

Maska e vjedhur

Kjo pune ndiqni në vazhdën e suksesit i cili e kishte atë të mikut të tij Dickens Historia e Krishtlindjeve. Kështu, Collins e publikoi atë në dhjetor gjithashtu si një historiPor të veçantë dhe të ndryshëm, me prekjet e tij të misterit dhe ironisë.

Protagonist është Reuben Wray, një aktor në pension të skenave dhe studiues fanatik të veprave të Shekspirit. Duke arritur me familjen e tij në një shtëpi të re në Tidbury-on-the-Marsh, Rubeni tërheq vëmendjen e disa fqinjëve të tij duke sjellë një i sigurt që ata zbulojnë të fshehur nën petkun e tij. Kështu që ata supozojnë se Wray dhe familja e tij janë të pasur, edhe pse kutia përmban vetëm një "maskë e vjedhur", një kopje suva e busti i shekspirit gjendet në kishën e Stratford-upon-Avon dhe më e vlefshme për pronarin e saj se çdo thesar në botë. Por ka shumë më shumë sekrete pas asaj maske.

Njeriu me të zeza

Përsëri me teknikën e treguesve të ndryshëm, letra dhe ditarë, Wilkie Collins na zhyt në një histori me një abacia e kapur, Një e kaluara e turpshme, Një martesë mashtruese dhe një trashëgimi të diskutueshme. Dhe është se pas një incident tragjik që e mundon atë, protagonist, Lewis romayne, ai mbyllet në shtëpinë e tij të fshatit, larg shoqërisë së lartë të Londrës. Por e bukur dhe e zgjuar stella do të shkojë në shpëtuar atë të izolimit të tij vullnetar. Ndërkohë, babai mashtrues benwell ka një ambicioz plan për të rimarrë a abacia e vjetër gjenden në bazat e Romayne, edhe nëse ju duhet vijnë mes dy të rinjve.

Me Dikensin

Thellësitë e akullta

U ngjiz fillimisht si pjesë dramatike, por përfundoi duke qenë një roman. Protagonistët e tyre, Clara Burham dhe Frank Alderley, ata takohen në një vallëzim të shkëlqyeshëm dhe Clara do të dashurohet thellë me të. Por si do t'ia shpjegoni Richard Wardour, paditësi i saj, e cila sapo është kthyer nga India për t'u fejuar me të. Dhe cili do të jetë reagimi i Wardour ndaj takimit me Alderley. Shërbehen konfrontimet dhe intrigat.

Qorrsokak

kjo roman intrigash dhe përrallë magjike në të njëjtën kohë është shkruar për herë të parë nga Collins dhe Dickens. Bashkoni karakteristikat krijuese të dy autorëve dhe provoni si jeta jeta e perditshme e nje biznesmeni ndërlikohet papritur. Një e vështirë promesa bërë për një mik, tradhti e dikujt që i besoni dhe uroj Nëse ata janë të denjë për të dashurit e tyre, ata do ta kthejnë jetën e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.