Librat e JJ Benítez

JJ Benitez

JJ Benitez

JJ Benítez është një nga gazetarët dhe shkrimtarët spanjollë më të famshëm dhe më të përkthyer të të gjitha kohërave. Edhe pse ai u bë i njohur në pothuajse të gjithë planetin nga një sagë e veçantë, Kali i Trojës, gjithashtu zhvilloi një karrierë të suksesshme gazetareske. Prova e kësaj është njohja e karrierës së tij të gjerë me Çmimin e Gazetarëve Navarra 2021.

Për më tepër, Benítez i ka kushtuar pjesën më të madhe të jetës së tij zgjidhjes së mistereve (kryesisht lidhen me ufologjinë). Në fakt, në fund të viteve 70 ai vendosi të braktisë gazetarinë profesionale në dëm të pasionit të tij për UFO-t. Deri më sot, shkrimtari Navarrese ka shitur më shumë se 15 milion kopje midis eseve, romaneve trilluese, teksteve kërkimore dhe poezisë.

Saga Kali i Trojës

Kjo seri paraqet një udhëtim në kohë qëllimi i të cilit është të njohësh "jetën reale" të njeriut më të njohur në historinë e njerëzimit: Jezusit nga Nazareti. Me një argument të tillë, polemika ishte më se e garantuar. Si pasojë, Benítez fitoi një numër të mirë kritikësh, veçanërisht brenda Kishës Katolike dhe zërave më konservatorë të krishterë.

Sidoqoftë, është e pamohueshme që Kali i Trojës Isshtë vlerësuar si një klasik i letërsisë në Spanjë. Sigurisht, që nga botimi i vëllimit të parë në 1984, komploti i tij është bërë i pranishëm në imagjinatën kolektive spanjolle. Aktualisht, kjo sagë ka legjione ndjekësish në të gjithë botën; Prova e kësaj janë grupet dhe forumet e shumta në rrjetet sociale.

Jeruzalemi (1984)

Filloni udhëtimin në të kaluarën; lexuesi është çuar në 30 pas Krishtit, veçanërisht midis 30 Marsit dhe 9 Prillit. Ngjarjet rrëfehen në njëmbëdhjetë kapituj, një në ditë. Libri ngre më shumë se njëqind pyetje dhe reflektime (disa prej tyre disi me gjemba) në lidhje me karakterin, sakrifica e të cilit lindi krishterimin.

Librat e tjerë në serinë e Kalit të Trojës

 • Masada (1986)
 • Saidan (1987)
 • Nazareti (1989)
 • prerje çezariane (1996)
 • Hermon (1999)
 • Nahum (2005)
 • Jordan (2006)
 • Kallam (2011).

Unë, Jules Verne (1988)

Lidhur me ndikimet e tij letrare, autori Pamplona në mënyrë të përsëritur ka deklaruar admirimin e tij për punën e Jules Verne. Për më tepër, Benítez bëri një analizë të hollësishme të shkrimtarit dhe dramaturgut francez, i cili në atë kohë i dha atij kualifikimin e "vizionarit".

Sipas fjalëve të Benítez, Unë, Jules Verne është një libër që synon të tregojë "fytyrën e fshehur" të një njeri i konsideruar nga shumë "Një profet i shkencës". ,Shtë, pa dyshim, një tekst shumë unik në krahasim me çdo tjetër të përqendruar në jetën, frymëzimin dhe veprën e autorit francez.

UFO-të e mia të preferuara (2001)

Vëllimi i dytë i koleksionit Fletore pothuajse sekrete, eShtë një tekst i domosdoshëm për ufologët, sipas specialistëve në këtë fushë të veçantë të kërkimit. Përmbajtja e saj mbresëlënëse -duket e shkruar për një audiencë të re- përfshin më shumë se tre dekada të hulumtimeve të kryera nga Benítez.

Nga ana tjetër, libri i ofron lexuesit më shumë se 450 imazhe, nga të cilat 110 korrespondojnë me vizatimet e autorit. Përveç kësaj, tregohen ilustrime të pabotuara (si një pikturë e disa astronautëve nga 29.000 vjet më parë, për shembull). Në mënyrë të barabartë, Benítez akuzon NASA si një institucion gënjeshtar dhe paraqet gjëegjëza interesante; njëri prej tyre është "pse nuk u ktheve në hënë?"

Katastrofa e verdhë (2020)

Katastrofa e verdhë është botimi më i fundit i Benítez, i cili e përgatiti atë në bordin e një anijeje lundrimi kur shpërtheu pandemia Covid-19 në Evropë. Për librin, autori vuri në dukje: «është një portret interesant psikologjik e njerëzve, disa njerëz të nacionaliteteve të caktuara besojnë se janë më të lartë se të tjerët, ata ju shikojnë me përbuzje të vërtetë, por ata kishin frikë si ne "...

Për më tepër, fjala "e verdhë" në titull i referohet origjinës (me shumë mundësi sipas OBSH) Virus kinez që ka ndryshuar rrënjësisht konceptin e "normalitetit" në shekullin XNUMX. Prandaj, ky libër është një reflektim i shkëlqyeshëm se si frika nga vdekja nuk diskriminon statusin shoqëror ose vendin e origjinës.

Biografia e JJ Benítez

Më 7 shtator 1946, Juan José Benítez lindi në Pamplona, ​​Spanjë. Nga adoleshenca e tij ai punoi në zanate që lidhen me pikturën dhe qeramikën. Siç ka thënë ai vetë, ai ishte gjithmonë një djalë shumë kurioz dhe i interesuar të zbulonte se çfarë po ndodhte rreth tij. Jo më kot, Ai vendosi të studionte Shkencat e Informacionit në Universitetin e Navarra (ai u diplomua në 1965).

Në çdo rast, intelektuali spanjoll kurrë nuk mohoi ndonjë çështje, pa marrë parasysh sa e diskutueshme u konsiderua nga opinioni publik. Benítez gjithashtu nuk është kujdesur shumë për zërat që vënë në dyshim mungesën e tij të supozuar të ashpërsisë shkencore dhe e akuzojnë atë si tepër spekulativ. Në çdo rast, miliona lexues në të gjithë botën tashmë i njohin metodat e tij të kërkimit.

Koha e gazetarit

Pas diplomimit në Universitetin e Navarra, Benítez filloi të punojë në 1966 për gazetën E vërteta, në Murcia. Pastaj ajo kaloi nëpër The Herald nga Aragona dhe Gazeta e Veriut nga Bilbao. Në mediat e lartpërmendura ai shërbeu si i dërguar special në vende të ndryshme në Evropë dhe udhëtoi në të gjithë botën.

Gjatë viteve 1970, gazetari i Navarrese e përqendroi punën e tij gazetareske drejt ufologjisë (Ai aktualisht konsiderohet si një autoritet botëror për këtë çështje). Paralelisht, ai përfundoi hetimet mbi Shinonin e Torinos dhe mblodhi dokumente nga Forca Ajrore Spanjolle për shikimet e mundshme të UFO-ve.

Shkrimtari

Në vitin 1979 Benítez e braktisi përfundimisht gazetarinë zyrtare për t'iu përkushtuar plotësisht hetimeve të interesit të tij personal. Duke qenë procese të qëllimit informues, intelektuali nga Pamplona filloi të botonte përfundimet e kërkimeve të tij. Kështu, Nuk është e ekzagjeruar të thuash se hulumtimi e bëri atë një shkrimtar pjellor, me më shumë se 60 libra të botuar deri më sot.

Benítez ka deklaruar disa herë se shkrimi kërkon të dish të thuash një histori. Në këtë pikë, është e qartë se ai mësoi të përcillte pasionin e tij për ngjarjet paranormale ose e veshtire per tu kuptuar. Kështu, doli botimi i tij i parë: UFO: SOS për njerëzimin (1975), pasuar nga libra me numra të mirë shitjesh siç është eseja Astronautët e Zotit (1980) y Vizitorët (1982).

Karakteristikat e librave të JJ Benítez

Në JJ Benítez, detyrat e studiuesit dhe shkrimtarit kombinohen në një. Ky kombinim ka rezultuar në një vepër që përfshin poezi, ese, filozofi dhe romane. Por, nuk ka të bëjë vetëm me shkathtësinë, por me vëllimin përshkrues, thellësinë analitike dhe trajtimin stilistik në përputhje me kërkesat e zhanrit letrar të adresuar.

Kështu që, shkrimtari spanjoll duket se është në gjendje t’i mbulojë të gjitha, pasi që për meritë të tij ai ka një roman detektiv dhe një dokumentar, Ekzistonte një njerëzim tjetër (1977) Me tutje, ka nje serial televiziv, Planeti i magjepsur, strukturuar në trembëdhjetë episode të transmetuara midis 2003 dhe 2004. Me fjalë të tjera, Benítez nuk ka kufizime kur tregon histori dhe shpreh shqetësime.

Lista e romaneve nga JJ Benítez

 • Rebelimi Lucifer (1985)
 • Papa i Kuq (Lavdia e Pemës së Ullirit) (1992)
 • Dita e rrufesë (2013)
 • Katastrofa e Madhe e Verdhë (2020).

Kritika

Duke pasur parasysh llojin e punës hetimore të kryer nga JJ Benítez, është ndoshta e pashmangshme që të mos ketë vend për kritika dhe polemika pas gati gjysmë shekulli të karrierës. Ndër akuzat më të rëndësishme është ajo e preferenca e autorit për ta vendosur intuitën e tij shumë përpara ashpërsisë shkencore, të cilin ai e njeh si të pashmangshëm.

Në këtë kuptim, autori Navarrese ka deklaruar se u jep vlerë emocioneve dhe instikteve si pjesë themelore njerëzore. Ai u akuzua gjithashtu për plagjiaturë të Libri Urantia. Në të vërtetë, aktakuza nuk kishte asnjë bazë ligjore, prandaj, Benítez bëri një kundërpadi (të cilën ai e fitoi). Duhet të theksohet se teksti në fjalë ka qenë në domenin publik që nga viti 1983.

JJ Benítez sot

Juan José Benítez e ka bërë të qartë në intervista të ndryshme të fundit se vazhdon të hulumtojë dhe të shkruajë projekte të një natyre shumë të larmishme. Aq më shumë, sa që në një program televiziv të Të shtatë (2020) tha "Unë kam 140 projekte, e di që nuk do t'i përmbush ato." Një gjë është e sigurt, ai do të vazhdojë të postojë kur të dojë, pasi një nga frazat e tij më ikonike është:

"Unë nuk shkruaj për të kënaqur askënd".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.