Librat e Elvira Sastre

Këtë vit, në internet ka pasur një rritje të kërkimit për "Elvira Sastre Libros". Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse kjo grua e re Spanjolle, vetëm 29 vjeç, është një poete, shkrimtare, filologe dhe përkthyese. Ajo ka botuar me sukses koleksione të ndryshme poezish dhe u dha Çmimi i Shkurtër i Bibliotekës 2019 pasi prezantoi romanin e saj të parë: Ditë pa ty (2019).

Sastre konsiderohet si një nga shkrimtarët më të shquar të brezit të saj, si në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. Ndër njohjet më të fundit, revista Forbes (në edicionin e tij 2019) e përfshiu atë në mesin e "Njëqind më krijuesve", një listë ekskluzive që përmban vetëm talentet më të jashtëzakonshëm të botës.

Përmbledhje e shkurtër e jetës së Elvira Sastre

Në verën e vitit 1992, qyteti spanjoll i Segovia pa lindjen e Elvira Sastre Sanz. Falë babait të tij, fëmijëria e tij kaloi midis librave; ai e inkurajoi atë që ta donte leximin që në moshë shumë të re. Një shembull i kësaj është se me vetëm 12 vjeç arriti të shkruajë përbërjen e tij të parë poetike. Tri pranvera më vonë, e reja krijoi blogun e saj Relocos dhe Kujtime (akoma aktive).

Njohja e parë e marrë falë penës së tij ishte Çmimi i Poezisë Emiliano Barral, dhënë për tregimin e tij të shkurtër Zonjusha. Vite më vonë, ai udhëtoi në Madrid për të marrë diplomën e tij universitare në Studimet Angleze. Paralelisht me karrierën e saj, jeta e saj si poete filloi të kishte një lulëzim më të madh në kryeqytetin spanjoll. Kjo e lejoi atë të fërkonte personalitetet e njohura në fushën e letrave, madje duke ardhur për të ndarë një platformë.

Vepra letrare

Në vitin 2013, Sastre botoi veprën e tij të parë poetike, të cilën ai e quajti Dyzet e tre mënyra për të liruar flokët tuaj. Prologu i veprës u shkrua nga shkrimtari Benjamin Prado. Muaj më vonë, shtëpia botuese Valparaíso Ediciones u porosit që të nisë koleksionin e saj të dytë me poezi, Mburojë (2014). Kjo vepër mbetet akoma në pozitat e larta të librave më të shitur me poezi në Spanjë, duke patur gjithashtu një pranim të madh në Amerikën Latine.

Postimi tjetër i Elvira Sastre ishte Askush nuk vallëzon më (2015), një përmbledhje e dy librave të tij të parë me përfshirjen e disa poezive të reja. Në atë kohë, ai përfundoi një kurs të specializuar në Përkthimin Letrar (Universiteti Complutense i Madridit), duke u forcuar si përkthyese për të bërë transkriptimet e saj të para në terren. Disa nga librat që ai ka përkthyer deri më sot janë:

  • Fëmijët e Bob Dylan (Gordon E. McNeer)
  • Poezi Dashurie (Oscar Wilde)
  • Një lidhje jo logjike (John Corey Whaley)

Prodhimi i tij letrar vazhdoi me dy përmbledhje poezish: Vetmia e një trupi të mësuar me plagën (2015) y Ajo bregu ynë (2018) Përveç kësaj, zhytej në gazetë Vendi, kryerjen e shkrimit javor të artikullit Madridi më vret. Elvira debutoi si romanciere me Ditë pa ty (2019), botim që i dha atij dallimin: Çmimi i Bibliotekës së Shkurtër të po atij viti. Më tej, ai prezantoi pjesën e tij të fundit të përqendruar tek fëmijët: Gjërat e këqija nuk u ndodhin qenve të mirë (2019).

Librat e Elvira Sastre

Dyzet e tre mënyra për të liruar flokët tuaj (2012)

Isshtë libri i parë i prezantuar nga Elvira Sastre, me të cilin ajo merret me poezi bashkëkohore spanjolle. Vepra është e përbërë nga 43 poema të ngarkuara me emocione të ndryshme, me të cilat shumë mund të identifikohen. Çdo fjalë përfaqëson një akt guximi, çlirimi dhe lehtësimi përballë ndjenjave të shtypjes dhe shqetësimit.

Mburojë (2014)

Elvira Sastre paraqet veprën e saj të dytë përmes një përmbledhjeje me poezi me një ajër rinovimi, të cilat lënë gjurmë të autorit në çdo rresht të shkruar. Poezia e shprehur prek tema të jetës së përditshme, të tilla si: dashuria, zhgënjimi, gëzimi, pikëllimi, miqësia dhe madje edhe çështjet seksuale. Poetja shprehet me hollësi totale përmes përdorimit të fjalëve të freskëta dhe të lehta, por plot shtysë.

Mburojë Ka qenë një sukses për shkrimtarin e ri, kjo - pjesërisht - falë faktit se shtëpia e saj botuese ishte në gjendje të zgjerohej në publikun e Amerikës Latine. Pasi u pozicionua në mesin e përmbledhjeve më të kërkuara të poezive në vendin e tij të lindjes, vepra ka fituar shumë ndjekës në vende si Meksika dhe Argjentina.

Ditë pa ty (2019)

Me këtë vepër romantike, shkrimtari bëri një përpjekje të fortë në zhanrin e romanit; midis rreshtave të saj tregon një histori plot me shumë reflektime dhe mësime. Komplot paraqet dy personazhe kryesore: një gjyshe dhe nipin e saj; ata rrëfejnë përvojat e tyre të dashurisë nga dy këndvështrime krejtësisht të ndryshme.

Ky titull fitoi Sastre Çmimin e Bibliotekës së Shkurtër 2019, një ngjarje në të cilën profesorët e njohur morën pjesë si juri: Agustín Fernández-Mallo, Rosa Montero dhe Lola Larumbe.

Përmbledhje

Ditë pa ty rrëfen shoqërinë midis një gjyshe (Dora) dhe nipit të saj Gael, një skulptor i ri. Komploti paraqet dy skenarë. Në të parën, Dora - një mësuese në kohën e Republikës - i tregon Gael për historinë e saj të dashurisë. Kjo përvojë është e ngarkuar me detaje shumë të ndjeshme, megjithëse tregohet shumë sinqerisht. Gruaja e vjetër i siguron të riut këshilla të vlefshme bazuar në përvojën e tij prej kaq shumë vitesh, pa e ditur kohën e vështirë që po kalonte.

Foto e dytë na tregon se Gael vuan nga një ndarje e fundit.. Sidoqoftë, secila prej fjalëve të mençura që vjen nga gjyshja e saj po i lë asaj një mësim të shkëlqyeshëm që gradualisht do ta ndihmojë atë të kapërcejë situatën e saj. Kështu zhvillohet një komplot me të cilin shumë mund të ndihen të identifikuar, me tema të thella si dashuria dhe jeta.

Gjërat e këqija nuk u ndodhin qenve të mirë (2019)

Kjo histori prekëse është pjesa e fundit e Elvira Sastre; puna u shoqërua me hollësi me ilustrime për fëmijë. Në libër, stilolapsi i Shkrimtarja e re rrëfen një përvojë që shënoi fëmijërinë e saj dhe se ajo është e lidhur me një person shumë të dashur: një qen. Çdo rresht në këtë poezi proze prek çështje me rëndësi të madhe, të tilla si familja dhe vdekja e një të dashur.

Në titull, Autori paraqet këndvështrimin e saj në një nga tabutë e shoqërisë: duke folur për vdekjen e fëmijëve. Në lidhje me këtë, poeti tha: "absshtë absurde të shmangni bisedat për vdekjen, herët a vonë do të duhet të merreni me të".

Përmbledhje

Ky roman tregon historinë e një qeni me emrin Tango. Shfaqja rrëfehet në detaje nga një vajzë 5-vjeçare, e cila e konsideron kafshën si pjesë të familjes së saj. Në të gjithë faqet e librit - dhe së bashku me secilin moment të treguar - ju mund të shihni imazhe të përvojave mes tyre, përfshirë momentin në të cilin qeni largohet nga kjo botë.

Kjo është padyshim një rrethanë e vështirë për këdo. Sidoqoftë, perspektiva e ëmbël dhe e pafajshme e vajzës së vogël e bën gjithçka më të tretshme, duke lënë kështu një mësim të shkëlqyeshëm për mençurinë fëminore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.