Librat e Arturo Pérez-Reverte

Kur përdoruesit e internetit futin "Arturo Pérez-Reverte Libros" në motorin e tyre të kërkimit, rezultatet më të shpeshta lidhen me sagën e suksesshme që e ktheu shkrimtarin në një shitës më të mirë: Kapiten Alatriste. Romani i parë në këtë seri u shkrua bashkërisht nga autori dhe vajza e tij Carlota Pérez-Reverte. Përveç suksesit të kësaj pjesë të parë, shkrimtari vendosi të vazhdojë - vetëm - me aventurat e karakterit të guximshëm.

Shumë markë Pérez-Reverte janë të parespektueshëm, dhe madje edhe arrogantë. Kjo, kryesisht, për shkak të disa polemikave që janë prezantuar përmes rrjeteve sociale. Sidoqoftë, puna e jashtëzakonshme si gazetar, si dhe stilolapsi i tij madhështor vërtetojnë të kundërtën. Jo më kot, Perez-Reverte është një nga profesorët që i përkasin Akademisë Mbretërore Spanjolle.

Skicë e shkurtër biografike

Arturo Pérez-Reverte Gutiérrez lindi në qytetin Spanjoll të Kartagjenës, më 25 nëntor 1951. Studimet e tij të larta u kryen në Universitetin Complutense të Madridit, ku ai mori një diplomë në Gazetari.. Ai e ushtroi këtë karrierë për 21 vjet rresht (1973-1994) në televizion, radio dhe shtyp, në të cilin mbuloi problemet ndërkombëtare.

Ai debutoi si shkrimtar në mes të viteve 80 me librin e tij Hussar (1986) Sidoqoftë, u bë i njohur përmes punimeve të tij: Tabela e Flanders (1990) y Klubi Dumas (1993). Këto vepra ishin vetëm preambula e suksesit që pritej përpara. Karriera e tij pati hovin më të madh kur botoi romanin historik Kapiten Alatriste (1996). E tillë ishte pranueshmëria e publikut, sa që përfundoi duke u bërë një sagë me 7 libra me miliona kopje të shitura në të gjithë botën.

Që nga viti 1994, Pérez-Reverte i është përkushtuar ekskluzivisht shkrimit, duke pretenduar deri më sot autorësinë e më shumë se 40 romaneve. Përveç kësaj, ka arritur njohje kombëtare dhe ndërkombëtare, si për veprat e tij ashtu edhe për skenarët e përshtatur prej tyre për kinemanë, siç janë:

  • Çmimi Goya 1992 për skenarin më të mirë të përshtatur nga Mjeshtër rrethimi
  • Çmimi Palle Rosenkranz 1994, dhënë nga Akademia Daneze e Kriminologjisë për romanin Klubi Dumas
  • Çmimi Dagger 2014 për Romanin e Zi për Rrethimi
  • Çmimi Liber 2015 për Autorin më të Shquar Hispano-Amerikan

Libra nga Arturo Pérez-Reverte

Tabela e Flanders (1990)

Workshtë vepra e tretë e botuar nga shkrimtari, një roman historik dhe detektiv plot mister dhe vendosur në qytetin e Madridit. Në një kohë të shkurtër, kjo vepër e Pérez-Reverte arriti të shiste më shumë se 30 mijë kopje të përkthyera në disa gjuhë, duke i dhënë asaj një shtrirje të konsiderueshme ndërkombëtare. Ajo u adaptua gjithashtu në një film në 1994 nga një kompani prodhimi angleze dhe drejtuar nga Jim McBride.

Përmbledhje

Romani paraqet enigmën e bllokuar në një pikturë të njohur si Tabela e Flanders - nga piktori Pieter Van Huys (shek. XV) - dhe në të cilën kapet një lojë shahu midis dy burrave që vëzhgohen nga një vajzë. Qysh në shekullin e XNUMX-të, Julia, një restauruese e re e artit, është porositur të punojë në punën për një ankand. Ndërsa detajon pikturën, ajo vëren një mbishkrim të fshehur që thotë: «EQUITEM KUIS NECAVIT " (Kush e vrau kalorësin?).

E intriguar nga ajo që zbuloi, Julia kërkon autorizim nga Menchu ​​Roch - shoku dhe pronari i galerisë - dhe pronari i pikturës, Manuel Belmonte, për të hetuar këtë mister, i cili mund t'i shtonte më shumë vlerë veprës. Atje fillon një hetim për të zgjidhur një enigmë kaq të komplikuar, me tregtarin antik Cesar dhe një lojtar ekspert shahu me emrin Mu namedoz si këshilltarë.

Me çdo lëvizje të pjesëve në tabelë, sekretet plot ambicie dhe gjak do të zbulohen, e cila do të përfundojë duke përfshirë secilin karakter.

Ura e Vrasësve (2011)

Kjo vepër është pjesa e shtatë e sagës popullore Kapiten Alatriste. Isshtë një roman i mbushur me aksion për aventurat e shpatarit Diego Alatriste dhe Tenorio nëpër qytetet kryesore të Italisë si Roma, Venecia, Napoli dhe Milano. Me këtë histori, Arturo Pérez-Reverte përfundon koleksionin e këtij aventurieri të famshëm që i dha atij aq shumë njohje në një nivel letrar.

Përmbledhje

Ura e Vrasësve Bazohet në një mision të ri për Diego Alatriste, këtë herë në Venecia, ku ai shoqërohet nga Íñigo Balboa, shoku dhe protegjeja e tij e pandashme. Përmes Francisco de Quevedo, protagonisti zgjidhet për të vrarë Doge-in aktual ndërsa ceremonia e Krishtlindjes po vazhdon.

Objektivi kryesor i zhdukjes është caktimi i një qeverie të re aleate të mbretërve spanjollë. Nuk do të jetë një punë e lehtë, as për Diego dhe as për miqtë e tij: Copons, Balboa dhe Moor Gurriato, të cilët do të marrin përsipër sfidën, pavarësisht se e shohin veten si të pamundur.

Sabotimi (2018)

kjo roman historik plot aksion dhe mister Isshtë mbyllja e trilogjisë Falcó. Ajo është vendosur në Spanjën e viteve '30, e përplasur nga Lufta Civile. Ashtu si ato të mëparshmet, komploti është plot me të panjohura, tradhëti, krime, kafshë shtetërore, guxim, viktima dhe errësirë.

Përmbledhje

Në këtë dramë të re Lorenzo Falcó përballet me dy misione të caktuara nga një Admiral i inteligjencës së Frankos, dhe për t'i kryer ato duhet të udhëtoni në Francë. Së pari, personazhi kryesor do të ketë për qëllim të parandalojë pikturën nga Guernica - Nga piktori Pablo Picasso - u prezantua në Ekspozitën Universale të njohur në Paris.

Si gol i dytë, Falcó duhet të diskreditojë një studiues që i përket të majtës. Kjo komplot do të na paraqesë anën e errët të Falcó, i cili duhet të përballet me rreziqe të panumërta në një vend plot mendjelehtësi.

Vija e zjarrit (2020)

Bookshtë libri i fundit i botuar nga shkrimtari Pérez-Reverte. Isshtë një roman historik në nder të të gjithë atyre që luftuan në Luftën Civile Spanjolle. Kjo histori e pabesueshme - pavarësisht se ka personazhe të trilluar - rrëfen realitetin e jetuar nga qytetarët e tokave të Cervantes në atë kohë të vështirë.

Pérez-Reverte paraqet një kombinim mjeshtëror të trillimit me realitetin, ku llogaritë personale të dokumentuara mirë i japin forcë të madhe komplotit. Rezultati përfundimtar është një haraç me drita dhe letra për të gjithë ata që janë përfshirë në një konflikt kaq të ashpër.

Përmbledhje

Drama përqendrohet në 24 dhe 25 korrik 1938, kur fillon beteja e Ebros. Puna përshkruan marshimin e më shumë se 2.800 burrave dhe 14 grave që i përkasin Brigadës XI të Përzier të Ushtrisë së Republikës, të cilët përparojnë derisa të kalojnë lumin dhe të vendosen në Castellets del Segre. Aty fillon një konfrontim i ashpër që zgjati dhjetë ditë dhe shkaktoi mijëra humbje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.