Stefan Cvajg: libra

Stefan Zweig

Citate e Stefan Cvajgut

Kur një përdorues i internetit kërkon kërkimin “Librat e Stefan Cvajgut”, rezultatet tregojnë titujt më të njohur të shkrimtarit, gazetarit, biografit, dramaturgut dhe aktivistit austriak. Në të vërtetë, shkrimtari vjenez ishte një krijues i frytshëm i tregimeve, duke thyer rekorde shitjesh dhe duke u bërë autori gjermanishtfolës më i përkthyer i periudhës së ndërmjetme.

Në veçanti Cvajgu u bë shumë i famshëm falë tij NOUVELLES (novela të shkurtra). Mes këtyre përfshijnë: Frikë (1920), Letër nga një i panjohur (1922), Konfuzioni i ndjenjave (1927) y roman shahu (1942). Ai gjithashtu shkroi disa romane të vlerësuara nga kritika, si p.sh devotshmëri e rrezikshme (1939) y Intoksikimi i metamorfozës (botuar pas vdekjes në 1982).

Letërsia e Stefan Cvajgut

Cvajgu botoi shtatëmbëdhjetë tekste biografike, një autobiografi dhe më shumë se 40 tituj duke përfshirë libra jofiction, tregime të shkurtra, drama, poema, novela dhe NOUVELLES. në të gjitha postimet tuaja shkrimtari austriak tregoi përpikëri në teknikën e tij të rrëfimit dhe ishte i kujdesshëm me ndërtimin e personazheve të tij. Prandaj, analistët letrarë shpesh e përshkruajnë atë si "një shkrimtar i modës së vjetër".

Në të njëjtën mënyrë, tërësia e hetimeve të tij është e dukshme në vepra të tilla si eseja Tre Mjeshtra (1920), e cila përfshin studimet e Cvajgut për Balzakun, Dikensin dhe Dostojevskit. Në të njëjtën linjë, autori austriak u thellua në jetën dhe mendimin e Friedrich Hölderlin, Heinrich von Kleist dhe Friedrich Nietzsche, ndër të tjera.

Përmbledhje e tre romaneve të rëndësishme nga Stefan Cvajg

Letër nga një i panjohur (Shkurtër einer Unbekannten, 1922)

një romancier i famshëm - identifikuar vetëm si "R" - kthehet në Vjenë pas pushimeve, në ditëlindjen e tij të 41. Pra, marrin një letër nga një grua i panjohur çfarë thotë kanë lexuar të gjitha veprat e tij dhe ndjej intensivisht e dashuruar me të. Zonja pretendon gjithashtu se e njeh prej dy dekadash, kur ishte tetë vjeç dhe e shikonte fshehurazi nga shtëpia ngjitur.

Më vonë, kur vajza ishte 18 vjeç, ajo u bë një nga kurtizanet e shumta të shkrimtarit dhe mbeti shtatzënë. Pavarësisht rrethanave, ajo zgjedh të jetë nënë beqare për të mos ndërhyrë në punët e letrarit. Megjithatë, fëmija vdiq dhe gruaja misterioze vendosi t'i shkruante një letër, të cilën ai duhet ta lexonte "vetëm pas vdekjes së saj".

devotshmëri e rrezikshme (Ungeduld des Herzens, 1939)

Anton Hofmiller, një oficer kalorësie austro-hungarez urdhëruar në kufirin e perandorisë, është i ftuar në një festë në shtëpinë e një pronari të pasur vendas. Ngjarja është luksoze, diametralisht e kundërt me rutinën e mërzitshme të kazermës. Aty, protagonisti, i emocionuar nga magjepsja dhe vera, fton vajzën e hijshme të nikoqirit për të kërcyer.

Por në atë moment ushtari zbulon se vajza është e gjymtuar për shkak të një sëmundjeje të tmerrshme. Pak nga pak, dhembshuria dhe faji përfundojnë duke lëvizur Hofmillerin, i cili përfundon i përfshirë në një komplot të çuditshëm me qëllime gjoja fisnike. Ndërsa qëllimi ishte kthimi i shëndetit të trashëgimtares, plani çon në një ngatërresë tragjike.

Novela de shah (Die Schachnovelle, 1941)

Një lojë shahu zhvillohet në bordin e një anijeje midis dy rivalëve armiqësorë: Dr. B, një pasagjer anonim, kundër Mirko Czentovic. Ky i fundit është kampion bote dhe demonstron automatizmat e një makinerie. Nga ana tjetër, strategjitë e Dr. B bazohen në përvojat e tij shqetësuese, pasi ai u burgos dhe u mor në pyetje nga Gestapo për muaj të tërë.

Pikërisht, në atë robëri, Dr. vodhi një manual shahu dhe rikrijoi me detyrim lojëra në mendjen e tij si një mënyrë për të lehtësuar vuajtjet e tij. Por, ndeshja ndaj Czentoviçit rijeton traumën e tij bashkë me “vesin e shahut” përkatës, ndërkohë që parashikon lëvizjet e ndeshjes në kokë. Në kulmin e historisë, Dr. shpall kapitullimin e tij ndaj një rivali të pamëshirshëm.

Disa fakte biografike për Stefan Cvajgun

Stefan Zweig

Stefan Zweig

Lindja dhe familja

Ai lindi në Vjenë më 28 nëntor 1881. Ai ishte fëmija i dytë i martesës hebreje midis Moritz Zweig, një biznesmen i pasur tekstili, dhe Ida Brettauer, një pasardhëse e një familje bankare. Në lidhje me besimin tuaj, intelektuali austriak më vonë deklaroi se ai dhe vëllai i tij e trashëguan fenë hebraike "vetëm nga një aksident në lindje"..

Ndikimet, rinia dhe studimet

Stefani i ri guxoi të dërgonte poezinë e tij në gazetat lokale kur ishte thjesht një gjimnazist. Në fakt, në moshën 16-vjeçare ai kishte përfunduar tashmë disa dorëshkrime dhe koleksione mbi Gëten, Mozartin dhe Bethovenin. Më vonë, ka studiuar Filozofi dhe Histori të Letërsisë në Universitetin e Vjenës.

Gjatë periudhës së tij universitare, u shfaqën botimet e tij të para.: përrallat ëndrrat e harruara (1900) y Pranvera në Prater (1900), plus poezitë litarë argjendi (1901). Pasi mori doktoraturën në filozofi (1904), ai udhëtoi nëpër Evropë derisa u vendos në Salzburg në vitin 1913. Pas pjesëmarrjes së tij në Luftën e Parë Botërore, ai iu përkushtua predikimit të pacifizmit gjatë gjithë jetës së tij.

Miqësi të dukshme

Stefan Zweig ishte një adhurues i veprës së Sigmund Frojdit (një çështje e prekshme në biografitë dhe esetë e tij). Jo më kot, një nga librat më të famshëm të autorit vjenez është një roman psikologjik: devotshmëri e rrezikshme (1939). Në mënyrë të ngjashme, ai lidhi miqësi me shumë burra të jashtëzakonshëm të kohës së tij—veçanërisht pas mërgimit të tij në 1934—; midis tyre:

 • Eugene Relgis
 • Hermann Hesse
 • Pierre-Jean Jouve
 • Thomas Mann
 • Max Reinhardt
 • Albert Einstein.

Martesat, jeta personale dhe vdekja

Në vitin 1908, Cvajgu u takua me Friderike Maria von Winternitz, me të cilën u martua në vitin 1920. (ata kishin dy vajza). Ajo e ndihmoi shpesh me kërkimin e tij, lexonte librat që i dërgoheshin autorit, shkruante letra falënderimi në emër të tij dhe e mbështeti gjatë periudhave të rënda depresive. Cifti ata u divorcuan në vitin 1938 dhe një vit më pas shkrimtari vjenez u martua me Lotte Altmann.

Në vitin 1934, rritja e antisemitizmit e detyroi atë në mërgim; jetoi në Paris, Argjentinë, Paraguaj dhe Brazil. Në shkurt 1942 shkrimtari dhe gruaja e tij e dytë vendosën të kryenin vetëvrasje - nga mbidoza e barbiturateve - në Petropolis të Brazilit. Në kohët më të fundit, trashëgimia e autorit vjenez është kthyer në modë falë botimeve të shumta të teksteve të tij gjatë viteve 2010.

Biografitë më të njohura të Stefan Cvajgut

 • Momente yjore të njerëzimit (1927)
 • Shërimi me anë të Shpirtit (1931)
 • Marie Antoinette (1932)
 • Maria stuart (1934)
 • Erasmus i Roterdamit (1934).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.