Librat e Çështjes Dreyfus

Librat e çështjes Dreyfus.

Librat e çështjes Dreyfus.

Afera Dreyfus ishte qartësisht një zemërim, një reflektim i antisemitizmit të shfrenuar në Evropë në fund të shekujve XNUMX dhe në fillim të shekujve XNUMX. Kapiteni Alfred Dreyfus, u bë cjapi i përsosur për të mbuluar të metat e një shteti në prishje. I riu ushtarak me origjinë hebraike u arrestua gjatë mëngjesit të hershëm të 14 tetorit 1894, i akuzuar për transmetimin e informacionit në Gjermani.

Jordi Corominas nga El Confidencial (2020), pohon se kushtet e themelimit të Republikës së Tretë Franceze e kanë origjinën në kontekstin e padrejtësisë. Kishte shumë pakënaqësi në Francë pasi humbi luftën kundër Prusisë në 1870 dhe shpalljen e Perandorisë Gjermane në Versajë. Për më tepër, shpërthimi revolucionar i Komunës i nxitur nga kërkesat e punëtorëve Marksistë përfundoi duke e zhytur vendin në një konvulsion të përhershëm.

Sfond

Hija e restaurimit monarkik plus heqja e urdhrave fetarë për të hapur rrugën për një arsim laik, rriti tensionin mbizotërues. Francezët i bartën të gjitha këto zhgënjime në heshtje, por shumë të pranishëm në psikikën e tyre së bashku me dëshirat për hakmarrje dhe një nacionalizëm në rritje. Po kështu, vendosja e antisemitizmit bashkëkohor nga Édouard Drumont e përkeqësoi situatën.

Dy dekadat e fundit të shekullit të XNUMX-të panë një erozion të vazhdueshëm të moralit të krenarisë franceze. Së pari, kërcënimi i një grushti shteti nga gjenerali populist Boulanger ishte shumë i fshehtë. Më vonë, skandali i Kanalit të Panamasë zbuloi një komplot të madh korrupsioni që preku biznesmenë, parlamentarë dhe gazetarë. Një shënim i gjetur në një kosh plehrash në ambasadën gjermane nënkuptonte bombën e madhe.

Alfred dreyfus

Alfred Dreyfus ishte i dyshuari më i përshtatshëm për të shuar etjen e shoqërisë franceze për hakmarrje. Lindur në Alsace më 9 tetor 1859, Dreyfus u zhvendos me familjen e tij të pasur hebreje në Francë kur Gjermania pushtoi atdheun e tij. Ai vendosi të bëhet një shtetas francez dhe dëshironte riintegrimin e Alsasë në Francë. Për këtë arsye, ai filloi një karrierë ushtarake dhe hyri në Ecole Polytechnique në 1882.

Në 1889 ai arriti gradën e kapitenit dhe një vit më vonë ai u bashkua me Shtetin e Luftës. Qysh në vitin 1893 ai ishte pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të Ministrisë Franceze të Luftës. Në 1894 ai u akuzua për akuzën e spiunazhit dhe polemikat që shënuan një moment historik në historinë e antisemitizmit. Gjatë dymbëdhjetë viteve që nga rasti (1894 - 1906), shoqëria franceze ishte thellësisht e ndarë midis mbështetësve dhe keqbërësve të Dreyfus.

Përfundimi i një padrejtësie historike

Çështja Dreyfus ka prodhuar një numër të madh botimesh deri më sot. Shumica e këtyre punimeve nuk janë dokumente historike, përkundrazi ato përqendrohen në polemika dhe diatribime pa pasoja. Sidoqoftë, ato janë shkrime mjaft të dobishme për të kuptuar kornizën psikosociale të çështjes. Veçanërisht shqetësuese është qëndrimi i ashpër i shumë shtypit galik kundër Dreyfus për trashëgiminë e tij hebraike.

Alfred Dreyfus ishte gjykuar shumë shpejt nga një gjykatë ushtarake me akuzën e tradhtisë së lartë dhe ishte dënuar të vuante një dënim të përjetshëm në Ishullin e Djallit (Guajana Franceze). Pretendimet e të pandehurit nuk u dëgjuan kurrë dhe në asnjë moment nuk u lejua të shihte se cilat ishin provat kundër tij. Në vend të kësaj, ai u poshtërua publikisht dhe të gjitha gradat e tij ushtarake u ulën në gradë.

J'Akuzë

J'Akuzë (Akuzoj) nga ilmilie Zola është ndoshta teksti më i rëndësishëm i shkruar gjatë kulmit të çështjes Dreyfus. Ai u shfaq në faqen e parë të gazetës L'Aurore më 13 janar 1898 në formën e një letre të hapur për presidentin francez, Félix Faure. Zola u përpoq - me sukses - të arrestohej dhe të vendoste çështjen e "harruar" Dreyfus përsëri në qendër të vëmendjes së opinionit publik francez.

Dy vjet pas dënimit të Dreyfus, shefi i sapo promovuar i inteligjencës, Georges Picquart, zbuloi tradhtarin e vërtetë brenda ushtrisë franceze. Fajtori i vërtetë ishte komandanti (dishepulli i Drumont) Ferdinand Walsin Esterházy. Por Picquart u akuzua për paraqitjen e provave të rreme dhe u dërgua në territoret e huaja në mënyrë që të mos rindezte procesin gjyqësor. Me J'Akuzë, Zola nxiti të gjithë çnderimin që kishte ndodhur deri atëherë.

J'akus nga Émilie Zola.

J'akus nga Émilie Zola.

Pasojat për Émile Zola

Zola u bë një hero për të gjithë njerëzit e mirë të përkulur për kauzën dreyfusarde. Midis intelektualëve në favor të Dreyfus, Bernard Lazare kishte botuar gjatë vitit 1896 tekste kundër mospërputhjeve të akuzës. Por Lazare nuk vuajti aq shumë shpjegues krahasuar me Zolën e marrë. Epo, i gjithë shtypi antisemit dhe konservator e identifikuan këtë të fundit si një njeri në kundërshtim me interesat e vendit.

Emilie Zola u desh të shkojë në internim në Angli. Nga atje ai vazhdoi me mbrojtjen e tij ndaj Dreyfus dhe sulmin e tij ndaj pjesëmarrësve në gjyqin katastrofik: koloneli Paty de Clam, gjeneralët Mercier dhe Billot ... Më në fund, Zola vdiq më 29 shtator 1902 (gjoja) i asfiksuar pasi bllokoi oxhakun e shtëpinë e tij. Megjithëse, në librat e botuar një posteriori rreth J'Akuzë, kanë ngritur teori për një vrasës që mbuloi sobën e oxhakut.

Historia e çështjes Dreyfusnga Joseph Reinach

Intelektuali dreyfusarde lëshoi ​​veprën e tij në shtatë vëllime midis 1901 dhe 1911. Ai përmban prova mjaft të forta shkencore dhe disa hamendje personale për rrënjën e çështjes. Puna e Reinach formon bazën e botimeve që janë shfaqur në çështjen Dreyfus nga viti 1960 e më tej. Midis tyre, Rasti pa Dreyfus (1961) nga Marcel Thomas dhe Enigma e Esterházy nga Henri Guillemin (të dy nga 1961).

Historia e Çështjes Dreyfus, nga Joseph Reinach.

Historia e Çështjes Dreyfus, nga Joseph Reinach.

Postimet më të fundit

Një nga librat më të fundit është shkruar nga Denis Bon. Ky autor është i apasionuar pas gjykimeve më të njohura dhe më të diskutueshme në historinë moderne. Në shqyrtimin e tij ai lë pyetje në mënyrë që të shqetësojë lexuesin. Ishte një rast spiunazhi apo ishte çështje shteti? A është ai një tregues i racizmit anti-hebraik të shoqërisë franceze në atë kohë? Çështja Dreyfus (2016) nga Bon, nuk lë funde të lirshme.

Po kështu, në Libri i krimit Nga aa. VV (2018), ofron një perspektivë ideale për studentët e drejtësisë dhe kriminologjisë. Çështja Dreyfus (ndër të tjera) përshkruhet përmes analizës psikosociale të autorëve të saj në bashkëpunim me një sistem gjyqësor të njëanshëm. Përveç kësaj, ai paraqet kërkime të gjera dokumentare dhe ilustrime të shumta që pasurojnë historinë.

Zgjidhja e çështjes

Walsin Esterházy rrëfeu për krimet e tij disa vjet pas zgjidhjes së një çështje që ishte bërë më baltë me ratifikimin e vitit 1899. Një gjykatë e dytë ushtarake - në mungesë të të akuzuarit - e shpalli atë fajtor nën "rrethana shfajësuese". Presidenti i ri francez, Émilie Loubet, i ofroi falje Dreyfus (për të pastruar imazhin e tij dhe të partisë së tij politike). Por marrëveshja ishte poshtëruese: Dreyfus nuk mund të pretendonte pafajësinë e tij.

Alfred Dreyfus e pranoi ofertën sepse ai donte të kthehej vetëm te familja e tij. Ai u kthye në Francë i rrethuar nga fshehtësia absolute. Ai duhej të priste deri në korrik 1906 për t'u shfajësuar plotësisht dhe rehabilituar nga një gjykatë civile. Megjithëse ai kurrë nuk u lirua nga asnjë gjykatë ushtarake, grada e tij ushtarake u rivendos në të njëjtin vend ku iu hoq shpata dhe uniforma.

Vitet e fundit të Alfred Dreyfus dhe trashëgimia e çështjes së tij

Çështja Dreyfus nga Denis Bon.

Çështja Dreyfus nga Denis Bon.

Alfred Dreyfus ishte aktiv gjatë Luftës së Parë Botërore si nënkolonel në një njësi furnizimi. Në fund të luftës, ai doli në pension përgjithmonë deri sa vdiq në Paris, më 12 korrik 1935; ai ishte 75 vjeç Në këtë kohë tashmë ishte dëshmuar entuziazmi antisemit i nxitur nga lëvizjet fashiste në Gjermaninë naziste dhe Italinë e Musolinit.

Vetë Alfred Dreyfus ishte viktimë e një atentati në Panteonin Francez në 1908. Kjo ndodhi gjatë ceremonisë për transferimin e eshtrave të ilemile Zola, kur Louis Gregori e plagosi atë me një të shtënë në krah. Agresori u shpall i pafajshëm pasi deklaroi se nuk kishte bërë përpjekje kundër burrit, por kundër kauzës. Ngjarja ishte një parandjenjë e mizorive kundër hebrenjve të lëshuara deri në mes të shekullit të XNUMX-të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.