Librat e Virginia Woolf

"Një dhomë e imja", libër nga Virginia Woolf.

"Një dhomë e vet", libër nga Virginia Woolf.

Virginia Woolf ishte një shkrimtare britanike e cila jetoi gjatë gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të, përpikërisht në dekadat e 1910, 1920 dhe 1930, megjithëse disa nga veprat e tij u botuan pas vdekjes. Ai është një nga figurat më të shquara në letërsinë moderniste evropiane, së bashku me Thomas Mann dhe James Joyce.

Ai i përkiste grupit të artistëve dhe intelektualëve avangardë të quajtur Rrethi Bloomsbury, i cili përfshinte gjithashtu Roger Fry, Clive Bell, Duncant Grant, Bertrand Russell dhe Vanessa Bell, motra e shkrimtarit. Ajo ishte gjithashtu themeluese, së bashku me burrin e saj Leonard Woolf, të shtëpisë botuese Hogarth Press.

Trendet e Virginia Woolf

Ai shkroi kryesisht romane, tregime të shkurtra dhe ese. Veprat e tij karakterizohen nga thyerja e vijës tradicionale narrative (prezantimi i personazheve - nyja - mbarimi) dhe përqendrimi në jetën e brendshme të personazheve të tij, të cilët ai i tregon përmes monologjeve të brendshme dhe ngjarjeve të përditshme.

Ajo është gjithashtu një figurë emblematike e lëvizjes feministe të viteve 1970, kur puna e saj u rivlerësua.  Në fakt, librat e saj janë ndër veprat më të mira feministe. Kjo rëndësi brenda feminizmit është kryesisht për shkak të esesë së saj Një dhomë e imja, në të cilën ai ngre vështirësitë me të cilat përballen shkrimtarët femra në kohën e tij për shkak të statusit të tyre si gra.

biografi

Adeline Virginia Stephen lindi në Kensington, Londër, më 25 janar 1882. Ajo ishte vajza e Leslie Stephen, gjithashtu një shkrimtare, dhe Julia Prinsep Jackson, e cila përdoret për të modeluar për piktorë Para-Raphaelite. Ajo u rrit e rrethuar me libra dhe vepra arti. Ajo nuk shkoi zyrtarisht në institucione arsimore, por u shkollua nga prindërit e saj dhe mësuesit privatë.

Që nga rinia e saj, ajo ishte e prirur për episode depresive dhe shfaqi simptoma të shoqëruara me çrregullime të personalitetit. Megjithëse këto rrethana nuk i zvogëluan aftësitë e saj intelektuale, ato i shkaktuan asaj probleme shëndetësore dhe përfundimisht çuan në vetëvrasje në 1941.

Pas vdekjes së prindërve të tij, ai shkoi të jetonte me vëllezërit e tij Adrián dhe Vanessa në shtëpinë e kësaj të fundit në Bloomsbury Street.. Atje ai krijoi marrëdhënie me shkrimtarë, artistë dhe kritikë të ndryshëm, të cilët përbënin rrethin e famshëm të Bloomsbury. Ky grup përbëhej nga personalitete nga degë të ndryshme të njohurive dhe arteve. Ata kishin të përbashkët kritikën (shpesh satirike) që treguan në punën e tyre drejt Puritanizmit dhe vlerave estetike Viktoriane.

Në këtë mjedis, ajo u takua me redaktorin dhe shkrimtarin e shquar Leonard Woolf, me të cilin u martua në vitin 1912, kur Virxhinia ishte 30 vjeç.. Në vitin 1917 ata themeluan Hogarth Press së bashku, i cili do të bëhej një nga më të mëdhenjtë në Londër në atë kohë. Ata botuan punën e Virxhinias dhe Leonard atje, si dhe atë të shkrimtarëve të tjerë të shquar të kohës si Sigmund Freud, Katherine Mansfield, TS Elliot, Laurens van der Post dhe përkthime të letërsisë ruse.

Citim nga Virginia Woolf.

Citim nga Virginia Woolf.

Gjatë viteve 1920 ai kishte një marrëdhënie romantike me shkrimtoren Victoria Sackville-West, së cilës i kushtoi romanin e tij Orlando. Ky fakt nuk shkaktoi prishjen e martesës së tyre, pasi ata dhe kolegët e tyre ishin kundër ekskluzivitetit dhe ashpërsisë seksuale të epokës viktoriane.

Në 1941 ai pësoi një episod të zgjatur depresiv, e cila u rëndua nga rrënimi i shtëpisë së tij gjatë bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore dhe për arsye të tjera. Më 28 Mars të atij viti ai bëri vetëvrasje duke u mbytur në lumin Ouse. Eshtrat e tij prehen në Sussex, poshtë një peme.

Ndërtimi

Romanet e tij të botuara janë:

 • Fundi i udhëtimit (1915)
 • Natën dhe ditën (1919)
 • Dhoma e Jakobit (1922)
 • Zonja Dalloway (1925)
 • Në far (1927)
 • Orlando (1928)
 • Waves (1931)
 • Turret (1933)
 • Vitet (1937)
 • Midis akteve (1941)

Tregimet e tij të shumta të shkurtra janë botuar në përmbledhje të ndryshme. Kjo perfshin: Kew Gardens (1919), E hënë ose e martë (1921), Veshja e Re (1924), Një shtëpi e përhumbur dhe tregime të tjera të shkurtra (1944), Partia e zonjës Dalloway (1973) y Fiksi i Shkurtër i Plotë (1985).

Ai gjithashtu publikoi një biografi të kolegut të tij Roger Fry në 1940 dhe ese të shumta dhe tekste jo-trilluese., ndër të cilat janë: Fiksi modern (1919), Lexuesi i zakonshëm (1925), Një dhomë e imja (1929), Londër (1931), Vdekja e molës dhe shkrimet e tjera (1942), Gratë dhe letërsia (1979) dhe shumë të tjerë. Për momentin ju mund të merrni punimet e tij të plota për shkarkim falas.

Virginia Woolf paraqiti libra

Zonja Dalloway

Zonja Dalloway është e para nga romanet e Virginia Woolf që arriti një vlerësim të gjerë kritik dhe publiku i gjerë pas botimit të tij në 1925, deri në atë pikë sa të konsiderohej një klasik i letërsisë së shekullit të XNUMX-të.

Ai rrëfen një ditë në jetën e Clarissa Dalloway, një zonjë e shoqërisë londineze, gruaja e një deputeti. Edhe pse jeta e protagonistit është banale dhe asgjë historike historike nuk ndodh gjatë gjithë historisë, pasuria e kësaj vepre qëndron në faktin se ajo rrëfehet nga mendimet dhe perceptimet e personazheve, e cila e kthen një histori të zakonshme në diçka eterike, të dyja të afërta për lexuesin dhe universale.

En Zonja Dalloway ka vend për fantazi, festime dhe tragjedi nga e përditshmja. Siç tregohet nga mendimet, ajo zhvillohet në kohë të ndryshme dhe ofron një përshtypje të jetës së klasës së lartë të Londrës pas Luftës së Parë Botërore. Imazhet e tij me poezi dhe tregimi i tij roman e vendosin atë në një linjë të ngjashme me të Ulises nga James Joyce.

Orlando

Orlando: një biografi, është një roman që rrëfen fatkeqësitë dhe udhëtimet e Orlandos, një aristokrat anglez, i cili jeton nga periudha elizabetiane deri në shekullin e XNUMX-të. Gjatë kësaj kohe, ai kaloi nga të qenit një shkrimtar pjellor i gjykatës në një ambasador në Turqi, ku një mëngjes u zgjua si një grua. Fakti i të qenit grua sjell shumë vështirësi kur përpiqesh të marrësh prona dhe ndërsa shekujt kalojnë kjo çon në po aq pengesa dhe mohime.

Orlando është një parodi e biografive të mëdha të figurave historike. Ajo është e ngarkuar me referenca në letërsinë klasike, veçanërisht Shekspirin, dhe merret me çështje të diskutueshme në atë kohë të tilla si homoseksualiteti dhe rolet gjinore.

Art rreth Virginia Woolf në një mur.

Art rreth Virginia Woolf në një mur.

Waves

Botuar në vitin 1931, pasi znj. dalloway y Në far, i plotë, së bashku me këta të dy, trilogjia e Virginia Woolf e romaneve eksperimentale. Nga shumë kritikë konsiderohet si vepra e tij më komplekse.

Romani tregon historinë e gjashtë miqve (Rhoda, Bernard, Louis, Susan, Jinny dhe Neville) përmes zërave të tyre. Personazhet zbulojnë jetën, ëndrrat, frikën dhe mendimet e tyre përmes monologjeve. Por këto nuk janë monologë tradicionalë në stilin e teatrit, por mendime dhe ide individuale që janë të lidhura dhe i japin lexuesit pak nga pak një pamje të botës së brendshme të secilit personazh.

si Zonja Dalloway Shtë një roman thelbësor për të njohur dhe studiuar rrëfimin evropian avangardë, dhe letërsia e shekullit XNUMX në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.