Irene Villa: libra

Librat e Irene Villa, el Libroabrazo.

Librat e Irene Villa, el Libroabrazo.

Googling "Irene Villa libra" është gjetja e botimeve në lidhje me veprat reflektuese të një të mbijetuari nga terrorizmi. Ajo është një shkrimtare, komunikuese sociale dhe psikologe Spanjolle e specializuar në shtypin e shkruar dhe radio.. Ajo lindi në 21 nëntor 1978 në qytetin e Madridit, midis 2013 dhe 2016 ajo u konsiderua si një nga 100 Gratë Lidere më me ndikim në vendin e saj.

Në moshën dymbëdhjetë vjeç Irene humbi këmbët dhe tre gishtat e dorës së saj të majtë për shkak të një sulmi për keqardhje nga një grup terrorist. Ajo arriti ta kapërcejë këtë ngjarje duke u bërë një skuadër paraolimpike fituese e medaljes së artë dhe argjendtë, dhe në 2006 ajo ishte nënkampione në skermë.

Fëmijëria dhe familja

Irene Ajo është vajza e një shoferi taksie të quajtur Luis Alfonso Villa dhe María Jesús González, një zyrtar i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë Kombëtare të Spanjës dhe ka një motër më të madhe të quajtur Virxhinia. Gruaja e re filloi arsimin bazë në vendlindjen e saj, një nga institucionet ku ajo ndoqi ishte shkolla Lourdes.

Në mëngjesin e 17 tetorit 1991, një grup terrorist armatosi tre makina me bomba në Madrid, njëra prej tyre ishte ajo e nënës së Irenës. Shënjestra ishte një zyrtar i qytetit, thuhet se kjo makinë ishte një nga ato që u sulmuan për shkak të pozitës së Marisë në forcën e policisë dhe marrëdhënies së saj me zyrtarin.

Gruaja e re mësoi atë ditë për sulmet dhe kishte frikë, disa çaste para se të hipte në makinë, ajo e pyeti nënën e saj nëse dikush mund t’i dëmtojë ata dhe ajo e siguroi atë. Ata ishin rrugës për në shkollën e Irene dhe sekonda pasi ndaluan në një semafor, bomba shpërtheu.

Pas sulmit

Villa u zgjua në spitalin ushtarak Gómez Ulla e shoqëruar nga babai i saj, Luis Alfonso, ndërsa nëna e saj (e cila kishte humbur një këmbë dhe një krah) u dërgua në ICU. Burri nuk donte që vajza e tij e vogël të shpëtohej, ai preferoi të vuante për humbjen para se Irene të bënte për gjendjen në të cilën ajo kishte mbetur.

Nëna dhe vajza vendosën të jetonin sikur mungesa e gjymtyrëve të tyre të kishte qenë produkt i lindjeve të tyre të jetë në gjendje të lërë mënjanë inatet. Një vit më vonë, më 4 Mars 1992, Princesha Diana e Uellsit i dha atij çmimin Fëmijët e Evropës nga Fondacioni Rainbow House në Londër.

Arsimi i lartë

Irene Villa hyri në Universitetin Evropian të Madridit në 1996 dhe katër vjet më vonë ajo u diplomua në komunikimin shoqëror, përmendje audiovizive. Në të njëjtin vit të diplomimit ai filloi të studionte psikologji në Universitetin Complutense të Madridit dhe në 2001 ai filloi një diplomë bachelor në shkencat humane në UEM. CEES

Gjatë jetës së saj universitare, Irene e re bëri punë të ndryshme që e ndihmuan atë të konsolidonte suksesin e saj. Ai përpiloi skedarë audiovizivë për RTVE dhe bashkëpunoi në bisedat për Radio Nacional de España. Në Prill 2004 ajo u emërua delegate e Shoqatës së Viktimave të Terrorizmit në Madrid.

Postimi i parë

Në tetor 2004 Irene Villa u botua Duke ditur që mundeni: kujtime dhe reflektime të një viktime të terrorizmit. Në këtë vepër, shkrimtarja tregoi përvojën e saj dhe kërkoi ta shndërrojë atë në një histori të kapërcimit dhe faljes së problemeve të jetës.

Libri zbuloi një parandjenjë që ai kishte një natë para sulmit, ai ëndërroi që këmbët e tij ishin prerë. Autori tha gjithashtu se ajo e mbante të fshehur këtë informacion për një kohë të gjatë, sepse kishte frikë se njerëzit nuk do ta besonin atë.

Fraza nga Irene Villa.

Fraza nga Irene Villa - sanborns.com.mx.

Irene përfshirë në Dije që mundesh ndihma për viktimat e tjera të terrorizmit dhe për personat me aftësi të kufizuara që kanë përjetuar trauma. Spanjollët siguruan se dashuria ishte çelësi për të kapërcyer fatkeqësinë. Ajo fali, por kjo nuk e pengoi atë të kritikonte terrorizmin dhe politikanët që e mbështesin atë në këtë botim.

Irene në sport

Vilë vendosi të marrë pjesë në një kampionat kombëtar të sportit paraolimpik në vitin 2006 në disiplinën e përshtatur të skermës, ku fitoi vendin e dytë. Ajo është anëtare e Fondacionit Gjithashtu, ku ishte pjesë e ekipit të parë të skive alpine të përshtatur, të përbërë nga gra.

Në atë vit ai botoi SOS Viktima e Terrorizmit ku ai dha mjete për të identifikuar dhe kapërcyer traumat e njerëzve që janë prekur direkt ose indirekt nga këto sulme. Në vitin 2009 ai fitoi Trofeun e argjendtë Santiveri në vendpushimin e skive La Pinilla në Segovia.

Martesa dhe fëmijët

Në vitin 2009 Irene filloi një lidhje dashurie me Juan Pablo Lauro dhe në tetor 2011 ata u martuan. Në të njëjtin vit ajo ishte kampione e Kupës Spanjolle, ribotoi librin e saj të parë me emrin Dije që mundesh, 20 vjet më vonë dhe botuar Kujtimet e një prokurori. 30 vjet luftë kundër terrorizmit, padrejtësisë dhe krimit ekonomik.

Më 7 korrik 2012, lindi fëmija i tyre i parë, Carlos., luajti në një dokumentar të quajtur MADRE dhe mori një protezë me një dizajn të pabesueshëm të këmbës. Në 2013 ajo u përfshi në Top 100 Gratë Lidere dhe botoi romanin Asnjëherë nuk është vonë, princeshë.

Më 21 Prill 2015, ajo lindi Pablo dhe botoi Përqafimi i librit y Si dielli për lulet. Më 31 gusht të vitit pasues, Eric lindi dhe në 2017 ai vuajti nga një shtatzëni ektopike për të cilën iu desh të lidheshin tubat fallopiane.

Vila sot

Në vitin 2018 u mbajt gala e shoqatës së policisë Angel Falls, ku shkrimtarit iu dha një medalje e artë. Më vonë atë vit ajo u divorcua nga burri i saj Juan Pablo. Në vitin 2019, ajo u operua në Suedi pasi i prishi vidën në kofshën. Pas kësaj ai mori një çmim në Gala Medaljen e Meritës Profesionale për promovimin e dialogut dhe paqes.

Irene Villa dhe ish-burri i saj.

Irene Villa dhe ish-burri i saj.

Irene Villa - Libra

Këtu janë fragmente nga disa libra të autorit spanjoll:

Duke ditur që mundeni: kujtime dhe reflektime të një viktime të Terrorizmit

“Jetët njerëzore duhet të respektohen. Ne nuk mund të vazhdojmë të lejojmë që parti të caktuara të mos i dënojnë sulmet sepse është e përshtatshme që ato të vriten. Në atë mënyrë ne kurrë nuk do ta përfundojmë terrorizmin ”.

Si dielli për lulet

"... misioni im, për ta thirrur në një farë mënyre, është të shoqëroj këdo që më pyet në ato vështirësi që paraqet jeta, të cilat janë vetë jeta ... gjëja thelbësore është të duam njëri-tjetrin, të na falni dhe të dini se çfarë jemi i gjallë për ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.