Veronica Roth: libra

Librat e Veronica Roth

Atyre që pëlqejnë librat rinorë dhe distopikë, në të cilët ata paraqesin një të ardhme të shoqërive, klasave, etj. me siguri emri i Veronica Roth dhe librat e saj është e njohur për ta.

Por kush është Veronica Roth? Çfarë librash keni shkruar? Nëse nuk e njihni, ose përkundrazi, nëse njihni librat e saj më të famshëm, atëherë ne do t'ju tregojmë për të gjithë ata që ajo ka shkruar dhe biografinë e saj.

Kush është Veronica Roth?

Kush është Veronica Roth?

Burimi: blog divergjent

Veronica Roth u bë e famshme për një trilogji. Konkretisht, Divergjente. Suksesi i tillë ishte që në një kohë të shkurtër ata e përshtatën atë në një film, dhe kjo e rriti më tej karrierën e këtij shkrimtari amerikan të lindur në 1988. Sigurisht, ai lindi nga një baba gjerman, Edgar Roth dhe një nënë amerikane, Bárbara Rydz (i cili gjithashtu ka prejardhje polake).

Su Jeta kaloi vitet e para në Nju Jork, por kur prindërit e tij u divorcuan dhe nëna e tij u martua përsëri, ai jetoi në Illinois, në Barrington.

Që e vogël ajo i pëlqente të shkruante, dhe gjithashtu të lexonte. Familja e saj ishte një mbështetje e madhe për të pasi, duke zbuluar se ajo kishte një talent për të shkruar, ata e inkurajuan që të drejtonte përpjekjet e saj për t'u përmirësuar dhe për t'u trajnuar në të. Kështu ai u regjistrua në Universitetin Northwestern ku studioi "Shkrim Krijues".

Ajo ka një diplomë në atë karrierë dhe ishte gjithashtu shkas për të shkruar librin e saj të parë. Në fillim ishte vetëm një draft i përafërt, një vend ku ai kapi atë që mësoi nga karriera e tij, ndërsa e përdorte atë si një garanci për t'u çlodhur nga punët e kolegjit. Emri i atij libri? Divergjent. Në fakt, Veronica Roth pohoi se hera e parë që ajo ra në "kontakt" me atë histori ishte në udhëtimin e saj në Minesota, në kolegj.

Natyrisht, ai e botoi atë, dhe suksesi ishte i tillë që në vitin 2011 u njoh në 15 vende. Prandaj, ai deklaroi se ishte një trilogji. Gjithashtu 2011 ishte një vit i shkëlqyeshëm për shkrimtarin pasi u martua me fotografin Nelson Fitzh.

Një vit më vonë ai mori një kompani prodhimi filmash, Summit Entertainment do ta vërejë atë libër, dhe shesin të drejtat e autorit për përshtatjen e filmit. Po atë vit, tashmë në 2012, ai lëshoi ​​pjesën e dytë, Insurgente.

Në vitin 2013 ishte radha e Leal. Dhe me siguri ju e dini që përshtatjet e të gjithë librave u bënë, duke korrur mjaft sukses.

Sa i përket çmimeve, ka dy mjaft të rëndësishme. Nga njëra anë, në 2011, kur komuniteti Goodreads e dha atë si një Libër të Preferuar. Një vit më vonë, gjithashtu në Goodreads, ai fitoi çmimet për Fantastikën Shkencore më të Mirë për të Rinj dhe Tregim Fantazik.

Përtej trilogjisë Divergjente, Verónica Roth ka botuar edhe romane të tjerë, këto me më pak sukses sepse nuk janë dëgjuar. Sidoqoftë, ne do t'i komentojmë ato më poshtë.

Librat e Veronica Roth

Librat e Veronica Roth

Burimi: Qyteti i librave

Nga Verónica Roth, libra që kanë triumfuar vërtet dhe kanë nënkuptuar një revolucion, nuk ka shumë. Në fakt, vetëm tre të parët që nxori, Divergjente, Kryengritëse dhe Besnike, të gjitha ato nga trilogjia Divergjente.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që autori ka ndaluar së botuari, larg tij. Karriera e tij letrare filloi në 2011 dhe vazhdon ende në 2021. Prandaj, ne ju tregojmë për librat e tij.

Trilogji divergjente

Trilogji divergjente

Fillojmë me librat e parë të Verónica Roth, dhe këto janë Divergente (2011), Insurgente (2012) dhe Leal (2013). Ata të gjithë treguan historinë e Beatrice, një vajze e cila, në vend që të kishte aftësi për një fraksion të shoqërisë së saj, i kishte të gjitha. Dhe ky ishte një rrezik, madje arriti deri aty sa të dënohej me vdekje nëse zbulonin sekretin e saj. Pranë saj, ne kemi Cuatro, shoqëruesin e protagonistit.

Trilogjia ishte një hit me librat distopianë. Në fakt, ajo doli në të njëjtën kohë me The Hunger Games, gjë që e bëri suksesin e saj edhe më të madh.

Tregime të shkurtra që lidhen me Divergjentët

Pas përfundimit të trilogjisë Divergjente, Verónica Roth vazhdoi t'u jepte disa "dhurata" fansave, dhe rezultati i kësaj ishin tregimet e shkurtra që ajo prodhoi. Për shembull, Katër: një koleksion i historisë së Divergjentit, në të cilën ai përpiloi pesë tregime të shkurtra që rrëfenin pjesë të jetës së Four, ose këndvështrimin e tij për kapituj të caktuar të historisë origjinale. Sigurisht, nuk ishte shumë e gjatë, pasi mezi kishte 257 faqe (në krahasim me trilogjinë, nuk ishte pothuajse një libër i këtij).

Titujt e këtyre pesë tregimeve janë:

 • Katër Falas.
 • Transferimi.
 • Nisma.
 • Histori Biri.
 • Tradhtari.

Shenjat e vdekjes Duology

Pasi përfundoi Divergent, Verónica Roth provoi fatin e saj me një histori të re, në këtë rast një duologji, domethënë dy libra: Shenjat e vdekjes, nga 2017; dhe Destinacionet e Ndara, në 2018.

Historia nuk pati shumë ndikim, pasi nuk është përshtatur në kinema. Por ata nuk kanë qenë librat e fundit të autorit.

Fundi dhe fillimet e tjera: histori nga e ardhmja

Në vitin 2019, besnik faktit të lëshimit të një libri çdo vit, autori botoi Fundin dhe Fillimet e tjera: Tregime nga e ardhmja. Bookshtë një libër unik (i pari që ai bën) dhe kaq ai përbëhej nga tregime të shkurtra.

Duologjia Ne u zgjodhëm

Më në fund, në vitin 2020, autori rifilloi një duologji. Në vitin 2020 ai publikoi Ne u zgjodhëm dhe pritet që libri tjetër të dalë në vitin 2021, megjithëse ende asgjë nuk dihet për të.

Dëgjoni

Hearken është një histori e shkurtër në të cilën Veronica Roth bashkëpunoi në antologjinë distopike të tregimit të shkurtër Shards & Ashes. Komploti sillet rreth a vajzë që merr një implant të trurit dhe mund të dëgjojë muzikën e të vdekurit në mes të një apokalipsi.

Verónica Roth nuk ka publikuar shumë më tepër, por ajo ka faqen e saj zyrtare ku do të gjeni lajmet që ajo po publikon. Tani për tani, libri i tij i fundit është Ne u zgjodhëm, por nuk përjashtojmë që të ketë një njoftim për pjesën e dytë të kësaj bilogjie. A ju pëlqen autori? Çfarë librash keni lexuar për të?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.