Libra për Magët. Një përzgjedhje tregimesh dhe tregimesh

Dita e Mbretërve, dita e iluzionit dhe dita e femijeve. Ky është një përzgjedhja e tregimeve, përrallave dhe përrallave në lidhje me Magët, një datë dhe traditë që do të vazhdojë të qëndrojë.

Dita e Mbretërve. Përrallat e Krishtlindjeve - VVAA

Një titull për t'u mbajtur mend dhe që pasqyron historitë, përrallat dhe zakonet që prindërit dhe gjyshërit na kanë treguar, ose që kemi jetuar në fëmijërinë tonë. Kjo tregon edhe ngritjen e tregimit dhe tregimit në fillim të shekullit të XNUMX-të. Autorët po aq të rëndësishëm sa Becquer, Emilia Pardo Bazán, José Echegaray, Valle-Inclán o Azorin Ata shkruan histori të vogla të Krishtlindjeve në të cilat kapën kujtimet familjare, përvojat ose ashpërsinë e jetës në atë kohë.

Dhurata e Magjistarëve - O. Henri, Lisbeth Lisbeth Zwerger

O. Henri është pseudonimi i William Sidney Porter, shkrimtar amerikan i shekullit të XNUMX-të me një jetë disi plot tension. Ai ishte gazetar dhe tregtar banke mes punëve të tjera dhe kaloi disa vite në burg i akuzuar për vjedhje aty ku punonte. Aty filloi të shkruante tregime të shkurtra, gjinia e së cilës merret parasysh pararendëse, me Poe ose Mark Twain.

Këtu ai tregon historinë e Della dhe Jim, një çift i dashuruar që duan t'i bëjnë njëri-tjetrit një dhuratë për Krishtlindje. Por ata do të duhet të shesin diçka që është shumë e vlefshme për ta, në mënyrë që të blejnë dhuratën që dëshiron tjetri. Është ilustruar nga Lisbeth Zwerger, një autore austriake e lindur në Vjenë në vitin 1954, e cila në vitin 1990 fitoi çmimin ndërkombëtar Hans Christian Andersen.

Për lexuesit e 6 vjeç e lart.

Tre Dijetarët dhe vajza që nuk flinte - Daniel Estandía, Óscar Rull, Sara Nicolás

Ky është një libër argëtues edhe për natën më magjike të vitit i personalizueshëm për deri në tre protagonistë. Dhe është se gjithçka duhet të përgatitet në mënyrë që nata e Mbretërve të ketë sukses: duhet t'i dërgoni letrat në kohë, t'i lini këpucët të dukshme, t'u ofroni diçka për të ngrënë mysafirëve dhe, mbi të gjitha, të shkoni në shtrat herët. Por çfarë mund të ndodhë kur një vajzë është aq e zhytur në leximin e saj sa harron të flejë? Epo, Melchior, Gaspar dhe Baltasar do të duhet të përdorin të gjithë zgjuarsinë e tyre për ta bërë Bertën të flejë dhe më në fund të mund t'i lërë dhuratat të pazbuluara. Pyetja është nëse ata do të kenë sukses.

Nata e Dymbëdhjetë - Carmina del Río dhe Sandra Aguilar

Libër i shkruar në vargje që rrëfen atë që Juan ndjen gjatë dhe pas Natës së Dymbëdhjetë. Një histori e mrekullueshme plot muzikë me synimin që fëmijët të kuptojnë më shumë detaje rreth kësaj nate magjike.

Olivia dhe letra drejtuar magjistarëve - Elvira Lindo dhe Emilio Urberuaga

Protagonisti i kësaj historie është Olivia, i cili i përket koleksionit me të njëjtin emër, shkruar nga Elvira Lindo, i destinuar për lexuesit nga tre deri në gjashtë vjeç. Këtë herë Olivia mendon se  është shumë e vështirë t'i shkruash një letër magjistarëve. Ndaj i kërkon ndihmë gjyshit, i cili shpjegon se si e ka bërë kur ka qenë i vogël dhe çfarë i është kërkuar.

Deveja e vogël - Gloria Fuertes dhe Nacho Gómez

Gjithçka që Gloria Fuertes shkroi për fëmijët ishte një sukses i vërtetë, për shkak të freskisë së vargjeve, gjuhës dhe ritmit të saj. Në këtë histori ai na çon në Krishtlindje dhe në njerëz të urtë të cilët do të vizitojnë Fëmijën të shoqëruar nga një deve shumë e veçantë. Për lexuesit më të vegjël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.