Librat e rekomanduar për vjeshtë

Vjeshta dhe gjethet e saj të vdekura.

Vjeshta dhe gjethet e saj të vdekura

Sezoni i gjetheve të shpërndara në trotuare ka mbërritur dhe uebi është plot me kërkime që lidhen me "librat e rekomanduar për vjeshtë". Duke menduar për lexuesit e zellshëm që duan të zhyten në histori të mira, është bërë një përzgjedhje e përpiktë e librave që nuk duhet të mungojnë në asnjë koleksion dhe që do të shoqërojnë në mënyrë të përkryer muajt që çojnë në dimër.

Këtu do të gjeni nga veprat që kanë bërë bujë gjatë gjithë vitit 2021, për disa që janë ruajtur me kalimin e kohës për shkak të komplotit dhe vendosjes së tyre të shkëlqyer. Tituj si Vija e zjarrit (2020), nga Arturo Pérez Reverte; Gjysmë mbreti (Deti i Thyer I, 2020) nga Joe Abercrombie o Mbretëresha e Kuqe (2018), nga Juan Gómez-Jurado, për të përmendur disa.

Në mes të natës (2021)

Novelshtë romani i fundit i spanjollit Mikel Santiago; u botua në qershor 2021. Përsëri shkrimtari paraqet një histori misterioze të vendosur në qytetin imagjinar të Illumbe, që ndodhet në vendin BaskMe Komploti shpaloset midis një të shkuar të errët dhe një të tashme që nuk i shpëton pasojave të atyre ditëve të errëta.

Përmbledhje

Të Shtunën, 16 Tetor 1999 ishte shfaqja e fundit e grupit rok Los Deabruak - një grup Diego Letamendia dhe miqtë e tij -. Ajo natë u shënua nga një ngjarje që ndryshoi fatin e të gjithëve: Lorea - E dashura e Diegos - Ai u zhdukMe Pavarësisht procesit të hetimit të plotë të policisë, asnjë gjurmë e vendndodhjes së gruas së re nuk u gjet.

Njëzet vjet më vonë, Diego Leon - Kush kishte ndjekur karrierën e tij solo - kthehu në IllumbeMe Arsyeja e kthimit është për t’i thënë lamtumirë Bertit, një mik i vjetër (ish anëtar i grupit) i cili vdiq në një zjarr të tmerrshëm.

Pas funeralit, midis bisedave të të njohurve, lind dyshimi se ndoshta ajo që ndodhi ishte e qëllimshmeMe Kjo, nga ana tjetër, ngre shumë të panjohura, dhe një nga më trishtueset është nëse vdekja e Bertit lidhet me zhdukjen e Loreas ...

Gjysmë mbreti (2014)

Shtë një lojë fantazi e shkruar nga Joe Abercrombie - Cila fillon trilogjinë Deti i Thyer -Me Versioni i tij origjinal u botua në vitin 2014, ndërsa përkthimi i tij në spanjisht u prezantua një vit më vonë. Historia zhvillohet në Thorlby dhe sillet rreth mbretërimit të Gettland.

Joe abercrombie

Joe abercrombie

Përmbledhje

Në një mbretëri burrash luftëtarë, Yarvi - Biri i dytë i mbretit Uthrik - ka vuajtur nga refuzimi gjithë jetën e tij nga kam një deformim në dorën tuajMe Pengesa e tij fizike e motivon atë të studiojë si kishtar, në mënyrë që të jetë pjesë e rendit të Klerit. Por e gjithë fotografia ndryshon kur babai dhe vëllai i tij vritenMe Në vazhdën e asaj ngjarje tragjike, Yarvi duhet të marrë fronin.

El mbreti i ri dhe i papërvojë duhet të marrë përgjegjësi të madhe në një mjedis armiqësor dhe joserioz, të dominuar nga brutaliteti dhe tradhtia - gjë që e bën të vështirë të kesh aleatë. Në këtë skenar të vështirë (duke u shënuar dhe kufizuar nga deformimi i tij), Yarvi duhet të konsolidojë njohuritë e tij për të pasur sukses në çdo betejë.

100-të (2021)

Autori i njohur i Nju Jorkut Kass Morgan na sjell një histori interesante post-apokaliptike në të cilën ajo portretizon në mënyrë brutale natyrën njerëzore. Në këtë distopi - një burim i zakonshëm brenda historive të tij -, 100 të dëbuar janë zgjedhur për të monitoruar nëse Toka është e përshtatshme për t'u banuar përsëri.

Përmbledhje

Toka pësoi një luftë shkatërruese bërthamore që shkatërroi një pjesë të madhe të popullsisë njerëzore. Për vite, të mbijetuarit kanë mbijetuar në anije që fluturojnë mbi hapësirë mbi shtresën toksike që rrethon planetin. Për shkak të rritjes së ekuipazhit, situata arrin kufirin: dispozitat janë ezauruar dhe, prandaj, marrëdhëniet janë tendosur.

Sundimtarët vendosin të dërgojnë një grup eksplorimi për të kontrolluar gjendjen e Tokës dhe nëse është e mundur të banosh përsëri. Si një spastrim dhe për të shmangur humbjet "e rëndësishme" në popullatë, ky mision është caktuar për 100 delikuentë adoleshentëMe Pas një zbritjeje të vështirë, të rinjtë e gjejnë veten në një mjedis të egër por vërtet të bukur, një mjedis në të cilin përveç përshtatjes, ata duhet të mësojnë të bashkëjetojnë nëse dëshirojnë të mbijetojnë.

Ickabog (2020)

Pas një mungese prej 13 vjetësh në zhanrin e letërsisë fantazi - pas botimit Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes në 2007—, JK Rowling kthehet me një histori të re. Në këtë shfaqje, autorja fituese e çmimeve i çon lexuesit e saj në tokat e Kornukopisë dhe atje ai vizaton një komplot që sillet rreth "të vërtetës dhe abuzimit me pushtetin" - sipas vetë Rowling.

JK Rowling.

Shkrimtari JK Rowling.

Përmbledhje

Gjithçka ishte me bollëk dhe lumturi në mbretërinë e KornukopisëMe Udhëheqësi i tij ishte një mbret i mirë dhe i dashur nga të gjithë dhe banorët e tij dalloheshin për duart e tyre të mrekullueshme; ata bënë kënaqësi që mbushën me gëzim ata që ishin bashkatdhetarë dhe vizitorë.

megjithatë, Larg nga atje, në kënetat në veri të mbretërisë, situata ishte ndryshe. Sipas një legjende të përdorur për të trembur fëmijët, një përbindësh i lashtë i quajtur Ickabog populloi ato hapësira të këqijaMe Tani, komploti pëson një kthesë të papritur kur ajo që supozohet të jetë një fabul fillon të bëhet e vërtetë ...

Vija e zjarrit (2020)

Novelshtë romani i fundit historik i shkrimtarit Arturo Perez ReverteMe Ajo u bën haraç të gjithë atyre që luftuan dhe dhanë jetën në Luftën Civile Spanjolle. Autori bëri një punë të shkëlqyeshme që dëshmohet në mënyrën se si ai arriti të shkrijë trillimet me dokumentacion të përpiktë të fakteve ndodhi në atë kohë dramatike. Jo më kot vepra mori Çmimin e Kritikëve në të njëjtin vit të botimit të saj.

Përmbledhje

E gjitha fillon natën e E diel, 24 korrik 1938 kur mijëra ushtarë marshuan për të qëndruar në Castellets e Segres. Burrat dhe gratë i përkisnin Bridadës së Përzier XI të Ushtrisë së Republikës. Filloi dita tjetër një nga konfrontimet më të përgjakshme të armatosura në tokën spanjolle: beteja e Ebros.

Shëlbimi (2020)

Novelshtë një roman kriminal i shkruar nga spanjolli Fernando Gamboa. Komploti përzien ngjarjet reale dhe pasojat e tyre në një të ardhme imagjinare në 2028. Ngjarja është e vendosur në Barcelonë dhe fillon më 17 gusht 2017, pikërisht kur sulmi terrorist ndodhi në Las Ramblas - Një fakt që la më shumë se 15 viktima dhe dhjetëra të plagosur.

Përmbledhje

Një pasdite në gusht një furgon dërgoi një grup njerëzish në Las Ramblas në Barcelonë. Disa metra nga aty është e reja Nuria Badal, OBSH, mes britmave dhe konfuzionit, ai e kupton se mund të shmangë gjithçka që ndodhi. Mos marrja e vendimit të duhur në kohë, përfundoi me pasoja të rënda që do të ndryshojnë jetën e tij dhe të ardhmen e vendit.

Njëmbëdhjetë vjet më vonë Nuria është bërë oficer policie e një Barcelona të destabilizuar. Aktet e korrupsionit, emigracionit, politikanëve radikalë dhe terrorizmit kanë transformuar qytetinMe Pasi kalon një rast traumatik, jeta e gruas së re do të marrë një kthesë të paimagjinueshme. Nga atje ai duhet të përballet me disa udhëkryqe për të shpëtuar jetën e tij dhe të gjithë kombit.

Mbretëresha e Kuqe (2018)

Është një melodramë shkruar nga spanjishtja Juan Gomez-JuradoMe Me këtë roman, autori fillon trilogjinë për aventurat e Antonia Scott. Komploti është vendosur në Madrid dhe ajo luan një grua depërtuese që ka zgjidhur krime të rëndësishme pa qenë oficer policie.

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Përmbledhje

Antonia scott Ajo është një refugjate në shtëpinë e saj në Lavapiés pas një incidenti familjar që e ka kthyer atë në një vetmitare. Inspektori arrin në atë vend Jon Gutierrez; misioni i tij është që agjenti të pranojë një rast të ri në Madrid. Pas negocimit dhe marrjes së miratimit, të dy Ata hyjnë në një hetim plot sekrete, viktima të pasura dhe një labirint misteresh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.