Libra nga Christian Gálvez

Libra nga Christian Gálvez.

Libra nga Christian Gálvez.

"Christian Gálvez libra" është një kërkim shumë i zakonshëm në internet. Zakonisht është bërë nga dashamirët e jetës së Leonardo da Vinçit, duke ditur pasionin e shkrimtarit spanjoll për polimatin fiorentin. Gálvez është një autor i specializuar në figurën e Leonardo Da Vinçit dhe i deklaruar i dashuruar me Rilindjen. Pothuajse të gjitha botimet e tij sillen rreth figurës së artistit dhe shpikësit Fiorentin. I tillë është pasioni i tij për historinë dhe Da Vincin, saqë disa kritikë dhe ndjekës e kanë klasifikuar atë si Dan Brown Spanjisht.

Autori, si një shkrimtar i mirë, nuk ka mbetur pa polemikë. Ndodhi që në Dhjetor 2018, për shkak të pranisë së Gálvez si një ekspozues i shquar i ekspozitës Leonardo Da Vinci: fytyrat e gjeniut, Komiteti Spanjoll për Historinë e Artit (CEHA) e akuzoi atë për ndërhyrje profesionale. Sipas CEHA, Gálvez nuk është një historian i kualifikuar, përpara të cilit, ai u mbrojt duke argumentuar se puna e tij ka qenë gjithmonë më informuese sesa shkencore.

Puna e tij e mbron atë

Në çdo rast, Christian Gálvez ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm si një shkrimtar libri që nga botimi i tij i parë në 2010.. Shkrimtari ka arritur tekste mjaft argëtuese (disa janë edhe didaktike) së bashku me suksesin e tij të punës në aspekte të tjera artistike si filmi dhe televizioni.

Jeta personale, trajnimi dhe karriera profesionale

Lindja dhe studimet

Christian Gálvez lindi në Móstoles, Spanjë, më 19 maj 1980. Fillimisht ai studioi Mësimdhënie dhe Filozofi Angleze, megjithëse nuk i përfundoi ato. Fillimet e tij në aktrim datojnë që nga viti 1995 në seritë televizive Doktori i familjes. Pas kësaj ai mori disa role dytësore në Shtëpia e rrëmujave (1996) y Klasi i pas (1997), ndër të tjera.

Faza e tij si prezantues dhe tregtia e tjera

Që nga viti 1998 ai drejtoi hapësira si prezantues televiziv në programe të tilla si Natën e verës, Humori në mbingarkesë y Klub shoqëror i dëshpëruar, kjo e fundit për fëmijë. Më vonë ai punoi si reporter në emisionin me humor Kushdo që dështon (2005-2007) të rrjetit Telecinco. Ky program doli të jetë parathënia e punës së tij si prezantues i konkursit Fjalë kalimi (Telecinco), për të cilin ai u zgjodh si një argëtues që nga 16 korriku 2007 dhe kishte një audiencë shumë të spikatur në Spanjë deri në tetor 2019.

En Fjalë kalimi ai u takua me gruan e tij, Almudena Cid, me të cilën u martua në 2010. Christian Gálvez ka kombinuar punën e tij në konkurs Fjalë kalimi me paraqitje të tjera në shfaqje si reality show Operacioni Tony Manero (2008), konkursi i skautëve të talenteve Ti je i vlefshem (2008-2013) dhe Të mbijetuarit (2009-2001), për të përmendur disa.

Kthimi në aktrim

Në vitin 2011 ai rifilloi karrierën e tij të aktrimit në film As këmbët, as koka, drejtuar nga Antonio del Real dhe ndarjen e kastit me Jaydy Michel dhe Blanca Jara. Që nga viti 2013 ai ka bashkëpunuar si specialist i trillimeve dhe superheronjve për revistën VEPRIM Kinema-Video-Tele.

Polemika me kafshët shtëpiake

Në korrik 2015 ai prezantoi për rrjetin Telecinco Çfarë faune! një konkurs me pronarë dhe pronarë të kafshëve shtëpiake. Pas këtij programi Gálvez mori disa kritika nga organizatat për të drejtat e kafshëve. Kjo për faktin se specialistët e konsideruan formatin e programit negativ dhe për shkak të pranisë së disa specieve ekzotike.

Puna e fundit e bërë

Puna juaj më e fundit (përveç asaj Fjalë kalimi) ka qenë prezantimi i Gala e Gjimnastikës Ritmike Ndërkombëtare Euskalgym në Vitoria. Këtë e bëri në edicionet e saj të viteve 2016 dhe 2017. Përveç kësaj, ajo kishte një paraqitje në Tërheqja (një pjesë e Më shpëto) gjatë vitit 2019

Christian Galvez.

Christian Galvez.

Mirënjohje nga Christian Gálvez

Ndër dallimet më të shquara të marra nga Christian Gálvez janë Çmimi i Protagonistëve të Televizionit (2010), Çmimi Antena de Oro (2011) dhe Çmimi Iris si prezantuesi më i mirë i programeve të vitit 2017.

Christian Gálvez - Libra

Botimet e para dhe bestsellerët e parë

Botimi i tij i parë si shkrimtar daton nga viti 2010, nën shtëpinë botuese Espasa, Jo-turp për botën. Kjo është një përmbledhje e përvojave tuaja si reporter. Një vit më vonë, nën të njëjtin editorial, ai botoi Historia qoftë me ty. Në prill 2013 u shfaq bestseller i tij i parë: Ju keni talent: si të merrni më të mirën nga dora e Leonardo Da Vinçit, me botuesin Alienta. Ky është një tekst që ndërthur jetën dhe veprën e Leonardo me konceptin e trajnerit.

Dekodohet Gioconda, Portret i Gruas së Rilindjes

me Dekodohet Gioconda, Portret i Gruas së Rilindjes, Christian Gálvez ndërhyn në referencat ekzistuese historike mbi identitetin e modelit të një prej pikturave më të famshme nga Leonardo Da Vinci. Po kështu, në këtë libër autori shqyrton situatën globale të rolit të figurës femërore gjatë Rilindjes dhe ndan teoritë për çështjen e studiuesve të ndryshëm në këtë fushë. Kjo është një tjetër nga emocionuese libra të frymëzuar nga piktura të famshme.

Leo i vogël Vinci

Në maj 2014, Gálvez hyri në Akademinë Spanjolle të Arteve dhe Shkencave Televizive. Nga po ai vit ai lansoi koleksionin për fëmijë Leo i vogël Vinci (Shtëpia botuese Alfaguara). Kjo vepër përbëhet nga 11 vëllime të botuara deri më sot.

Ky botim ka arritur të depërtojë në audiencën e fëmijëve, duke arritur shitje të konsiderueshme. Ndoshta pjesa më e rëndësishme e këtij kontributi nga Gálvez është komunikimi tek të vegjlit për jetën dhe veprën e gjeniut që ishte Da Vinci.

Vrisni Leonardo Da Vinci

Viti 2014 gjithashtu panë fillimin e Vrisni Leonardo Da Vinci, një libër që përshkruan disa nga konfliktet gjeopolitike më të rëndësishme në Evropë gjatë Rilindjes dhe si ndikoi kjo në shtetet italiane nga pikëpamja fetare dhe kulturore. Në këtë kontekst, një i ri Leonardo Da Vinci u akuzua për sodomi. Për këtë arsye, ai ishte i mbyllur për dy muaj gjatë të cilit u mor në pyetje dhe torturuar pavarësisht nga mungesa e provave të qëndrueshme kundër tij.

Citim nga Christian Gálvez.

Citim nga Christian Gálvez.

Lutuni për Mikelanxhelo

Në Mars 2016 ai botoi Lutuni për Mikelanxhelo. Ky është vëllimi i dytë i Kronikave të Rilindjes. Shtë një libër që zhyt veten në artin, misterin dhe fenë e Rilindjes. Isshtë gjithashtu një histori për jetën midis Firences dhe Romës se kush u bë një nga artistët e preferuar të Vatikanit dhe organizatori që bëri të mundur Kapelën Sistine.

Leonardo da Vinci: ballë për ballë

Në vitin 2017, ai botoi Leonardo da Vinci: ballë për ballë. Titulli i dha Christian Gálvez emërimin si një anëtar pjesëmarrës i Projektit Leonardo DNA. Falë kësaj, shkrimtari do të jetë pjesë e zhvarrosjes, rikuperimit të materialit të tij gjenetik dhe rindërtimit të fytyrës së artistit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.