Librat e Sarah Lark

Librat e Sara Lark

Sarah Lark është e famshme në botë për serinë e saj të librave "Reja e Bardhë", një histori romantike që rrëmbeu zemrat e shumë lexuesve. Ajo që jo shumë e dinë është se ky nuk është emri i tij i vërtetë. Ose që në fakt gjatë gjithë jetës së tij ai ka përdorur shumë pseudonime.

Nëse doni të dini kush është ajo dhe çfarë librash Sarah Lark mund të gjeni (si dhe pseudonimet e tjera të tij), mos harroni këtë që kemi përgatitur.

Kush është Sarah Lark?

Sarah Lark, ose më mirë, Christiane Gohl, emri i saj i vërtetë është një shkrimtar gjerman i njohur në të gjithë botën me këtë pseudonim, megjithëse ajo ka shkruar me shumë të tjerë si p.sh. Ricarda Jordan, Christiane Gohl, Elisabeth Rotenberg, Leonie Bell ose Stephanie Tano.

Ai lindi në 1958 në Gjermani (në Bochum) por aktualisht banon në Mojácar, në Almería. Pavarësisht se ishte një dashnore e kafshëve, ajo nuk mund të studionte atë që dëshironte, e cila ishte një veteriner, kështu që ajo studioi Mësimdhënie, me një doktoraturë në Psikologji, dhe punoi për një kohë si gazetare dhe shkruese. Kjo u kombinua gjithashtu si një udhërrëfyese turistike, prandaj, në hulumtimin e saj, ajo ishte mahnitur nga Zelanda e Re, dhe kështu ajo shkroi romanet që i kanë dhënë asaj kaq shumë sukses.

Gohl ndryshoi emrin e saj me kërkesë të botuesve të saj gjermanë sepse, me origjinalin e saj, ajo kishte botuar më shumë se 150 libra mbi kalërimin dhe u mbiquajt "gruaja e kalit". Përkundër faktit se disa i botuan ato me pseudonime të tjera, emri i duhur ishte më i njohuri.

Kështu që ajo filloi të përdorte pseudonimet Sarah Lark dhe Ricarda Jordan. Në të vërtetë, ai që i ka dhënë më shumë sukses ka qenë i pari, një emër me të cilin ai mori një seri romanesh rreth kulturës Maori në Zelandën e Re.

Aktualisht, ata jetojnë në Spanjë dhe drejtojnë një fermë kuajsh, të rrethuar nga qen, mace dhe, natyrisht, edhe kuaj. Vendimi i tij për t'u vendosur në vend ishte për shkak të një vizite turistike që ai bëri.

Librat e Sarah Lark

Librat e Sarah Lark

Sarah Lark ka shkruar libra të panumërt. Por siç e kemi përmendur edhe më parë, ai nuk ka shkruar vetëm me këtë emër, por ka pasur pseudonime të tjera gjatë gjithë karrierës së tij letrare.

Për këtë arsye, këtu ju do të njihni librat që Sarah Lark është autor. Këta kanë mbërritur në Spanjë, si dhe autori, i cili jeton në Almería dhe është një grua që është e gatshme të marrë pjesë në ngjarje të ndryshme në lidhje me letërsinë (një nga kohët e fundit, në Panairin e Librit në Madrid).

Librat e tij, bazuar në Wikipedia, janë si më poshtë:

Seriali "Reja e Bardhë" (vendosur në Zelandën e Re), 2007-2019

Trilogjia e parë (2007-2009)

 • Në vendin e resë së bardhë (Im Land der weißen Wolke, 2007), Ediciones B
 • Kënga e Maoreve (Das Lied der Maori, 2008), Botimet B
 • Britma e tokës (Der Ruf des Kiwis, 2009), Botimet B

Trilogjia e dytë (2015-2019)

 • Një premtim në fund të botës (Eine Hoffnung am Ende der Welt, 2015), Ediciones B
 • Nën qiellin e largët (Unter fernen Himmeln, 2016), Ediciones B
 • Viti i delfinëve (Das Jahr der Delfine, 2019), Botimet B

Seriali «Kauri Tree Trilogy» (vendosur në Zelandën e Re), 2010-2012

 • Drejt deteve të lirisë (Das Gold der Maori, 2010), Botimet B
 • Në hijen e pemës Kauri (Im Schatten des Kauribaums, 2011), Ediciones B
 • Lotët e perëndeshës Maori (Die Tränen der Maori-Göttin, 2012), Botimet B

Seriali "Zjarri Trilogji" (vendosur në Zelandën e Re), 2013-2015

 • Stina e djegies së luleve (Die Zeit der Feuerblüten, 2013), Botimet B
 • Thashethemet e konçes (Der Klang des Muschelhorns, 2014), Botimet B
 • Legjenda e malit të zjarrit (Die Legende des Feuerberges, 2015), Botimet B

Seria «del Caribe» (vendosur në ishujt Xhamajka dhe Hispaniola), 2011-2012

 • Ishulli me një mijë burime (Die Insel der tausend Quellen, 2011), Ediciones B
 • Valët e fatit (Die Insel der roten Mangroven, 2012), Botimet B

Romanet e pavarura

 • Thirrja e muzgut (Ruf der Dämmerung, 2012), Botimet B
 • Sekreti i shtëpisë së lumit (Das Geheimnis des Winterhauses: Roman, 2017), Ediciones B
 • Ëndërroni. Të bashkuar nga fati (.ndërr. Frei und ungezähmt, 2018), Ediciones B
 • Wo der Tag startnt. Bastei Lübbe, 2019
 • Shpresa: Der Ruf der Pferde, 2020

Librat e Sarah Lark

Sarah Lark Books si Ricarda Jordan

Autorja, për të dalluar zhanret letrare në të cilat lëviz, ka përdorur pseudonime të tjera për të disi veçojeni punën e tyre. Në atë mënyrë, jo shumë e dinë që Ricarda Jordan është në të vërtetë Sarah Lark (ose Christiane Gohl, emri yt i vertete).

Vetëm tre të parat dhe të fundit, nga viti 2019, janë shfaqur në Spanjë. Të tjerët nuk janë blerë ende nga ndonjë botues.

 • Mjeku nga Mainz (Die Pestärztin, 2009), Maeva.
 • Betimi i kryqtarëve (Der Eid der Kreuzritterin, 2010), Ediciones B.
 • Misteri i pelegrinit (Das Geheimnis der Pilgerin, 2011), Ediciones B.
 • Das Erbe der Pilgerin (2012). Nuk botohet në spanjisht.
 • Die Geisel des Löwen (2013). Nuk botohet në spanjisht.
 • Tochter der Elbe (2014). Nuk botohet në spanjisht.
 • Das Geschenk des Wesirs (2014). Nuk botohet në spanjisht.
 • Kënga e kuajve (2019), Botimet B.

Sarah Lark Books si Ricarda Jordan

Sarah Lark Books si Christiane Gohl

Punimet e hershme të Sara Lark u nënshkruan nën emrin e saj të vërtetë, Christiane Gohl. Sidoqoftë, ai nuk e pati suksesin që priste, pasi që nga të gjithë ata që shkruan në këtë mënyrë, vetëm një u botua në Spanjë (dhe pas suksesit të romaneve më të njohur të Larkut).

Këto janë librat e tij të parë (me tituj në gjuhën e tyre origjinale), që lidhen me hipjen në kalë (pasionin e tij të madh). Megjithatë, Me kërkesë të botuesve të tij gjermanë, ai ndryshoi emrin e tij në pseudonime të tjera të tilla si Leonie Bell ose Stephanie Tano.

 • Ein Pflegepferd f Julr Julia (1993)
 • Julia dhe Pony Weiße (1993)
 • Julia und der Hengst aus Spanien (1993)
 • Julias Erster Wanderritt (1994)
 • Julia und das Springpferd (1995)
 • Ein Traumpferd f Julr Julia (1996)
 • Julia und ihr Fohlen (1996)
 • Julia - Aufregung im Reitverein (1997)
 • Freizeitpferde selber schulen: Jungpferde erziehen, ausbilden und anreiten (1997)
 • Julia und the Dressurstar (1998)
 • Julia - Neue Pferde, neue Freunde (1998)
 • Julia Book - Ein Pferd für zwei (1999)
 • Julia und der Pferdeflüsterer (1999)
 • Julia - Reitbeteiligung gesucht (2000)
 • Libri Julia und die Nachtreiter (2000)
 • Julia und das Reitturnier (2001)
 • Julia - Eifersucht im Reitstall (2001)
 • Julia Book - Ferienjob mit Islandpferden (2002)
 • Julia - Ferien im Sattel (2002)
 • Julia Book - Reiterglück mit Hindernissen (2005)
 • Julia am Ziel ihrer Träume (2006)
 • Indalo (Indalo, 2007), botuar nga Ediciones B në 2015.
 • Ein Pony für uns beide (2009)
 • Lea und die Pferde - Pferdefrühling Boje Verlag (2011)
 • Lea und die Pferde - Das Traumpferd fürs Leben (2011)
 • Libri Lea und die Pferde - Herzklopfen und Reiterglück (2011)
 • Lea und die Pferde - Ein Joker für alle Fälle (2011)
 • Lea und die Pferde - Sommer im Sattel (2011)
 • Libri Lea und die Pferde - Reitfieber (2011)
 • Lea und die Pferde - Stallgeflüster (2011)
 • Lea und die Pferde - Pferde, Sonne, Ferienglück (2011)
 • Libri Lea und die Pferde - Ein Herz für Joker (2011)
 • Lea und die Pferde - Das Glück der Erde: Band 1 (2019)
 • Libri Lea und die Pferde - Pferdefrühling: Band 2 (2019)
 • Lea und die Pferde - Das Traumpferd fürs Leben: Band 3 (2019)
 • Lea und die Pferde - Herzklopfen und Reiterglück: Band 4 (2019)

Sarah Lark Books si Elisabeth Rotenberg

Me këtë pseudonim ai nënshkroi vetëm dy libra, gjithashtu mbi kalë.

 • Von Ponys dhe Pferden (1998)
 • Vom Reiten und Voltigieren (1999)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.