Pio Baroja: libra

Fraza e Pio Baroja

Fraza e Pio Baroja

Pío Baroja y Nessi ishte një shkrimtar i lindur në San Sebastián, Spanjë, më 28 dhjetor 1872, i përket të ashtuquajturit brezi i '98. Rasti i autorit nga San Sebastiani është mjaft i veçantë, pasi ai mori një doktoraturë në mjekësi. përpara se t'i jepej plotësisht thirrjes së tij letrare. Edhe pse ai iu përkushtua edhe teatrit, romani është zhanri narrativ që e bëri të njohur.

Në mënyrë të ngjashme, Librat e Barojës tregojnë katër tipare përfaqësuese të prirjeve të tij filozofike dhe politike: skepticizmi, antiklerikalizmi, individualizmi pesimist dhe anarkizmi. Veç kësaj, vepra e shkrimtarit bask pasqyron preferenca të qarta antiretorike—të riafirmuara nga një shprehje e sintetizuar—së bashku me një temperament shumë larg realizmit.

Rrëfimi i Pío Baroja

tiparet e stilit

 • Të shkruarit me fraza konkrete dhe të largët nga çdo akademikizëm
 • thjeshtësi shprehëse
 • Përzgjedhja e atributeve më domethënëse të një personi ose objekti (impresionizmi grafik) në vend të një përshkrimi të detajuar.
 • Intonacioni i përafërt i manifestuar përmes fjalorit që zbërthen kontekstin dhe cilësimet në përputhje me disponimin pesimist të shkrimtarit.
 • Prania e eseve të shkurtra të ngulitura në mes të rrëfimit për të kapur disa nga idetë e veçanta të autorit.
 • Kondensimi i kohës dhe hapësirës (e arritur përmes shpejtësisë narrative), e cila lejon mbulimin e gjithë jetës së një personi apo edhe brezave.
 • Përdorimi i kapitujve të shkurtër
 • Dialogë shumë të natyrshëm dhe bisedor.
 • Saktësia gjuhësore; çdo element detajohet me fjalët e sakta për të nxitur një lexim dinamik dhe të këndshëm të teksteve.

klasifikimi (arbitrar) i librave të tij

Pio Baroja ai i renditi (në një mënyrë disi të rastësishme) veprat e tij të shkruara në nëntë trilogji dhe dy tetralogji. Mes atyre kompleteve, “Saturnales” ishte një serial i botuar pothuajse tërësisht pas vdekjes së Barojës, që ndodhi në Madrid, më 30 tetor 1956.

Kjo rrethanë ka ndodhur për të shmangur përballjet me censurën frankoiste (sidomos për çështjet që lidhen me Luftën Civile). Me tutje, shtatë librat e fundit të përfunduar nga Baroja konsiderohen romane të lirshme, duke qenë se nuk bëjnë pjesë në klasifikimin e sajuar nga autori. Grupet në fjalë janë:

toka baske

 • Shtëpia e Aizgorrit (1900)
 • Pasuria e Labrazit (1903)
 • Zalacaín aventurier (1908)
 • Legjenda e Jaun de Alzate (1922).

jetë fantastike

 • Aventurat, shpikjet dhe mistifikimet e Silvestre Paradox (1901)
 • Rruga e përsosmërisë (pasion mistik) (1901)
 • mbreti paradoks (1906).

Lufta për jetën

 • Kerkimi (1904)
 • Bari i keq (1904)
 • Agim i kuq (1904).

Mbi

 • Panairi i diskretit (1905)
 • romantikët e fundit (1906)
 • Tragjeditë groteske (1907).

Gara

Qytetet

 • Cezari ose asgjë (1910)
 • bota është e tillë (1912)
 • Sensualiteti i çoroditur: ese dashurore të një njeriu naiv në një epokë dekadence (1920).

Deti

 • Shqetësimet e Shanti Andía-s (1911)
 • Labirinti i sirenave (1923)
 • Pilotët e lartësisë (1929)
 • Ylli i kapitenit Chimista (1930).

agonitë e kohës sonë

 • vorbulla e madhe e botës (1926)
 • Tepricat e fatit (1927)
 • dashuritë e vona (1926).

pylli i errët

 • Familja e Errotachos (1932)
 • kepi i stuhive (1932)
 • Vizionarët (1932).

rinia e humbur

 • Netët e Tërheqjes së Mirë (1934)
 • Prifti i Monleon (1936)
 • çmenduri karnavalesh (1937).

Saturnalia

 • këngëtarja endacake (1950)
 • mjerimet e luftës (2006)
 • Tekat e fatit (2015).

romane të lirshme

 • Susana dhe flycatchers (1938)
 • Laura apo vetmia e pashpresë (1939)
 • Dje dhe sot (botuar në Kili më 1939)
 • Kalorësi i Erlaizit (1943)
 • Ura e shpirtrave (1944)
 • Hoteli Swan (1946)
 • këngëtarja endacake (1950).
Pio Baroja

Pio Baroja

Përmbledhje e disa prej librave më emblematikë të Pío Baroja

Pasuria e Labrazit (1903)

Është një roman i vendosur në rrethinat rurale të Álavës gjatë shekullit të XNUMX-të. Brenda saj, Baroja rrëfen si serial dramën e një familjeje, bashkia e së cilës ushtrohet nga Don Juan de Labraz.një njeri i verbër. Ky i fundit e sheh paqen e qytetit të tij të ndryshuar kur motra e tij Cesárea kthehet në qytet së bashku me burrin e saj të paskrupullt, Ramiro, duke shkaktuar armiqësi midis vëllezërve.

Ramiro josh fillimisht Marinën—vajzën e pronares—dhe më pas kunatën e tij Micaela, me të cilin ai planifikon të përshpejtojë vdekjen e Cesáreas (i cili është në gjendje të keqe shëndetësore) dhe të arratiset pasi ka vjedhur disa relike nga kisha. Më vonë, Rosarito, e bija e Ramiros dhe Cesáreas, gjithashtu vdes. Ndërkohë, Don Zhuani duhet të durojë thashetheme të tilla në një vend me zakone konservatore dhe puritane.

Kerkimi (1904)

I vlerësuar nga historianët si një nga librat më të rëndësishëm të Barojës, Kerkimi Ndodhet në zonat më të varfra të Madridit. Aty, Manueli, personazhi kryesor, përjeton shqetësim të vazhdueshëm, sepse e ka shumë të vështirë të gjejë një punë të qëndrueshme. Por, pavarësisht nga përditshmëria e ashpër dhe pasiguria mbizotëruese, ai kurrë nuk e humb shpresën për të ndërtuar një jetë më të mirë për veten e tij.

Pema e shkencës (1911)

Është vepra më e njohur e shkrimtarit spanjoll - shumë e vështirë për t'u sintetizuar me pak fjalë - dhe se eksploron thellësisht parimet e mëposhtme filozofike:

 • Përplasja mes pozitivizmit dhe vitalizmit; mishëruar nga dy personazhet qendrore të tregimit: Andrés Hurtado dhe xhaxhai Iturrioz.
 • Andrew (pozitivist) ai beson në përparimet e shkencës si një përgjigje për problemet e ekzistencës njerëzore.
 • Iturrioz (vitalist), tregon një prirje drejt parimeve të Niçes që mbrojnë flakjen e vlerave judeo-kristiane.
 • pesimizmi intelektual, ideologjia e përhapur në Evropë falë kritikës libertariane të Immanuel Kant për Idetë e Arsyes (Zoti, shpirti dhe bota).
 • Qasja e Arthur Schopenhauer: njohuritë shkencore janë antagoniste me kuptimin e jetës së çdo individi.
 • Mesazhi nihilist në fund: vdekja e personit sjell me vete vdekjen e Universit.

Netët e pensionit të mirë (1934)

Në këtë roman, Baroja fokusohet në një temë klasike ekzistenciale: shkurtësinë e jetës. Për atë, autori evokon sferën e Madridit në fund të shekullit të XNUMX-të, e karakterizuar nga një shoqëri boheme plot pabarazi. Po kështu, ky libër tregon një sërë personazhesh kontradiktore, të veçanta dhe të ankthshme në një mjedis që e konsideron nivelin kulturor të secilit si të parëndësishëm.

Një tipar tjetër dallues i romanit është përdorimi i fiksionit narrativ të përzier me natyrshmërinë e grumbullimeve të shumta shoqërore të zhvilluara në tekst. Përveç kësaj, kujtimet e rinisë gjenerojnë një ndjenjë malli tek protagonistët e tregimit, i cili krijoi një lidhje të veçantë në kopshtet Buen Retiro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.