Percy Jackson: Librat

Percy Jackson: Librat

Foto burimore Librat e Percy Jackson: zgjidhni një libër

Që kur dolën dy filmat e parë të Percy Jackson, Librat e Rick Riordan kanë qenë ndër më të lexuarit në mesin e audiencës së re. Megjithatë, a e dini se cilat janë të gjitha ato që përbëjnë sagën?

Nëse dëshironi të dini se çfarë ndodh me Percy Jackson përmes librave të tij, pa qenë nevoja të prisni daljen e filmave, ndoshta duhet të filloni të lexoni atë që kemi përgatitur për ju.

Kush shkroi librat e Percy Jackson

Kush shkroi librat e Percy Jackson

Sagën e Percy Jackson ia kemi borxh shkrimtarit Rick Riordan (emri i vërtetë Richard Russell). Ai lindi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1964 dhe studioi në shkollën e mesme Alama Heights përpara se të shkonte në Universitetin e Teksasit.

Ai ishte profesor i anglishtes dhe historisë, madje në atë kohë vendosi të studionte një tjetër karrierë, Studimet Sociale, në Presidio Hill School, San Francisko. Në atë kohë historia e Percy Jackson shkëlqeu në mendjen e tij (ai u martua me Becky Riordan dhe ata patën dy fëmijë, Haley dhe Patrick. Russell përdori historitë e Percy për t'i treguar djalit të tij para gjumit).

La Romani i parë u botua në vitin 2006, duke filluar një sagë fantazi rinore të cilëve u pëlqeu aq shumë sa nuk u desh shumë kohë për të nxjerrë librat e mëposhtëm. Dihet se është përkthyer në më shumë se 35 gjuhë, se ka shitur më shumë se 30 milionë kopje dhe është përshtatur në një komik, film dhe serial.

Percy Jackson: libra që përbëjnë sagën

Percy Jackson: libra që përbëjnë sagën

Burimi: ditari magjik

Për librat e Percy Jackson duhet të themi se ekzistojnë dy grupe: nga njëra anë, ajo e vetë romaneve; nga ana tjetër, ai i librave dytësorë, Megjithëse nuk janë pjesë e historisë kryesore, ato kanë disa aspekte për të kuptuar më mirë historinë. Ne ju tregojmë pak për secilin prej këtyre grupeve.

Hajduti i rrufesë

Hajduti i rrufesë është Libri i parë i Rick Riordan për të thyer historinë e Percy Jackson. Fillon duke prezantuar një protagonist që jeton një jetë normale në Nju Jork. Ai studion në një konvikt për fëmijë me probleme dhe disleksi.

Megjithatë, një ditë të bukur kur ai shkon në një ekskursion në muze, mësuesi i tij shndërrohet në një përbindësh (një Fury) dhe e sulmon atë. Një tjetër nga mësuesit e shpëton dhe i jep një shpatë që të mbrohet. Pas asaj ngjarjeje, duket se askush nuk mban mend asgjë dhe ai vetë dyshon për atë që ka ndodhur.

Kështu, kur mësimet mbarojnë dhe ai duhet të shkojë në shtëpi tek nëna e tij, Sally Jackson, dhe njerku i tij i tmerrshëm, Gabe, shoku i tij më i mirë, Grover, vendos ta shoqërojë.

Që nga ai moment, jeta e Percy merr një kthesë kur zbulon se po persekutohet dhe se duhet të shkojë në kampin Half-Blood, një vend ku ata mund ta mbrojnë atë (jo në rastin e nënës së tij). Ai zbulon se ai është në të vërtetë djali i Poseidonit dhe se nën të qëndron një profeci: një nga djemtë mestizo të tre perëndive të mëdha (Zeusit, Poseidonit dhe Hadesit) do të jetë ai që do të shpëtojë ose shkatërrojë Olimpin përgjithmonë.

Por jo çdo gjë është e lumtur atje, pasi ai akuzohet se ka vjedhur, së bashku me të atin, rrufenë e Zeusit dhe ai hyn në aventurën e gjetjes së rrufesë dhe fajtorit të vërtetë.

Deti i përbindëshave

Libri i dytë i Percy Jackson fillon me një personazh më të vetëdijshëm për prejardhjen e tij. Dhe pak aventureske. Kështu që Kur barrierat e Kampit Half-Blood fillojnë të destabilizohen dhe janë në qendër të sulmeve të përbindëshave, Percy, së bashku me miqtë e tij, vendos të kërkojë për Qethin e Artë, e vetmja gjë që mund të shpëtojë kampin dhe të kthejë qetësinë në atë vend.

Por, për këtë, ai do të duhet të llogarisë edhe në gjysmën e vëllait të tij, të lindur nga Poseidoni dhe një Nimfë Detare.

mallkimi i titanit

Ky do të ishte libri i tretë në sagë, i cili ende nuk është publikuar në film. Në këtë rast, misioni i Percy Jackson ka të bëjë me shpëtimin e dy personave, Bianca dhe Nico di Angelo. Për ta bërë këtë, ai ka miqtë e tij, Annabeth, Thalia dhe Grover, të cilët do të përballen me monstrat që i sulmojnë. Dhe, kur duket se nuk ka shpëtim, ata do të shpëtohen nga perëndeshë Artemis dhe gjuetarët e saj.

Por, në të njëjtën kohë, kjo do të thotë a aventurë e re në të cilën aleatët mund të mos jenë aq shumë dhe ku të gjithë, perëndi dhe gjysmënjerëz, mund të komplotojnë kundër të tjerëve pa e ditur askush.

Në libër, do të zbuloni një gjysmëperëndi të ri, djalin e Hadesit, pasi, si Poseidoni, ai gjithashtu lindi një fëmijë me një njeri. Dhe, prandaj, mund të jetë një tjetër që mund të përmbushë profecinë.

libra percy jackson

beteja e labirintit

Percy, i lodhur nga jeta si gjysmëperëndi, merr vendimin për t'u kthyer në jetën e tij të mëparshme si i vdekshëm. Problemi është se kur ai përpiqet ta marrë atë, ata e sulmojnë përsëri, duke bërë që ai të duhet kthehuni në kampin Half-Blood për të mësuar se Kronos dëshiron ta shkatërrojë atë nga brenda (duke hyrë në labirintin e Daedalus).

Prandaj, Annabeth, e cila e njeh labirintin, drejton misionin me Percy, Tyson dhe Grover për t'i penguar ata të arrijnë atje. Ajo që ata nuk e dinë është se ky labirint është në të vërtetë një vend ku gjenden përbindëshat mijëra vjetësh dhe vende për të cilat ata nuk ishin përgatitur.

Heroi i fundit i Olimpit

Në këtë rast, Percy është tashmë 16 vjeç, dhe profecia varet mbi të. Ndërkohë, perënditë janë mbyllur në një betejë me Typhon, duke e lënë Olimpin të pambrojtur.

Do të jetë Percy ai që do të duhet të mbrojë Olimpin nga personi, ose perëndia, që dëshiron ta shkatërrojë atë. Por ai duhet të dijë gjithashtu se kujt i referohet profecia, vetes apo një prej miqve të tij, si Thalia apo Luka.

Libra plotësues për sagën e Percy Jackson

Siç po thonim, përveç romaneve, ka edhe libra të tjerë që plotësojnë njëri-tjetrin, sepse tregojnë histori të shkurtra për personazhet.

Mund të takoni:

  • Dosja gjysmëperëndi. Lexohet mes Betejës së Labirintit dhe Olimpianit të Fundit.
  • Gjysmëperëndi dhe përbindësha. Edhe pse ka një hyrje nga Rick Riordan, e vërteta është se pjesa tjetër nuk është shkruar nga ai, por nga autorë të tjerë që përshkruajnë vende, personazhe nga seriali, histori alternative dhe një fjalor të mitologjisë greke.
  • Udhëzuesi thelbësor. Kjo duhet të lexohet para dy të mëparshmeve sepse përpiqet të shpjegojë të gjithë universin Percy Jackson.

A ju pëlqejnë librat e Percy Jackson? Sa keni lexuar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.