Tre libra për të rinjtë dhe mjediset e tyre fantastike

Libra për të rinj.

Libra për të rinj.

Libra për të rinj Ato janë krijuar për të argëtuar të rinjtë dhe për t'i edukuar ata përmes komploteve dhe personazheve me të cilët ata mund të lidhen. Këto histori adoleshente kanë pësuar shumë ndryshime gjatë viteve, dhe aktualisht nuk dihet saktësisht nëse komplotet ndryshuan me breza, apo nëse brezat i ndryshuan komplotet.

E vërteta është se letërsia për të rinjtë është bërë një nga zhanret më të kërkuara në tregun letrar. Kjo nuk është e pazakontë, vitet e fundit bota është populluar me lexues të rinj të pangopur të cilët kanë frymëzuar shkrimtarë të mëdhenj. Mund të themi se fenomeni filloi në shekullin e XNUMX-të (kur leximi ndërsa argëtimi u bë pjesë e jetës së shumë vetave) dhe sot është një ngjarje në të gjithë botën. Tregu është aq i gjerë sa që çdo ditë ka lajme për vepra dhe autorë të rinj.

Librat për të mitur: tipare të zakonshme

Një faktor i përbashkët i këtyre historive është komploti i tyre linear, pa shumë ndryshime psikologjike në personalitetin e personazheve.. Por, përkundër kësaj, mënyra se si disa shkrimtarë i mbështjellin krijimet e tyre në aventurat më të ndërlikuara është thjesht kënaqësia e lexuesit. Librat që do të paraqiten këtu janë ndër librat më të mirë për të rinjtë e sotëm.

Tre libra për të rinj

Princi i mjegullës

Për autorin dhe komplotin

Shkruar nga Spanjisht Carlos Ruiz Zafón dhe botuar në 1993, ky roman misteri tregon historinë e Max Carver. Ai është një djalë i ri 13 vjeç, i cili, për shkak të luftës, lëviz me familjen e tij në një qytet të vogël në bregun e Atlantikut në verën e vitit 1943. Në këtë qytet të përplasur me valë, fantazmat takohen me komandën e ditës , si fjalë për fjalë ashtu edhe metaforike.

Zhvillim

Në ambientin e tij të ri Maksi takon Rolandin dhe gjyshin e tij Victor Kray, inxhinierin e ndërtimit të farit. Protagonisti jeton momente shumë të lumtura me shoqen e tij të re, e cila me kalimin e kohës, fillon një lidhje të bukur dashurie me motrën e madhe të Max, Alicia. Ditët janë argëtuese në plazh, not, zhytje, miqësi.

Një personazh i papritur

Por e kaluara u vjen atyre në një mënyrë të papritur me një karakter djallëzor që e quan veten Dr. Kain.. Kjo e fundit është një qenie që plotëson dëshirat në këmbim të një çmimi të lartë.

Librat për të mitur: Princi i mjegullës.

Librat për të mitur: Princi i mjegullës.

Autori përshkruan cilësimet e këtij romani në një mënyrë të jashtëzakonshme: mjegulla, rojtari i madh i oqeanit i sekreteve misterioze, filma të vjetër plot mesazhe, statuja rrënqethëse që marrin jetë each, çdo moment pezullimi zhvillohet nën dritën e një vendi si askush tjetër. Po kështu, autori i jep një vlerë të veçantë miqësisë, kujtesës dhe kalimit të kohës, si dhe humbjes së pafajësisë së fëmijërisë.

Mekanika e zemrës

Për autorin dhe komplotin

Wasshtë shkruar nga muzikanti, shkrimtari dhe producenti francez Mathias Malzieu, dhe botuar në 2007, pranë një albumi studio me të njëjtin emër.

Ky libër tregon aventurat e Jack, një djalë të vogël të lindur në "ditën më të ftohtë në botë", në Edinburg. Për shkak të acar në natën e lindjes së tij, Jack lindi me një zemër kaq të brishtë sa, për ta ndihmuar atë të rrahë, nëna e tij birësuese, Dr. Madeleine, i bën një orë druri për të si një zemër.

Megjithëse Jack i mbijeton ndërhyrjes, ai duhet të shtrëngojë orën e zemrës për pjesën tjetër të jetës së tij., dhe ndiqni tre rregulla, të cilat, në fillim duken shumë të thjeshta: shmangni emocionet e forta me çdo kusht, shmangni zemërimin dhe, mbi të gjitha, është plotësisht e ndaluar të dashuroheni.

Një jetë me kufizime

Nga frika se Jack mund të dëmtonte veten nga jashtë për shkak të zemrës së tij të brishtë, Madeleine e mban atë në shtëpi për 10 vitet e para të jetës së tij. Sidoqoftë, kur mbërrin ditëlindja e tij e dhjetë, mjeku e lejon atë të largohet, jo pa e kujtuar më parë rregullat e krijuara për ta mbajtur të sigurt.

Librat për të mitur: Mekanika e zemrës.

Librat për të mitur: Mekanika e zemrës.

Duke lënë shtëpinë e vogël në kodrën ku kishte jetuar deri atëherë, Jack është përballur me një botë të tërë mundësish.. Çdo erë, çdo ngjyrë në mjedis i duket e mrekullueshme, por jo aq shumë zëri i një këngëtari të shkurtër dritëshkurtër që e magjeps menjëherë dhe e bën atë të fillojë një aventurë të rrezikshme duke u përpjekur të gjejë Miss Acacia e re.

Një rrëfim i jashtëzakonshëm

Vendosja në këtë libër është një vepër e plotë artistike. Karakteret e tyre unikë dhe shumëngjyrësh bëjnë që historia e dashurisë midis Jack-ut të vogël dhe Miss Acacia të vijë në jetë në një lloj përralle të trillimeve shkencore. Ilustrimi në kopertinën e librit është i artistit Benjamin Lacombe. Ky artist ishte gjithashtu përgjegjës për animacionin e filmit bazuar në romanin, lëshuar në 2014.

NERVOR, një lojë pa rregulla

Për autorin dhe komplotin

Shkruar nga Jeanne Ryan, ky roman rinor i triller teknologjik botuar në vitin 2016. Vepra tregon historinë e një studenti të ri të ndrojtur të shkollës së mesme të quajtur "Vee". E lodhur nga ndjenja e padukshme, ajo vendos të marrë pjesë në një lojë nëntokësore të sfidave të transmetuara në internet ku, për çdo sfidë, ajo mund të fitojë çmime të mahnitshme.

Në fillim sfidat janë disi të sikletshme për protagonistin. Por, ndërsa ngriheni lart, zbuloni se loja di shumë gjëra personale për jetën tuaj. Sidoqoftë, e reja dëshiron të ketë më shumë famë me miqtë e saj dhe vendos të vazhdojë.

Humbja e zotërimit të realitetit

"Vee" çiftëzohet në lojë me një djalë të ri me emrin Ian, i cili e nxit atë të jetë më e guximshme dhe të plotësojë sfidat.. Por së shpejti gjërat dalin nga kontrolli dhe secila sfidë është më e rrezikshme se e fundit.

Libra për të mitur: Nervë.

Libra për të mitur: Nervë.

Ndërsa rreziku rritet, edhe shpërblimet rriten. Kjo e bën protagonisten të mendojë se mund të jetë me vlerë të vuash pak më shumë për të arritur atë që dëshiron më shumë. Sidoqoftë, a ia vlen vërtet të rrezikosh jetën tënde dhe të miqve të tu më të mirë për të fituar? është diçka që "Vee" duhet ta zbulojë.

Një botë ku jemi të ekspozuar

Vendosja e këtij libri e shtyn lexuesin të mendojë se sa e lehtë është për një të huaj të dijë gjithçka për këdo. E gjithë kjo është e mundur falë asaj se si njerëzit janë bërë publik nga mediat sociale dhe blogjet në internet. Të gjitha informacionet janë aty, dhe një lojë aq e rrezikshme sa NERVOR di si ta shfrytëzojë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.