Libra për, për dhe rreth Krishtlindjeve. Një përzgjedhje

Këtu është, rreth qoshe. Përsëri Krishtlindje, dhe një shumë i veçantë këtë vit gjithashtu kaq i veçantë por që shpresojmë të mos përsëritet më kurrë. Edhe një herë ju duhet të bëni një zgjedhja e leximeve për këtë kohë së cilës i kushtohen kaq shumë libra. Kjo është e imja me klasike spanjolle, dhe të huajt si Rilke, Andersen o Stevenson, në histori dhe më shumë histori të Krishtlindjeve.

Dita e Mbretërve. Përralla për Krishtlindje - Francisco José Gómez Fernández

Tregime nga Pardo Bazán, Valle-Inclán, Taboada dhe klasikë të tjerë

Ne dimë pak - ose ndoshta më mirë të themi se kemi pak traditë - të Histori Spanjolle për Krishtlindje. Por ka. Dhe në këtë libër disa janë mbledhur në formën e tregime gjithashtu, siç pasqyrohet në nëntitull që mbart.

Kështu kemi autorë si Bekoj, Emilia Pardo Bazan, Valle-Inclán ose Azorín, përveç të tjerëve më pak të njohur si Ramón de la Cruz, Ruiz Aguilera ose Alarcon. Të gjithë ata shkruan histori të shkurtra me temë të Krishtlindjeve ku kapnin kujtime familjare, përvoja apo ashpërsia e jetës.

Letra për nënën time për Krishtlindje - Rainer Maria Rilke

Poeti i famshëm gjerman Rainer Maria Rilke mbajti një të veçantë dhe të pandërprerë Korrespondenca e Krishtlindjes me nënën e saj, Sophie Entz, nga viti 1900 deri në 1925, një vit para se të vdiste.

Këto letra shquhen për letrat e tyre përmbajtje dhe ton homogjen, pavarësisht marrëdhënies mjaft problematike që poeti kishte me nënën e tij. Ato janë shkruar me shumë delikatesë dhe përmbajnë, për shembull, prekje tipike të besimit më intim si p.sh. nënshkrimi i poetit: "René". Gjithashtu, dhe çdo vit, ata të dy përsërisin angazhimin e tyre për të menduar për njëri-tjetrin në gjashtë pasdite në ditën para Krishtlindjes. Kjo korrespondencë asnjëherë nuk ndërpritetAs gjatë luftës.

Ardhja në male - Gunnar Gunnarsson

Kjo vepër është përkthyer në më shumë se 10 gjuhë dhe është shumë popullor në vendet si Alemania y Shtetet e Bashkuara. Madje është komentuar që e frymëzoi Hemingway të shkruante Plaku dhe deti dhe se Walt Disney donte ta merrte atë në kinema. Dhe autori i tij, Gunnar Gunnarsson, është një nga romancierët më të mëdhenj të letërsisë Islandeze Shekulli 1955. Në vitin XNUMX ai u emërua për Çmimin Nobel për Letërsi.

Kjo është një roman i shkurtër, vendosur në bruto dimër nga malet e verilindjes Islandë. Protagonisti i saj, Pastori Benedikt, fillon aventurën e tij tradicionale të Ardhja para shpëtimit nga bora tek ato delet të kopesë që kanë humbur dhe janë të destinuara për një vdekje të sigurt. I shoqëruar nga vlera e tij e madhe, qeni i tij dhe një dash, hyn në malin me dëborë pa dyshuar se, me këtë rast, a rezultati e papritur.

Bredhi - Hans Christian Andersen

Më shumë klasikë për Krishtlindje, kështu që nuk mund të humbasësh shkrimtarin më të famshëm danez të tregimeve dhe legjendave: Hans Christian Andersen. Kjo përrallë u botua për herë të parë në 1844 dhe na sjell historinë e një pemë çfarë është kështu të etur për t’u rritur dhe arrini gjëra të mëdha që harroni të jetoni bukurinë e momentit. A Carpe Diem Krishtlindje me precedent ekologjik për të reflektuar, dhe më shumë në këtë vit, mbi rëndësinë e të jetuarit ditë për ditë dhe të shijuarit të asaj që keni.

Një dhuratë për Krishtlindje - Robert Louis Stevenson

Një tjetër klasik që lexoni në çdo datë është Stevenson, i cili e shkroi këtë çift ​​historish të tonifikuara bezdisshëm për të dy Krishtlindjet, pothuajse në fund të jetës së tij.

i parë prej tyre kemi protagonist, Markheim, i cili shkon në një dyqan antikash për të blerë një dhuratë Krishtlindje. Dhe ajo që do t’i ndodhë atje në orët në vijim do ta ndryshojë plotësisht fatin e tij.

Dhe në i dytë un oficer anglez, i cili lufton në España gjatë Lufta e Pavarësisë, tërhiqet në fushë për tu rikuperuar. Ai e bën atë në një rezidencë ndodhet midis maleve dhe peisazheve magjepsëse. Atje ai do të përpiqet të gjejë çelësat e një histori dashurie dhe tmerri ku mishërorja dhe shpirtërore janë pothuajse të padallueshme. Të dy bashkohen në emër të një gruaje misterioze: Olala.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Veronika dijo

  Përzgjedhje shumë e mirë. Faleminderit !!

 2.   Gustavo Woltman dijo

  Përpilim i shkëlqyeshëm dhe punë hetimore. Një përzgjedhje shumë e suksesshme e librave në Spanjisht.
  -Gustavo Woltmann.