Librat e Noam Chomsky

Noam Chomsky me librat e tij.

Shkrimtari Noam Chomsky me librat e tij.

"Librat Noam Chomsky" është një kërkim i zakonshëm në internet nga dashamirët e gjuhësisë. Kjo nuk është e kotë, autori konsiderohet si një nga gjuhëtarët më të rëndësishëm në botë, veprat e tij letrare mbi gjuhën dhe shkencën njohëse kanë pasur një ndikim të madh global.

Duke mos ditur kush eshte noam chomsky sot, po humbet nga syri gjurmët e një vepre madhështore. Shkrimtari, gjuhëtari, filozofi amerikan lindi më 7 dhjetor 1928. Ai konsiderohet si një nga intelektualët më të rëndësishëm të shekujve XNUMX dhe XNUMX. Ese dhe botime të tjera të Chomsky i kanë dhënë atij disa çmime në pjesë të ndryshme të botës.. Ai dha mësim në Massachusetts Institute of Technology (MIT) dhe atje ai konsolidoi teorinë e tij të gramatikës gjenerative, baza themelore e së cilës është sintaksa e fjalive. Në politikë, ai është pjesë e Punëtorëve Industrial të unionit Botëror, një mbështetës i anarkosindikalizmit dhe socializmit libertarian.

Rinia dhe studimet

Chomsky lindi në Filadelfia, Pensilvani, Shtetet e Bashkuara; prindërit e tij ishin një çift emigrantësh ukrainas të fesë hebraike. Babai i tij William "Zev" Chomsky dhe nëna e tij Elsie Simonofsky ishin studiues të gramatikës së gjuhës hebraike.

Familja e Noam ishte klasa e mesme dhe pjesë e fëmijëria e tij ishte jetuar në Filadelfia dhe Nju Jork. Në këto vende i riu dëshmoi padrejtësi dhe abuzim me pushtetin ndaj njerëzve përreth tij, prandaj që nga mosha e hershme ai mori pjesë në bisedime për të drejtat shoqërore dhe politikën.

Ai studioi shkollën fillore në Oak Lane Country Day School dhe në 1945 ai u diplomua në klasën 184 të Shkollës së Mesme Qendrore., duke qenë një nga studentët më të shquar. Gjatë atyre viteve ai shkroi një ese mbi Luftën Civile Spanjolle dhe fashizmin që u pa në Evropë pasi u ndërpre.

Nga viti 1945 deri më 1949 ai studioi në Universitetin e Pensilvanisë dhe ndikimi i tij më i madh ishte profesor Zellis Harris. Në vitin e diplomimit, Noam Chomsky u martua me Carol Schatz, e cila u bë partnere e jetës së tij.

Kontributet në gjuhësi

Menjëherë pas diplomimit, ai filloi të jepte mësim në MIT me rekomandimin e një shoku të tij. Ai filloi si asistent profesor dhe u promovua shpejt, ai u mësoi studentëve të universitetit dhe pasuniversitetit gjuhësinë dhe gramatikën.

Në vitin 1957 ai botoi veprën e tij të parë me titull Strukturat sintaksore, ku ai shprehu idetë e tij mbi gjuhësinë. Teoria e tij ishte e bazuar në unifikimin e gramatikës së gjuhëve të ndryshme dhe bërjen e saj universale. Në prill të po atij viti, lindi vajza e tyre Aviva, e cila u bë një akademike dhe aktiviste.

Në 1960 lindi vajza e tyre Diane dhe më 1965 botoi Aspektet e Teorisë së Sintaksës, një libër ku ai shkruajti për gramatikën universale dhe gjeneruese. Chomsky shprehet se sintaksa e një fjalie mund të ndryshojë pafundësisht shumë herë, pa e zvogëluar kuptimin e saj. Dy vjet më vonë lindi djali i tyre Harry.

Në vitin 1972 ai botoi Sintaktika dhe semantika në gramatikën gjenerative, Në këtë botim, ai vazhdoi teorinë e tij se sintaksat mbivendosen me semantikën. Ai nuk kërkoi të përcaktojë një formulim të vetëm ose të saktë të fjalive, por përkundrazi nga një fuqi për të gjeneruar numrin më të madh të interpretimeve.

Chomsky në politikë

Idetë politike të autorit bazohen në filozofinë e socializmit libertarian, e cila shkon kundër qeverive totalitare, bën skllavëri dhe hedh poshtë ndërhyrjet e shtetit. Ai afirmon mundësinë e një shoqërie demokratike të ndërtuar përmes asambleve publike dhe qytetare.

Citim i Noam Chomsky.

Citim i Noam Chomsky.

Autori ka protestuar kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara, pohon se mbrojtja e paqes është përdorur si një strategji për të argumentuar sulmet e armatosura. Për Chomsky, ideologjitë shtetërore promovohen përmes patriotizmit që promovojnë këto skenarë.

Në vitin 2006 ai botoi Shtete të dështuara. Abuzimi i pushtetit dhe sulmi ndaj demokracisë, ku ai analizoi se si SHBA u është bashkuar problemeve të kombeve të tjera. Dy vjet më vonë, gruaja e tij Carol, e cila vuante nga kanceri, ndërroi jetë.

Noam sot

Në fillim të karrierës së tij, autori konsolidoi teoritë e tij mbi gramatikën dhe gjuhësinë. Për Chomsky, mendja njerëzore ka njohuri të lindura në lidhje me komunikimin dhe gjuhën, këto kanë ndikim ose mund të ndryshojnë në varësi të kontekstit në të cilin zhvillohen.

Në vitet e fundit, autori është përqendruar në bërjen e njohur të botës së tij dhe pjesëmarrjen aktive në politikë., ka kritikuar disa qeveri në Amerikën Latine dhe ka komentuar krizën e Venezuelës. Noam ka një faqe në internet ku mund të përdorni materiale për jetën dhe veprën e tij.

Librat Noam Chomsky

Këtu janë fragmente nga disa nga punimet e Chomsky mbi politikën dhe gjuhësinë:

Kush e sundon botën?

"Modeli i shpërblimit dhe i ndëshkimit përsëritet gjatë gjithë historisë: ata që e vendosin veten në shërbim të shtetit shpesh vlerësohen nga komuniteti i përgjithshëm intelektual, ndërsa ata që nuk pranojnë të rreshtohen në shërbim të shtetit dënohen."

Iluzionet e nevojshme: Kontrolli i mendimit në shoqëritë demokratike

“Vlen të theksohet se këtu rrezikohet shumë më tepër sesa neglizhenca, paaftësia ose shërbimi ndaj pushtetit. Mbrojtja që u ofrohet terroristëve të shtetit në "demokracitë e reja" siguron një mbulesë pas së cilës ata mund të përfshihen në mizoritë e tyre, me mbështetjen thelbësore të SHBA, si dhe duke përqendruar vëmendjen e zemëruar te terroristët. Abuzimet në Nikaragua, për më pak, kanë lehtësuar programet e Reagan për terror dhe luftë ekonomike ".

Le të flasim për terrorizmin

"Ju duhet t'i kuptoni zgjedhjet amerikane brenda kontekstit të tyre real, Shtetet e Bashkuara janë me të vërtetë, në shumë aspekte, një shoqëri e lirë dhe e hapur. Burimet e dhunës që shteti mund të përdorë janë relativisht të kufizuara, ka shumë njerëz të privilegjuar dhe kështu, në një farë mase, mund të flasim për një shoqëri të hapur.

Shkrimtari Noam Chomsky.

Noam Chomsky.

“The Në Shtetet e Bashkuara nuk ka politikë partiake siç do të ekzistonte në një demokraci të pranueshme. Kjo është arsyeja pse pothuajse gjysma e popullsisë nuk voton ”.

Disa çmime dhe dallime

 • Bursa Guggenheim në Shkencat Humane, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada (1971).
 •  Çmimi i Kiotos në Shkencat Themelore (1988).
 • Medalja e Benjamin Franklin në Shkencat Kognitive dhe Informatike (1999).
 • Çmimi i Paqes në Sidnei (2011)
 • Award Kufijtë e njohurive në shkencat humane dhe shoqërore (2019).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.