Libra nga María Oruña

Peizazhi i Suances

Peizazhi i Suances

María Oruña është një shkrimtare spanjolle që ka shkëlqyer në botën letrare falë sagës së saj të mirënjohur: Librat Puerto Escondido. Vepra homonime që nisi serialin në 2015 -Porta e fshehur - Është përkthyer në disa gjuhë dhe ka çuar në suksesin e pjesëve të mëvonshme. Brenda rrëfimit të tij spikat personazhi i mprehtë i Valentina Redondo, emri i së cilës u vendos për nder të letraresë Dolores Redondo.

Oruña shquhet për hollësinë në të cilën përshkruan mjediset e veprave të tij, ku peizazhet spanjolle kanë një rol të veçantë. I tillë ka qenë ndikimi i punës së tij në atë zonë, që Këshilli Bashkiak i Suances inauguroi në vitin 2016 Rruga letrare Puerto Escondido. Në të, ju udhëtoni nëpër vende të ndryshme në Cantabria që ishin domethënëse në seri.

Libra nga María Oruña

seri Librat e Puerto Escondido

Port i fshehur (2015)

I botuar në shtator 2015, është një roman kriminal me të cilin shkrimtarja filloi sagën e saj të famshme. Historia zhvillohet në Cantabria dhe komploti shpaloset në dy faza: koha e tanishme dhe vitet e Luftës Civile Spanjolle. Në tregim, Oliver Gordon, Valentina Redondo dhe togeri i dytë Sabadelle janë protagonistët e së tashmes; ndërsa në të kaluarën rrëfehen përvojat e familjes Fernández

Përmbledhje

Oliver trashëgoi një shtëpi koloniale - Villa Marina - ndodhet buzë detit në Cantabria. Pas vdekjes së nënës së tij, i riu anglez vendosi ta kthejë pronën në hotel. Papritur, rimodelimi duhet të ndërpritet, si gjetën kufomën e një foshnjeje të fshehur pranë një figure mezoamerikane në një mur të shtëpisë.

Citim nga María Oruña Pas zbulimit të tmerrshëm, vrasje të tjera ndodhin në afërsi të qytetit, krime që, çuditërisht, duket se janë të lidhura.. Menjëherë, trupi hetimor i Gardës Civile, i udhëhequr nga toger Valentina Redondo dhe toger i dytë Sabadelle, u nis në kërkim të vrasësit. Ndërkohë, Oliver zbulon sekretet familjare që e çojnë në një kohë të vështirë në vend: Luftën Civile Spanjolle.

Një vend për të shkuar (2017)

Është kësti i dytë i serisë. Është një roman kriminal i botuar në shkurt 2017 dhe, si libri i parë, është vendosur në Suances. Historia zhvillohet muaj pas komplotit të mëparshëm dhe shpaloset në mes të një vrasjeje enigmatike. Përsëri, në të do të luajnë Valentina Redondo, Oliver Gordon dhe grupin e policisë.

Përmbledhje

Pas një kohe të qetë në qytetin e Cantabria, trupi i një gruaje u gjet në rrënojat e një ndërtimi të vjetër. Kufoma ishte vendosur me përpikëri në vend, ai kishte veshur një veshje mbretërore mesjetare dhe, përveç kësaj, kishte në duar një send të rrallë. Rezultati i autopsisë ka habitur si forcat e policisë ashtu edhe banorët e qarkut.

Pas kësaj ngjarjeje në zonë ka nisur një valë vrasjesh, i cili ndez sërish alarmet. Duke parë peizazhin e tmerrshëm, Toger Redondo së bashku me kolegët e saj nga Garda Civile vendosin të fillojnë gjuetinë për vrasësin. Nga ana e tij, Oliver ndihmon një mik të kërkojë vëllain e tij të zhdukur, një situatë që përfundimisht sjell rezultate befasuese.

Ku ishim të pamposhtur (2018)

Ashtu si paraardhësit e tij, Ku ishim të pamposhtur është një thriller që zhvillohet në bregun e Suances. Është publikuar në vitin 2018 dhe sërish luajnë Valentina dhe Oliver. Këtë herë, komploti nuk është i lidhur me librat e mëparshëm dhe është shtuar tema paranormale..

Përmbledhje

Valentina mezi pret fundin e verës për të shkuar në pushime me Oliverin. Por gjithçka kthehet përmbys kur merr thirrjen për një rast të ri: kopshtari i Pallatit të Mjeshtrit u shfaq i vdekur. Kjo pronë kishte kohë që ishte e pabanuar, por kohët e fundit ishte shpërngulur shkrimtari Carlos Green, i cili e kishte trashëguar atë.

Në fillim, supozohej se vdekja e burrit kishte ardhur për shkaqe natyrore, por nga hetimet rezultoi se dikush e kishte prekur kufomën. Teoria zë vend kur Valentina interviston Green dhe ai rrëfen se është shqetësuar natën nga entitete misterioze.

Megjithëse togeri është skeptik për paranormalen, ajo, Oliver dhe ekipi i saj janë kapur nga ngjarje të pashpjegueshme.. Kjo i motivon ata të përballen me hetimin nën paradigma të tjera, të cilat nxjerrin zbulime të pabesueshme për pallatin dhe njerëzit e zhytur në ngjarje.

Çfarë fsheh batica (2021)

Është romani më i fundit i autorit dhe pjesa e fundit e serisë Librat e Porti i fshehur. Është një thriller i pavarur në të cilin protagonistë vazhdojnë të jenë toger Valentina Redondo dhe kolegët e saj nga forca e hetimit të policisë. Në nëntor 2021, në Spanjë, vepra mori çmimin e librit më të mirë artistik të vitit nga libraritë e “El Corte Inglés”.

Përmbledhje

Valentina ka një kohë të vështirë. Paralelisht, një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në qytet: Judith pombo -Presidenti i federatës së tenisit Santander- u shfaq i vdekur. Trupi i tij u gjet në kabinën e një varke me vela menjëherë pasi ai pati një takim me një grup të zgjedhur të ftuarish.

Hetimi do të jetë një sfidë për toger Redondon dhe ekipin e saj, të cilët përballen sërish me krimin e pabesueshëm. Zonja e rëndësishme u gjet në një dhomë të mbyllur nga brenda dhe me një dëmtim të rrallë fatal, e cila e mbush faktin me mister. Skena duket si diçka nga një nga romanet e krimit të Agatha Christie ose Edgar Allan Poe.

Libra të tjerë të autorit

Pylli i katër erërave (2020)

Është libri i katërt ihttps://www.actualidadliteratura.com/entrevista-con-maria-oruna-la-autora-de-el-bosque-de-los-cuatro-vientos/ Oruña, u botua në gusht 2020 dhe deri më tani është një vepër individuale. Është një roman misterioz i vendosur në Santo Estevo, në Galicia. Komploti shpaloset në dy korniza kohore: e kaluara -shekulli i XNUMX-të- dhe e tashmja, e ndërthurur nga ana tjetër nga marrëdhënia e personazheve.

Përmbledhje

Në 1830 Dr. Vallejo shkon me vajzën e tij Marina në Manastirin e Santo Estevo, e vendosur në Ribas del Sil në Ribeira Sacra. Pasi në vend, njeriu vendoset si mjek të xhematit dhe të qytetit. Nga ana e saj, e reja do të jetë e ndarë mes dëshirës për të studiuar mjekësi dhe refuzimit të zakoneve të kohës nga shoqëria. Kështu do të përjetojnë ngjarjet përkatëse që do të shënojnë të ardhmen.

Maria Oruna

Maria Oruna

Pothuajse dyqind vjet më vonë, antropologu Jon Bécquer mbërrin në Manastirin e vjetër, i motivuar nga zanati i tij i kërkimit të veprave të humbura të artit. Në atë vend ai mëson për një mit të lashtë, mbushet me kuriozitet dhe vendos të hetojë. Por ndodh diçka e papritur: një i ri me veshje benediktine gjendet i vdekur në kopshtin e vendit të shenjtë.

Bécquer është përfshirë në hetimin e faktit dhe Gjithçka tregon se ajo që ndodhi është e lidhur me një të kaluar plot sekrete. Që andej e tutje njeriu lëviz vazhdimisht mes dy epokave, “legjenda e nëntë unazave” është e pranishme dhe merr një rol të madh.

Rreth autorit, María Oruña

María Oruña është një juriste dhe shkrimtare nga Galicia, e lindur në Vigo në vitin 1976. Për dhjetë vjet ajo ushtroi profesionin e avokatit në fushën e punës dhe tregtisë. Si rezultat i kësaj përvoje, ai botoi librin e tij të parë: Dora e shigjetarit (2013). Ky rrëfim ka të bëjë me ngacmimet profesionale dhe arbitrariteti. Në vitin 2015 ai prezantoi thrillerin Porti i fshehur, me të cilën filloi saga e famshme Librat Puerto Escondido.

Deri tani, Seriali ka tre romane shtesë: Një vend për të shkuar (2017), Ku ishim të pamposhtur (2018) y Çfarë fsheh batica (2021). Po kështu, koleksioni i tij plotësohet me punë individuale: Pylli i katër erërave (2020).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.