Librat e Juan Gómez-Jurado

Librat e Juan Gómez-Jurado.

Librat e Juan Gómez-Jurado.

Librat e Juan Gómez janë botuar në më shumë se dyzet vende. Sipas Amazon, romanet e tij Stema e tradhtarit y Shenja ato u bënë përkatësisht tekstet elektronike më të shitura gjatë 2011 dhe 2016. Për më tepër, autori spanjoll ishte një nga shkrimtarët e parë që botoi në format elektronik në gjuhën spanjolle, (Spiun i Zotit, 2006).

Veprat e tij letrare shtrihen në zhanre të ndryshme. Nga trillet emocionuese për të rritur -Ujku i zi (2019) - përmes serialeve të njohura për të rinjtë dhe fëmijët, madje edhe histori jo-trilluese. Në veçanti, sagat e alex kolt y Rexkatuesit ata kanë kultivuar miliona lexues fëmijë dhe adoleshentë në të gjithë botën. Prandaj, ka shumë të ngjarë që ka ende episode për t'u shfaqur në të dy seritë.

Rreth Juan Gómez-Jurado

Lindja, studimet dhe vendet e punës

Ai lindi në Madrid në 16 Dhjetor 1977. Ai mori Bachelor në Shkencat e Informacionit në Universitetin CEU San Pablo. Në punën e tij gazetareske ai ka punuar për media të tilla si radio España, kanal +, ABC y El Mundo, ndër të tjera. Për më tepër, ai ka qenë një kontribues i revistave Çfarë duhet të lexoni, Shënoj y Rishikimi i Librit NY Times.

Gómez-Jurado gjithashtu ka marrë pjesë në podcast (I Plotfuqishëm y Këtu janë Dragons) dhe në kanalin "Seriotes de AXN" (YouTube). Ai ishte një nga autorët pionierë spanjishtfolës në format elektronik si pjesë e "1libro 1euro", një iniciativë kolektive e shkrimtarëve. Stema e tradhtarit (2008), romani i tij i tretë, i dha atij Çmimin Ndërkombëtar të Romanit VII të Qytetit të Torrevijeës.

Librat e Juan Gómez

Romanet e tij për të rritur

Deri më sot, shkrimtari i Madridit ka krijuar nëntë tituj që synojnë një audiencë të rritur. Në të gjitha ato Juan Gómez-Jurado arrin nivele pezullie të afta për t'i bërë lexuesit e tij të mbajnë frymën nga faqja e parë në të fundit. As ai nuk u shmanget çështjeve shpirtërore me gjemba ose të diskutueshme; Ai i detajon ato pa fshehje ose paragjykim. Për shkak të trajtimit të tij të mirë të rrëfimit, veprat e tij për të rriturit gjithmonë bien në sy.

Këto karakteristika janë të njohura në libra të tillë si Kontrata me zotin (2007), Legjenda e hajdutit (2012) y Historia e Fshehtë e Z. White (2015). Prandaj, disa media -ABC o Kulturorja, për shembull - ata e përshkruajnë Gómez-Jurado si një "mjeshtër të thriller". Lista e romaneve të tij për të rritur e plotëson atë:

Spiun i Zotit (2006)

Disa komente të lëshuara nga lexuesit në markën e portaleve letrare Spiun i Zotit si një tekst i diskutueshëm. Gómez-Jurado përshkruan në mënyrë jozyrtare protokolle dhe procedura të ndryshme të sigurisë brenda Vatikanit, në mes të një konteksti shumë të tensionuar. Pastaj, lexuesi është zhytur në hetimet në lidhje me vrasjen e dy kardinalëve gjatë Konklavës për të zgjedhur një Papë të ri.

Për të sqaruar faktet, psikiatri kriminal Paola Dicanti bashkon forcat me At Anthony Fowler. Në mes të komplotit, zbulohet ekzistenca e një vrasësi serial, shënjestra e të cilit janë autoritetet e kishës. Vështirësia e hetimeve është maksimale, sepse në nivelin zyrtar vdekjet e kardinalëve nuk po ndodhin.

Stema e tradhtarit (2008)

Rrëfimi fillon në vitin 1940, kur një grup gjermanësh që shkojnë shpëtohen nga një anije detare tregtare. Në shenjë mirënjohje, kapiteni i anijes merr një dhuratë prej ari dhe gurësh të çmuar. Dhurata në fjalë është në të vërtetë një emblemë e lidhur me përvojat e Palit, një jetimi i ri nga Mynihu. Ai dëshiron me çdo kusht të zbulojë të vërtetën në lidhje me rrëfimet kontradiktore rreth vdekjes së babait të tij.

Përpjekjes së përditshme për të mbijetuar, i shtohet dashuria e pakushtëzuar për një vajzë hebre, ngacmimi i një kushëriri dhe hyrja e tij në masoneri. Me të gjithë këta elementë, Gómez-Jurado e kthen lexuesin në vitet e rritjes së pushtetit të nazistëve, përpara konsolidimit të Rajhut të Tretë.

Pacienti (2014)

Shtë një roman me doza shumë të larta tensioni që e mbajnë lexuesin në pezull gjatë 36 orëve të zhvillimit të tij. Jo më kot ishte ndër librat më të lexuar të vitit 2014. Protagonisti, neurokirurgu i njohur David Evans, përballet me një dilemë të pakapërcyeshme morale në një garë me kohën. Si të vendosni midis familjes më të shenjtë dhe një veprimi që mund të ndryshojë historinë përgjithmonë?

Por un lado, mjeku është shantazhuar nga një psikopat i cili ka rrëmbyer vajzën e tij të vogël Julia. Kërcënimi: ai duhet të lejojë pacientin që është duke operuar të vdesë, përndryshe Julia vdes. Nga ana tjetër, identiteti i pacientit zbulohet ... asgjë më shumë dhe asgjë më pak se Presidenti i Shteteve të Bashkuara.

Juan Gómez-Jurado.

Juan Gómez-Jurado.

Shenja (2015)

Simon Sax përcjell imazhin e një të riu inteligjent dhe me fat - me sa duket - pa asnjë mangësi në jetë. Përveç kësaj, ai ka mundësinë të bëhet milioner për shkak të shitjes së afërt të një algoritmi të jashtëzakonshëm (të shpikur prej tij) në një shumëkombëshe. Sidoqoftë, protagonisti fsheh një boshllëk të madh ekzistencial për shkak të aftësive të tij të ngathëta sociale, veçanërisht me gratë.

Në mes të depresionit të tij, Simon vendos të kthehet në faqet e takimeve në internet për të gjetur një partner. Pastaj, ai dashurohet intensivisht me Irinën, pavarësisht se ishte një "marrëdhënie inorganike" mijëra milje larg. Por ajo fsheh një sekret shqetësues, i cili mund të lidhet me mbresën misterioze në faqen e saj.

Mbretëresha e Bardhë (2018)

Triller mjeshtëror u përqendrua në personazhet Antonia Scott dhe Jon Gutiérrez, të dy banorë të lagjes Malasaña të Madridit. Ajo është shumë e vendosur dhe e guximshme për të zgjidhur problemet e të tjerëve, ndërsa lufton pandërprerë me demonët e saj të brendshëm. Ai ka një personalitet të ngjashëm, mjaft i predispozuar për të ndihmuar, edhe pse pa aftësinë e suksesit që partneri i tij.

Teksti është strukturuar në kapituj të shkurtër, plot pasiguri dhe kthesa befasuese. Prandaj, është një lexim shumë i varur dhe dinamik, i denjë për një vazhdim. Në fakt, vazhdimi u publikua gjatë vitit 2019: Ujku i zi. Postimi eksploron thellësitë e psikikës së Antonia-s ... Ka përfundime? Po, me të vetëm një gjë është e sigurt, e vetmja frikë e saj e vërtetë është nga vetja.

seri alex kolt

Isshtë një sagë me një temë fëmijë-rinia protagonist i së cilës është Alex Colt, një djalë i adhurueshëm, i ngadaltë dhe shumë i guximshëm. Njeriu i vogël transportohet përmes një rrëshqitjeje në ndonjë vend në hapësirën e jashtme. Atje, ai mëson se është zgjedhur si mbrojtës dhe shpëtimtar i gjithë kozmosit. Për këtë arsye, Alex formon një skuadër me një grup të huajve të çuditshëm të dëbuar që eksplorojnë të gjithë galaktikën.

Ndërsa librat përparojnë, ai i zbulohet një race kërcënuese të etur për t'i dhënë fund Tokës, Zarkianëve. Elementet e sipërpërmendura janë të përziera nga Juan Gómez-Jurado në një udhëtim të mbushur me aventura emocionuese, të rrëfyera në një mënyrë shumë argëtuese dhe argëtuese. Seria është e përbërë nga katër tituj, secili me ilustrim të shkathtësisë nga Fran Ferriz. Ato përmenden këtu më poshtë:

 • Alex Colt. Kadet hapësinor (2016).
 • Alex Colt. Beteja e Ganymede (2017).
 • Alex Colt. Sekreti i Zarkut (2018).
 • Alex Colt. Lëndë e errët (2019).

seri Rexkatuesit

Shtë një tjetër sagë me një temë fëmijë-të rinj nga Juan Gómez-Jurado. Ato u bënë në bashkëpunim me psikologun e fëmijëve Bárbara Montes dhe paraqesin ilustrime nga Fran Ferriz. Ato janë krijuar me synimin për të inkurajuar zakonet e leximit tek fëmijët dhe adoleshentët, si dhe për të promovuar dashurinë për mjedisin.

Temat si sjellja e mirë, shoqërimi ose besnikëria trajtohen me një sens të mirë humori që perceptohet shumë e natyrshme. Sigurisht, nuk ka mungesë të aventurave dhe mistereve nxitëse të një goditje shumë të fuqishme. Deri më tani, janë botuar katër tituj në këtë seri:

 • Misteri i Punta Escondida (2017).
 • Minierat e dënimit (2018).
 • Pallati nënujor (2019).
 • Pylli i erret (2019).

Botime të Pavarura të Letërsisë për Fëmijë

Juan Gómez-Jurado ka shkruar dy libra me prozë që synojnë një audiencë fëmijë-të rinj: Zëra të tjerë (si bashkautor; 1996) dhe Princi i shtatë (2016). Kjo e fundit është një tregim i lezetshëm, shumë tërheqës për shkak të metaforave të përdorura në kohën e duhur për të shtuar thellësinë. Protagonist është Benjamin i vogël, më i ndjeshmi nga bijtë e monarkëve të një mbretërie shumë të largët.

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Nëse dragoi i egër shfaqet - me sa duket - ai duhet të zmbrapset nga vëllezërit e tij, luftëtarët më të guximshëm në mbretëri. Nuk do të ishte kurrë një mision për Benjaminin delikat, por ... Historia lë një mësim të mrekullueshëm rreth përhapjes së inteligjencës mbi forcën dhe respektin për ata që perceptohen si të ndryshëm. Për më tepër, ilustrimet e shkëlqyera nga José gelngel Ares plotësojnë një vepër fantastike.

Libri i tij jo-trillues

Masakra Teknike e Virxhinias: Anatomia e një Mendjeje të Torturuar (2007) është një nga veprat më demonstrative të cilësive gazetareske të Juan Gómez-Jurado. Isshtë një kronikë e treguar me një gjuhë shumë të rrjedhshme, papërpunimi dhe niveli i detajeve të së cilës mund të ngatërrojnë lexuesit që nuk dyshojnë. Në mënyrë të ngjashme, atmosfera e shqetësimit është shumë e trashë për shkak të narracionit në stilin thriller dhe fotove të bollshme reale të tragjedisë.

Merita më e madhe e autorit është ndërtimi i profilit psikologjik të Cho Seung-hui, autor i një masakre të ekzekutuar me një ftohtësi të pazakontë. Studenti i kolegjit i lindur në Kore përfundoi duke vrarë 32 shokë të klasës nga kampusi i tij para se të bënte vetëvrasje. Megjithëse shumë nga imazhet e besueshme të ngjarjes mund të duken eskatologjike, në asnjë moment nuk ka ndonjë sëmundshmëri ose mosrespektim nga ana e raportuesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CARMEN CECILIA ALBARRACIN HERNANDEZ dijo

  Më duket interesante, zhanri i përdorur nga Juan Gómez Jurado

 2.   Aurora rosello dijo

  Ai më duket se është një shkrimtar i shkëlqyeshëm i romaneve intriga ... në më pak se një vit kam lexuar të gjitha romanet e tij ...