Librat e Ildefonso Falcones

Librat e Ildefonso Falcones.

Librat e Ildefonso Falcones.

Librat e Ildefonso Falcones de Sierra janë xhevahire letrare. Ky është një nga shkrimtarët më të shquar katalanas të shekullit XNUMX. Avokat me profesion, ai lindi në një familje të pasur, prekur ndjeshëm pas vdekjes së babait të tij. Prandaj, ai u detyrua të përballet me "realitetin e ashpër" të botës në mënyrë që të ketë sukses.

Një pjesë e famës së autorit të Barcelonës është për shkak të konflikteve që kanë lindur rreth jetës së tij private. Ai është veçuar në dy raste për shmangien e taksave. Audiencia de Barcelona e akuzon atë për krijimin e një komploti shumë të përpunuar në mënyrë që të mos deklarojë fitimet që vijnë nga punimet e tij. Në shkallën e parë, ai arriti të shmangte një gjyq, por pesë vjet më vonë, ai nuk u përball me të njëjtin fat.

Ildefonso Falcones dhe "Udhëtimi i Heroit"

Jeta e Ildefonso Falcones duket se përputhet me teorinë e "Udhëtimit të Heroit". Isshtë një strukturë narrative e propozuar nga mitologu amerikan Joseph Campbell në librin e tij Heroi me një mijë fytyra (1949) Një formulë e përshkruar nga specialisti i skenarit të filmit Robert McKee në librin e tij Skenari (1997).

Duke folur gjerësisht, kjo është rruga tipike e udhëtuar nga të gjithë protagonistët në një film. Një postulat i vlefshëm, në një farë mase, që do të merret si një "version" më i hollësishëm i premisë së Aristotelit në poetikë. Alsoshtë gjithashtu një skemë e zakonshme narrative në letërsi, film dhe artet skenike. Alsoshtë gjithashtu metoda e preferuar e tregimit e Falcones.

Falcones, protagonist

Lindur në Barcelonë (1959), udhëtimi "heroik" i Falcones fillon në moshën 17 vjeç.  Kjo, kur ai mori vendin e parë në kampionatin kombëtar të juniorëve të kalorësisë në Salto. Sidoqoftë, vdekja e papritur e babait të tij e detyroi atë të braktiste praktikën sportive.

Ildefonso Falcones.

Ildefonso Falcones.

Midis ligjit dhe letërsisë

Tragjedia familjare e detyroi atë të kërkonte punë në mënyrë që të paguante studimet e tij universitare. Sidoqoftë, menjëherë pasi ai gjeti punë në një sallë bingo. Sakrifica ia vlejti: ai u diplomua si avokat dhe kishte një karrierë shumë të suksesshme si avokat. Së bashku me vëllain dhe një partner tjetër, ai themeloi një zyrë në Barcelonë që i siguroi atij stabilitet financiar.

Por fitorja e vërtetë e kërkuar nga Falcones ishte ende për të ardhur. Që në moshë shumë të re ai dëshironte të bëhej shkrimtar, por peripecitë e jetës e kishin parandaluar. Pak para hyrjes së mijëvjeçarit të ri, me gati 20 vjet që ushtron profesionin e avokatit, ai më në fund ishte gati të ndiqte thirrjen e tij të vërtetë.

Katedralja e detit

Në vitin 2006 - jo pa vështirësi për publikimin e tij - filmi i parë i Ildefonso Falcones doli në libraritë. Për habinë e shumë njerëzve, shkrimtari (i atëhershëm) i panjohur u bë numri një në shitje në Spanjë. Në vetëm dy muaj, u dërguan më shumë se 500.000 kopje, si në Spanjisht dhe Katalanisht.

Katedralja e detit.

Katedralja e detit.

Librin mund ta blini këtu: Katedralja e detit

Suksesi kapërceu kufijtë. Që nga viti 2007, ai filloi të përkthehej në gjuhë të tjera, duke arritur aktualisht një total prej 15. Në vitin 2018 ai bëri një hap në botën audiovizive nga dora e Antena 3. Rrjeti televiziv spanjoll prodhoi një seri me tetë episodë që përfshiu bota. akordimi.

Stili Falcones

A është keq të jesh një shkrimtar i formulave? Ky është një debat pa konsensus ose fund i mundshëm. Një diskutim midis tre kampeve të diferencuar mirë: ata që refuzojnë shkrimtarët me formulë, grupi në favor të tyre dhe "në mes". Përfundimisht, çdo autor i njohur pyetet për këtë lloj gjëje.

Kur Falcones u desh të përgjigjej, ai e bëri këtë në vetën e parë, duke u përcaktuar vetë. Ju nuk keni mend që të etiketoheni "një shkrimtar biznesi". Në fakt, ai qëndron hapur se preferon të jetë një "super shitës" sesa një i ashtuquajtur shkrimtar "letrar". Një deklaratë disi e qartë duke marrë parasysh pesë titujt e saj shumë të suksesshëm.

Heronj "të sheshtë" dhe konflikte ligjore

Argëtues. Ky është një nga kualifikuesit më të përdorur për të përcaktuar tekstet e autorit katalanas. Lehtë për t’u lexuar, e lehtë dhe e tretshme. Ndoshta njëdimensionaliteti i disa personazheve të tij është shumë i shënuar. Një ndarje e palëkundur midis personazheve të mirë dhe të këqij ... dhe vetëm avokatët mbeten në mes.

Trajnimi i Falcones si jurist është mjaft i dukshëm në historinë e historive të tij. Jo vetëm që ai zotëron këtë temë dhe i njeh ligjet përmendësh, kjo tregon se është diçka që i pëlqen. Preciselyshtë pikërisht ky element që është tipari më autentik dhe dallues i veprës së tij. Dhe së bashku me përshkrimet shumë kinematografike të vendndodhjeve të tyre, ato shtojnë një nuancë të dinamizmit unik.

Vetëm sukseset

Mbijetesa e suksesit të tiparit të tyre debutues përfaqëson një sfidë të madhe për shkrimtarët. Kjo nuk është e pazakontë, në një mënyrë të ngjashme ndodh me muzikantët. Ka shumë raste të autorëve të një libri të vetëm, pavarësisht nga cilësia e tekstit që mbahet mend nga publiku dhe / ose kritika letrare.

Isshtë një rrethanë që ka ndodhur në një mënyrë - gati - natyrore, megjithëse askush nuk e di saktësisht pse. Ky nuk është rasti me Falcones. Edhe nëse Katedralja e detit Stillshtë akoma vepra e tij më e njohur, puna e tij e mëvonshme nuk e ka zhgënjyer publikun. As botuesve, të cilët janë shumë të kënaqur me numrat e shitjeve.

Citim nga Ildefonso Falcones.

Citim nga Ildefonso Falcones.

Libra të tjerë: përtej Katalonjës

Dora e Fatimes (2009) ishte libri i dytë i nënshkruar nga Ildefonso Falcones. Përsëri brenda kategorisë së "trillimit historik" (kësaj here jashtë vendlindjes së tij Katalonjës). Granada, Andaluzia, do të bëhej vendi kryesor i argumentit të tij të ngarkuar me konflikte të përjetshme midis myslimanëve dhe të krishterëve. Në mënyrë të barabartë, Mbretëresha zbathur (2013) është një histori që filloi në territorin Andaluzian, në Sevilje.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Ai tregon përvojat e një skllavi të zi që mbërriti nga Kuba dhe një gruaje cigane të vrazhdë dhe rebele në mes të një konteksti paragjykimesh në Spanjën e shekullit XVII. Dashuritë e pamundura dhe tekat e fatit mizor nuk mund të mungojnë. Madrid shërben si mjedis për pjesën e fundit të një historie, në të cilën njerëzit fillojnë të rebelohen kundër rendit të vendosur.

Kthim ne shtepi

Trashëgimtarët e tokës (2016) nuk ishte vetëm një kthim në Katalonjë për Falcones, por është një eksplorim i ri i "universit" që e bëri atë të famshëm. Teksti është një vazhdim i drejtpërdrejtë i Katedralja e detit, botuar vetëm 10 vjet pas librit paraardhës. Adhuruesit e autorit dhe romani i tij i parë i lindur ishin mahnitur nga kjo pjesë e re e Barcelona mesjetare.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Të drejtat e punëtorëve dhe lufta kundër borgjezisë shërbejnë si sfondi për një histori të re dashurie: Piktori i shpirtrave (2019). Një tjetër portret i Barcelonës, këtë herë në fillim të shekullit të XNUMX-të. Përtej romancës dhe luftës së klasave, është Kisha Katolike që përfundon duke dalë si antagoniste e madhe.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Komploti paralel (ose historia "e vërtetë")

Sipas fjalëve të autorit, Piktori i shpirtrave është një sintezë e kontradiktave njerëzore midis asaj që dëshirohet dhe asaj që kërkohet vërtet. Vetëm me botimin e librit, u shfaq lajmi rreth kancerit të vuajtur nga Ildefonso Falcones. Një element i ri brenda komplotit të tij personal me një shenjë të zymtë, pavarësisht nga sukseset e tij tregtare.

Për më tepër, tuajat gjyq për evazion fiskal mund të përfundojë me një dënim deri në nëntë vjet burg. A do të ketë një kthesë të papritur kjo histori? A do të jetë në gjendje heroi të kapërcejë të gjitha pengesat dhe të arrijë në shpengimin përfundimtar? Vetëm koha do ta tregojë. E vetmja siguri përballë çdo rezultati të mundshëm është se Librat e Ildefonso Falcones do të zgjasin me kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.