Libra dhe tregime të Krishtlindjeve. Një përzgjedhje

As edhe një Krishtlindje pa një përzgjedhje e përzgjedhur librash dhe tregimesh rreth, nga dhe për të dhe të gjithë audiencat. Në këtë shfaqen të dyja veprat e klasikëve dhe Dikens, që nuk mund të mungojë as nga Truman Kapot, nëpërmjet atyre të disa autorëve spanjollë si Emilia Pardo Bazan dhe emra të tjerë si JRR Tolkien. Shikojmë.

Një vizitë nga Shën Nikolla - Clement C. Moore

Kjo poezi e amerikanit Clement C. Moore është përfaqësues Krishtlindjeve në mbarë botën. Botuar në 1823, ajo revolucionarizoi ikonografinë e Krishtlindjeve nga prezantoj për herë të parë një Santa Claus të veshur me të kuqe, në një sajë të tërhequr nga renë dhe duke mbushur çorapet e varura nga oxhaqet me lodra. Ky botim përfshin ilustrime nga Ilse Bischoff dhe Arthur Rackham dhe është përkthyer nga Luis Alberto nga Cuenca në vargje të çiftëzuara si metri i origjinalit.

Plotësoni tregimet e Krishtlindjeve - Charles Dickens

Dickens i domosdoshëm në një kohë që nuk mund të jetë më e tija, për diçka që thonë se ai shpiku Krishtlindjet. Dhe është ajo që pak shkrimtarë kanë evokuar me kaq shumë mjeshtëri dhe goditi frymën e kësaj periudhe të vitit. Këtu përfshihen, përveç të famshmeve Historia e Krishtlindjeve, katër histori të tjera të mjedisit të Krishtlindjes të ilustruara nga Javier Olivares.

Përrallat e Krishtlindjeve dhe Mbretërit - Emilia Pardo Bazán

Emilia Pardo Bazán portretizoi një shoqëri me mrekullis dallimet që ai detajoi duke vendosur varfërinë së bashku me pasurinë më të dukshme. Protagonistët e ekëto histori mishërojnëspekte si më shumë bamirësi, pajtim apo përkushtims mistike në një mënyrë që mund të duket e pazakontë nëse nuk do të ishte sepse ato ndodhin në Krishtlindje. Përfshi tituj si Mbrëmja e Krishtlindjes e Papës, Jesusa, Tundimi i motrës Marisë, Pragja e Krishtlindjes e lojtarit, Skena e lindjes së Krishtit, Jeju në tokë o Faqe i lirshëm.

Përralla për Krishtlindje - Enid Blyton

Një tjetër emër klasikPsikika e fëmijës dhe e rinisë për këto data është ajo e autorit kuintesencial britanik të këtyre zhanreve. Ekjo është një përmbledhje që përfshin 6 tregime e Krishtlindjeve ku protagonistë janë fëmijët, zanat, lodrat dhe kukudhët.

Tregimet spanjolle të Krishtlindjeve: nga Bécquer në Galdós - Autorë të ndryshëm

Es ndoshta një nga las Më e plotës antologjis të historisë spanjolle të Krishtlindjeve mbi njëqind vjet. Në këtë vëllim rrethsi jo asnjë nga të mëdhenjtë nuk mungon autorë të gjysmës së dytë të shekullit XIX si Alarcón, Bécquer, Galdós, Clarín ose Blasco Ibáñez. Të pranishëm janë edhe shkrimtarë më pak të njohur, por ata u pritën po aq mirë nga lexuesit e kohës si Ortega Munilla apo Octavio Picón, ndër të tjera.s.

Letra nga Santa Claus - JRR Tolkien

Në këtë koleksion letrash dhe vizatimesh mbledhin të gjitha që autori i famshëm britanik ai u shkruante fëmijëve të tij çdo vit. Brenda sajs Santa Claus tregon, përmes aventurave gjeniale, disa sekrete si për shembull çfarë ajo zakonisht bën pjesën tjetër të vitit kur nuk i duhet të shpërndajë dhurata nëpër botë.

Tre histori. Një kujtim për Krishtlindje, Një Krishtlindje, Mysafir i Falenderimeve - Truman Capote

Më në fund, ekëtë titull shtesë nga Truman Capote ku sdhe ata mbledhin tre prej e tij më shumë sulme të paharrueshme në territorin e kujtesës, të kaluarës dhe fëmijërisë. TEnëse kemi tre kujtime të bashkimeve familjare dhe festimeve të festave si dy Krishtlindje dhe një Falenderime. Ajos yjet mik, nje trasubjekt i Djali Truman, i cili ndan dy prej tyre (Një kujtim krishtlindjesh y Mysafiri i Falenderimeve) me Zonja Sook, një i afërm i çuditshëm i çuditshëm me të cilin ndihej shumë i afërt në kohën që kaloi duke jetuar me të afërmit e nënës së tij në Alabama.

Në të tretën, Një Krishtlindje, Buddy udhëton në New Orleans për të takuar babanë e tij, të cilin ai rrethsi jo i njohur. gjatë gjithë kohëss autori reflekton dhe fletpafajësia, dashuria dhe e keqja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)