Librat më të shitur të vitit 2016 në Amazon

Amazona

Me ardhjen e Dhjetorit, është koha të numërojmë filmat më të shikuar, më të dëgjuarit e këngëve dhe, natyrisht, librat më të shitur të vitit. Kompania e parë që publikoi listën e saj ka qenë gjigandi Amazon, një kompani që përveç supermarketeve, programeve muzikore dhe kanaleve televizive shet edhe libra si churros.

Në mes pozicionet kryesore të librave më të shitur të vitit në Amazon nxjerr në pah praninë e Harry Potter (asgjë e papritur) dhe vepra të tjera kurioze letrare midis të cilave ne gjejmë ode vitaliste, pezullim ose histori.

Harry Potter vazhdon të triumfojë

Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar

Në shkurt u konfirmua që përshtatja teatrore bazuar në vazhdimin e sagës letrare Harry Potter do të dilte në korrik. Nga ana tjetër, shkrimtari JK Rowling siguroi që skenari i shfaqjes do të përshtatej në formatin e librit, duke qenë Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar titulli i asaj pjese të tetë të sagës së magjistarit të famshëm që që nga botimi i vëllimit të tij të parë në 1997 ka qenë një nga përsëritjet në listat e libra më të shitur në botë.

Pas plotësimit të para-shitjeve në Amazon, Harry Potter dhe Trashëgimia e Mallkuar shiti dy milion kopje vetëm dy ditë pas botimit më 31 korrik.. Një histori e re që paraqiste Potterin si një punonjës i Ministrisë së Magjisë, i martuar dhe me tre fëmijë, përfshirë Albus Severus, protagonistin mbi të cilin mbështetet kjo "trashëgimi e mallkuar" që ai duhet të përballet me babanë e tij.

Libri tjetër në listë është një libër krejt tjetër, që synon një audiencë më të rritur dhe jetike.  Mos harroni se ju do të vdisni. Jeton është romani autobiografik i Paul Kalanithi, një i ri amerikan me origjinë hindu i cili në vitin 2013, vit në të cilin ai po mbaronte qëndrimin e tij për të marrë një pozicion si një kirurg neurokirurg, u diagnostikua me kancer të mushkërive kur ishte vetëm 36 vjeç. Kalanithi ndërroi jetë në Mars 2015, duke e lënë këtë libër si një trashëgimi në të cilën ai na kujton gjithçka që duhet të bëjmë në jetë, pasi vdekja mund të përgjojë në momentin më të papritur. Libri u botua shtatorin e kaluar në Spanjë pas disa javësh duke marrë librat kryesorë Non-Fiction të New York Times.

john_grisham_01.jpg

John Grisham, autor i një prej librave më të shitur të vitit 2016.

Ndërsa në Spanjë u botua nëntorin e kaluar Një Avokat Rebel, një roman nga John Grisham botuar fillimisht në 2015, autori i Klientit ishte në Listën e Gjuhëve të Huaja të Amazon si The Whistler, romani i tij i fundit. Një thriller i vendosur në Florida që eksploron raste të ndryshme të vjedhjeve dhe korrupsionit nga gjykatësit në Shtetet e Bashkuara me ndihmën e një hetuesi dhe një avokati me një identitet të dyfishtë.

Libri i katërt në listë, Mile E Fundit është pjesa e dytë e serisë së famshme të David Baldacci të pezullimit Amos Decker. Decker është një lojtar futbolli me sinestezi (duke dëgjuar shije, duke parë tinguj) dhe hipertimezi (aftësi befasuese për të kujtuar me saktësi çdo moment të jetës së tij). Ndërsa pjesa e parë na prezantoi me një futbollist, polic dhe detektiv Decker, The Last Mile eksploron marrëdhëniet midis Decker dhe një personazhi të ri, Melvin Mars, me aftësi të ngjashme me të tijin.

Titulli tjetër, Vrasja e diellit në rritje: Si e fitoi Amerika Luftën e Dytë Botërore Japonia, është një libër historik i Bill O'Reilly dhe Martin Dugard në lidhje me Luftën e Paqësorit dhe pasojat e bombës atomike të hedhur në Hiroshima dhe Nagasaki në 1945. Ky është titulli i gjashtë i saga vrasëse, në të cilën gjejmë gjithashtu vëllime rreth Linkolnit, Kennedy-t ose Reaganit.

Lista përfundimtare e shitësve më të mirë të Amazon në 2016 do të dukej kështu:

 1. Harry Potter dhe fëmija i mallkuar, nga JK Rowling, Jack Thorne dhe John Tiffany.
 2. Kur Fryma Bëhet Ajër, nga Paul Kalanithi.
 3. The Whistler, nga John Grisham.
 4. Mile e Fundit, nga David Baldacci
 5. Vrasja e Diellit në Lindje: Si e fitoi Amerika Luftën e Dytë Botërore Japonia, nga Bill O'Reilly dhe Martin Dugard.
 6. Hillbilly Elegy: Një Kujtim i një Familjeje dhe Kulture në Krizë, nga JD Vance.
 7. Vërtetë Madly Guilty, nga Liane Moriarty.
 8. Shkolla e natës: Një roman Jack Reacher nga Lee Child.
 9. E veja e Zezë, nga Daniel Silva (Data e botimit në Spanjë: Mars 2017)
 10. Double Down (Ditari i një fëmije Wimpy 11), nga Jeff Kinney.

 

Çfarë mendonit për këtë përmbledhje të librave më të shitur të Amazon në 2016? Çfarë libri do të dhuroni këtë Krishtlindje?

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.